czwartek 24 września 2020

Dory, Gerarda, Maryny

reklama

IX Konkurs - "Józef Mehoffer i jego turkowskie dzieło"

IX Konkurs -
 

Już po raz dziewiąty uczniowie zainteresowani historią lokalną, jak i twórczością znakomitego artysty, jakim był Józef Mehoffer,  rywalizowali w konkursie organizowanym przez Gimnazjum nr 1, I Liceum Ogólnokształcące, Muzeum Miasta Turku i Komitet Osiedlowy nr 3.

Najważniejsze cele przedsięwzięcia to: budzenie zainteresowań młodych ludzi historią regionalną i postacią mistrza Mehoffera, kształtowanie w młodzieży poczucia ochrony dziedzictwa kulturowego Polaków, a także wyszukiwanie młodych talentów plastycznych oraz stworzenie możliwości prezentacji ich dokonań.

reklama

W konkursie udział wzięło 8 szkół : I Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Technicznych, Gimnazjum nr 1 , Gimnazjum  nr 2 i Gimnazjum z Jutrosina,  Szkoły Podstawowe  nr 4 i 5 z Turku oraz  SP z  Chlebowa. 5 grudnia młodzież z sześciu szkół spotkała się w budynku Gimnazjum nr 1. Tu uczniowie rozwiązali test indywidualny, a  następnie rywalizowali drużynowo, wykazując się znajomością faktografii z życia J. Mehoffera i jego malarstwa oraz zręcznością w układaniu puzzli przedstawiających witraże kościoła NSPJ w Turku. Najwięcej punktów w zadaniach zespołowych uzyskała drużyna z I LO w składzie : Kinga Krzyżostaniak, Sebastian Szczęsnowski i Michał Zieliński. Największą wiedzą w teście indywidualnym w kategorii szkół średnich i gimnazjalnych wykazali się : Kinga Krzyżostaniak z I LO (I  miejsce), Igor Strzeliński z Gimnazjum nr 1 (II  miejsce) i Michał Zieliński z I LO (III  miejsce).    Kinga Krzyżostaniak została wyróżniona jako najlepsza uczennica szkół średnich nagrodą specjalną, ufundowaną przez posła na Sejm III RP – pana Ryszarda Bartosika.

Podziw budził zasób informacji, jakie przyswoili uczniowie szkół podstawowych. W tej kategorii wiekowej przewodniczący jury –dyrektor MMT pan Bartosz Stachowiak musiał przeprowadzić dogrywkę o trzecie miejsce między Natalią Lament a Katarzyną Perlińską - uczennicami SP nr 4 . Ostatecznie pierwsze miejsce zajęła  Julia Gralińska z SP w Chlebowie, drugie   Natalia Kęska z tej samej szkoły  a trzecie  Natalia Lament z SP nr 4 .

Rozstrzygnięto także konkurs plastyczny, na który zgłoszono 18 prac. Młodzi artyści mogli przygotować 1 lub 2 prace plastyczne techniką malarską lub mieszaną w formacie A3, które zaprezentują bryłę kościoła NSPJ w Turku lub wybrany element jego wystroju,  np. stację drogi krzyżowej lub witraż autorstwa J.Mehoffera itp Jury konkursowe przyznało nagrody, w kategorii szkół podstawowych I miejsce – Patrycji Łyskawie z SP nr 5 a wyróżnienia : Klaudii Kostrzewie z SP w Chlebowie i Kacprowi Kuśmirkowi z SP nr 5,  w kategorii gimnazja i szkoły średnie  I miejsce – Aleksandrze Ignaczak z ZST, natomiast wyróżnienia otrzymali Stellina Hoch z ZST i Monika Stefańska z I LO. Wyróżnienie przyznano także Klaudii Michalskiej z Gimnazjum nr1, dla której nagrodę specjalną ufundowało Porozumienie Samorządowe „Rozwój i Przyszłość”.

reklama

W podsumowaniu rywalizacji uczestniczyli zastępca burmistrza Turku - pan Jerzy Kurzawa, radny Rady Miasta – pan Radosław Idzikowski oraz pan Filip Nowakowski reprezentujący posła III RP – pana Ryszarda Bartosika. Nagrody główne dla uczestników ufundował Burmistrz Miasta Turku i Starosta Powiatu Tureckiego.

materiał prasowy

Podobne artykuły

Marszałek Wielkopolski w Turku. Podpisano umowy...

Marszałek Wielkopolski w Turku. Podpisano umowy na...

22 wrz.
Sztuka na Ulicy. Każdy znalazł coś dla siebie

Sztuka na Ulicy. Każdy znalazł coś dla siebie

14 wrz.
Ministerialny projekt MDKu. Dofinansowano...

Ministerialny projekt MDKu. Dofinansowano Anielskie...

4 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama