czwartek 13 czerwca 2024

Antoniego, Gracji, Lucjana

reklama

Dług można odpracować

Dług można odpracować - foto: freeimages.com / ramzi hashisho
foto: freeimages.com / ramzi hashisho 

Osoby, które mają zadłużenie w opłatach za mieszkanie komunalne, mogą zgłaszać się do Urzędu Miejskiego w Turku, w sprawie odpracowania długu.

Urząd Miejski w Turku daje zadłużonym lokatorom możliwość spłaty ich zadłużenia w formie świadczenia rzeczowego. Miasto wystąpiło do Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu o wydanie interpretacji indywidualnej z zapytaniem, czy u dłużników zajmujących lokale w mieszkaniowym zasobie Gminy Miejskiej Turek powstanie przychód podlegający opodatkowaniu, w związku z odpracowaniem przez nich zaległości z tytułu opłat czynszowych. Interpretacja podatkowa ma wpłynąć za kilka tygodni. Tymczasem przygotowany został wniosek dla osób, które zechciałyby w formie świadczenia usług, odpracować swój dług. Wniosek jest do pobrania na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej Miasta Turek (bip.miastpoturek.pl / Sprawy według wydziałów / Wnioski / Wydział Mienia Komunalnego). Dotychczas zgłosiło się 15 osób zainteresowanych świadczeniem usług, w zamian za zmniejszenie długu.

reklama

Uruchomienie programu oddłużania mieszkań komunalnych planowane jest we wrześniu tego roku. Z zainteresowanymi oddłużaniem nie będą zawierane umowy o pracę. Gmina dla osób świadczących usługi w zamian za oddłużenie, zawrze ubezpieczenie grupowe NNW. Wykonanie pracy będzie potwierdzane w okresach miesięcznych przez kierowników jednostek miejskich, w których dłużnicy wykonywać będą świadczenie rzeczowe (np. urząd, szkoły, przedszkola). Również w okresach miesięcznych pomniejszane będzie zadłużenie.

Lokatorzy będą kierowani do takich prac jak np.: sprzątanie, odśnieżanie, utrzymanie terenów zielonych, porządkowanie strychów, piwnic, klatek schodowych, porządkowanie pomieszczeń po remontach, proste czynności remontowe, wywieszanie ogłoszeń, malowanie ogrodzeń, mycie okien, naprawa i konserwacja mebli, konserwacja wyposażenia placów zabaw, sprzątanie terenów po imprezach sportowych, wykonywanie nasadzeń, pomoc przy organizacji imprez, pomocnicze czynności biurowe itp. Osoby odpracowujące zadłużenie zostaną wyposażone w narzędzia pracy (jak np. grabie, rękawice, środki czystości, worki).

Podobne programy odpracowywania zadłużenia mieszkań komunalnych z powodzeniem funkcjonują już w kilku miastach w Polsce. W Turku ponad 570 rodzin ma zadłużone mieszkania komunalne. Dług lokatorów przekracza 2,1 mln zł.

Anna Michalak
Wydział Strategii i Rozwoju
Urząd Miejski w Turku

reklama

Marcin Derucki dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Podobne artykuły
Miasto rozpoczyna przyjmowanie wniosków na...

Miasto rozpoczyna przyjmowanie wniosków na przydział mieszkań w...

16 maj.
Nie ma chętnych na budowanie. Flagowa...

Nie ma chętnych na budowanie. Flagowa inwestycja Antosika stoi pod...

28-04-2022
Masz długi za lokal komunalny? Możesz go...

Masz długi za lokal komunalny? Możesz go spłacić pracą

08-06-2021
Dom o jakim marzysz! Prawdziwy As dobrze...

Dom o jakim marzysz! Prawdziwy As dobrze zaaranżowanym wnętrzem z...

18-05-2020
Wy skonsumowaliście to miasto, a my je budujemy

Wy skonsumowaliście to miasto, a my je budujemy

28-04-2018
Powstaną 2 bloki z mieszkaniami czynszowymi....

Powstaną 2 bloki z mieszkaniami czynszowymi. Rada przekazała grunty...

31-05-2017

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama