sobota 26 września 2020

Cypriana, Justyny, Łucji

reklama

Turek to miasto poetyckie

Turek to miasto poetyckie - foto: M. Derucki
foto: M. Derucki 

W ramach XVI Ogólnopolskiego Konkursu Poezji im. Włodzimierza Pietrzaka w Turku odbyła się XVI Biesiada Poetycka podsumowująca ten poetycki turniej . Wszyscy miłośnicy wierszy mogli posłuchać ich na żywo podczas tego wydarzenia. Spotkanie z poezją miało miejsce 17 kwietnia o godzinie 18.00 w Klubie „Tęcza” przy ul. Spółdzielców 4. Organizatorem tego wydarzenia była Miejska Biblioteka Publiczna.

Tegoroczna edycja konkursu odbywała się pod hasłem: Dwaj najwięksi tyrani Ziemi: przypadek i czas. Obrady jury w celu wyłonienia zwycięzców odbyły się 25 marca 2015. Osobami zasiadającymi w jury byli: Leszek Żuliński - przewodniczący oraz członkowie - Ryszard Biberstajn i Lech Lament. W tym roku nadesłanych zostało 117 zestawów wierszy co łącznie dało liczbę 351 pojedynczych prac.

reklama

W piątkowe popołudnie podczas Biesiady Poetyckiej oficjalnie ogłoszono laureatów w składzie:
I nagroda – Agnieszka Tomczyszyn - Harasymowicz (godło „Tomha”)
II nagroda – Miłosz Anabell - pseudonim artystyczny (godło „czaso - kres”)
III nagroda  –  Dorota Nowak (godło „Makowa Panienka”).

Na sali obecna była laureatka III nagrody, która osobiście odczytała swoje trzy wiersze pod tytułem: Samotność, Ciężar sukienki, ty wiesz. Poza głównymi nagrodami, w konkursie istnieją również niemniej ważne kategorie lokalnego poety oraz młodego poety. W tym roku jury zdecydowało się przyznać te nagrody kobietom:

Lokalny poeta – Eliza Jesiołkiewicz (godło „Medium”) autorka wierszy:
A łzy płyną…
Herbata
Listy od Śmierci

reklama

Młody poeta – Klaudia Krawiec (godło „Karuzela”) autorka wierszy:
Codzienna wędrówka
Zdradliwe katharsis
Złośliwe odłamki.

Podczas spotkania głos zabrali członkowie jury Leszek Żuliński oraz Ryszard Biberstajn. Obaj panowie podkreślili pozytywne nastawienie władz miasta Turku w stosunku do poetów i ich twórczości. Potwierdzili istnienie niezwykle pozytywnego klimatu miasta oraz istniejących tutaj oraz podtrzymywanych tradycji. Wspomniano o tym, że Turek jest miejscem pochodzenia wielu znanych poetów.

Jednym z obecnych na sali oraz członkiem jury był Leszek Lament, znany lokalnej społeczności twórca poezji. Pocieszającym jest także fakt, iż wiele młodych osób wzięło udział w konkursie tym samym przecząc teorii, że poezja obecnie zanika czy wymiera. Nie często ma się dziś okazję posłuchać poezji ,a już na pewno czytanej z ust samych twórców, dlatego wydarzenie to ma swoich stałych fanów.

W tym roku sala również została zapełniona pilnymi słuchaczami. Ciekawym jest informacja, że najmłodszą wyróżnioną w konkursie osobą byłą 9-latka. Wszyscy zebrani mieli okazję nabyć wszystkie nagrodzone oraz wyróżnione prace we wspólnym tomiku, tak aby nie uleciały one z pamięci, a na stałe pozostały w domach. Wydawcą zbioru wierszy jest Miejska Biblioteka Publiczna im. Włodzimierza Pietrzaka w Turku na czele z dyrektor Wandą Grzeszkiewicz.

Całość Biesiady poprowadziła Emilia Goślińska, pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Turku.

Wszystkim zwycięzcom a także wyróżnionym gratulujemy.

A. Wojtyra

Podobne artykuły

Literackie poranki ze znanymi pisarzami w...

Literackie poranki ze znanymi pisarzami w bibliotece...

z wczoraj
Ministerialne środki na promocję biblioteki. W...

Ministerialne środki na promocję biblioteki. W...

z wczoraj
Jacek Hugo-Bader spotka się z czytelnikami w Turku

Jacek Hugo-Bader spotka się z czytelnikami w Turku

20 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama