poniedziałek 03 października 2022

Bogumiła, Gerarda, Józefy

13°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Perły kultury: Ukraina i Gruzja

Perły kultury: Ukraina i Gruzja
 

W sobotę, 22 sierpnia, o godzinie 10:30 rozpoczął się dzień kultury ukraińskiej i gruzińskiej pt.„Tajemnicza Ukraina, malownicza Gruzja. Niezwykła przygoda.” Organizatorem spotkania z obcymi kulturami była Spółdzielnia Socjalna VARIA z Łodzi i Muzeum Miasta Turku, gdzie można było przyjść i posłuchać opowiadań zaproszonych gości z zagranicy.

Wydarzenie rozpoczęło się od prezentacji multimedialnej, pokrótce obrazującej kulturę Ukrainy i Gruzji. Ważnym jest fakt, iż materiały prezentowane były przez dwoje gości pochodzących z opisywanych krajów.

reklama

Jako pierwsza swoją ojczyznę przedstawiła Snizhana Palazhchenko dwudziestoletnia Ukrainka. Dodatkową atrakcją był strój, w który była ona ubrana, to znaczy własnoręcznie wyszywaną sukienkę uszytą na wzór stroju narodowego.

Kolejnym gościem, tym razem pochodzącym z Gruzji, była 29-latka urodzona w Tbilisi Nino Mamaladze. Zebrani goście, mogli w tym dniu posłuchać oryginalnego języka gruzińskiego wykonaniu Nino. Wielu osobom błędnie wydaję się, iż w Gruzji obowiązującym językiem jest rosyjski. Jednak Gruzini posiadają swój język z którego są dumni, a który nam wydaję się niezwykle skomplikowanym.

Obie dziewczyny są w Polsce od niedawna. Przyjechały no naszego kraju, a konkretnie do Łodzi, jako wolontariuszki. Snizhana, jako młoda dziennikarka, chciała wyjechać ze swojego małego miasteczka o nazwie Buczucz, aby doświadczyć czegoś więcej. Dzięki zaproszeniu Muzeum odwiedziły również Turek. Podczas spotkania z mieszkańcami naszego miasta dziewczęta gorąco zachęcały do odwiedzenia ich ojczyzn mówiąc, że np. bilet do Lwowa to koszt zaledwie 100 zł.

Poza prezentacjami, przygotowana została również wystawa fotografii oraz stół z tradycyjnymi przysmakami z Ukrainy i Gruzji.

reklama

A.Wojtyra 

2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13

Podobne artykuły

Fotografie i telefony. Podwójny wernisaż w...

Fotografie i telefony. Podwójny wernisaż w Muzeum...

27 wrz.

"Uprzejmie i szybko obsługujemy ludzi pracy" Wystawa...

16 lip.
Będzie się działo - konkurs na inicjatywy...

Będzie się działo - konkurs na inicjatywy...

30 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama