piątek 25 września 2020

Aureli, Kamila, Kleofasa

reklama

Opowiadali jak to z lnem w Turku bywało

Opowiadali jak to z lnem w Turku bywało
 

W ramach programu współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – „Modernizacja wystawy stałej: Ekspozycja etnograficzna” odbył się cykl warsztatów tkackich pn. „Ginący zawód tkacz”, „Ginące zawody pomysłem na przyszłość” i „Od ziarenka do płócienka”.

Uczestnikami warsztatów były dzieci, młodzież i dorośli z Turku i powiatu. Pracownicy muzeum zaproponowali adeptom sztuki tkackiej również filmy „Historia turkowskich  tkaczy”, „Jak to z lnem bywało” oraz lekcje muzealne „Tradycje tkackie w Turku”, „Ginące zawody”, które objaśniły historię miasta i regionu, ale także były wprowadzeniem w arkany tej ważnej niegdyś dla naszego miasta gałęzi rzemiosła.

reklama

Część praktyczna warsztatów została poprzedzona prezentacją ekspozycji etnograficznej poświęconej turkowskim tkaczom, która zapoznaje z podstawowymi narzędziami służącymi do obróbki lnu, takimi jak łomki, cierlice, szczotki do czesania lnu, kołowrotki, motowidła czy wyjaśnia różnicę między krosnem ludowym a krosnem żakardowym.

Wszyscy biorący udział w warsztatach mieli możliwość stworzyć własny wełniak i szmaciak na krośnie ludowym, kolorowe obrazy tkane na siatce lub kole, małe formy skomponowane na kartoniku przy użyciu igły tkackiej, krajkę na deseczce tkackiej oraz tkać na ramce tkackiej, a najbardziej ambitni próbowali zmierzyć się z niełatwym zadaniem tkania gobelinu.

Prowadząca warsztaty Stanisława Radke, podsumowując przedsięwzięcie, powiedziała, że tkactwo z pewnością jest zajęciem wymagającym cierpliwości, dokładności, kunsztu, dużego nakładu pracy, niemniej jednak wartym, by uchronić je od zapomnienia.

reklama

Lekcje muzealne poprowadziły Karolina Wójtowicz i Katarzyna Kasprzak.

Materiał prasowy

Podobne artykuły

Marszałek Wielkopolski w Turku. Podpisano umowy...

Marszałek Wielkopolski w Turku. Podpisano umowy na...

22 wrz.
Sztuka na Ulicy. Każdy znalazł coś dla siebie

Sztuka na Ulicy. Każdy znalazł coś dla siebie

14 wrz.
Ministerialny projekt MDKu. Dofinansowano...

Ministerialny projekt MDKu. Dofinansowano Anielskie...

4 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama