niedziela 09 sierpnia 2020

Klary, Romana, Rozyny

reklama

Perły kultury: Ukraina i Gruzja

Perły kultury: Ukraina i Gruzja
 

W sobotę, 22 sierpnia, o godzinie 10:30 rozpoczął się dzień kultury ukraińskiej i gruzińskiej pt.„Tajemnicza Ukraina, malownicza Gruzja. Niezwykła przygoda.” Organizatorem spotkania z obcymi kulturami była Spółdzielnia Socjalna VARIA z Łodzi i Muzeum Miasta Turku, gdzie można było przyjść i posłuchać opowiadań zaproszonych gości z zagranicy.

Wydarzenie rozpoczęło się od prezentacji multimedialnej, pokrótce obrazującej kulturę Ukrainy i Gruzji. Ważnym jest fakt, iż materiały prezentowane były przez dwoje gości pochodzących z opisywanych krajów.

reklama

Jako pierwsza swoją ojczyznę przedstawiła Snizhana Palazhchenko dwudziestoletnia Ukrainka. Dodatkową atrakcją był strój, w który była ona ubrana, to znaczy własnoręcznie wyszywaną sukienkę uszytą na wzór stroju narodowego.

Kolejnym gościem, tym razem pochodzącym z Gruzji, była 29-latka urodzona w Tbilisi Nino Mamaladze. Zebrani goście, mogli w tym dniu posłuchać oryginalnego języka gruzińskiego wykonaniu Nino. Wielu osobom błędnie wydaję się, iż w Gruzji obowiązującym językiem jest rosyjski. Jednak Gruzini posiadają swój język z którego są dumni, a który nam wydaję się niezwykle skomplikowanym.

Obie dziewczyny są w Polsce od niedawna. Przyjechały no naszego kraju, a konkretnie do Łodzi, jako wolontariuszki. Snizhana, jako młoda dziennikarka, chciała wyjechać ze swojego małego miasteczka o nazwie Buczucz, aby doświadczyć czegoś więcej. Dzięki zaproszeniu Muzeum odwiedziły również Turek. Podczas spotkania z mieszkańcami naszego miasta dziewczęta gorąco zachęcały do odwiedzenia ich ojczyzn mówiąc, że np. bilet do Lwowa to koszt zaledwie 100 zł.

reklama

Poza prezentacjami, przygotowana została również wystawa fotografii oraz stół z tradycyjnymi przysmakami z Ukrainy i Gruzji.

A.Wojtyra 

Podobne artykuły

Trzy sztuki w Antarktyce - nowa wystawa w muzeum

Trzy sztuki w Antarktyce - nowa wystawa w muzeum

2 czerw.
Spacer po muzeum i kościele możliwy z każdego...

Spacer po muzeum i kościele możliwy z każdego domu!

6 kw.
Wyjątkowa indiańska wystawa w turkowskim muzeum.

Wyjątkowa indiańska wystawa w turkowskim muzeum.

23 st.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama