czwartek 24 września 2020

Dory, Gerarda, Maryny

reklama

Jesteśmy z Turku. Miodek wie to od dzieciństwa

Jesteśmy z Turku. Miodek wie to od dzieciństwa - Źródło: ksiazki.onet.pl
Źródło: ksiazki.onet.pl 

Z Turku jestem i do Turku wracam! - te pełne entuzjazmu słowa, mogliśmy usłyszeć w jednym z odcinków nowego programu telewizyjnego, emitowanego na antenie TVP Polonia. Głównym bohaterem programu jest doskonale znany i lubiany, polski językoznawca - profesor Jan Miodek.

Program nosi nazwę „Polska z Miodkiem” i jest emitowany w formie kilkuminutowych odcinków we wtorki, czwartki i niedziele. Zdaniem reżysera programu Witolda Świętnickiego, ta minimalistyczna forma skupia uwagę widza. W każdym z odcinków profesor Miodek poświęci kilka minut ważnym i sprawiającym trudność nazwom, na przykład miejscowości lub rzek.

reklama

Szczególnie interesujący dla mieszkańców Turku, był odcinek „Polska z Miodkiem Konin Licheń Turek”. Miodek przedstawił w nim między innymi ciekawostkę o najstarszym znaku drogowym w Polsce, tak zwanym słupie milowym z roku 1151, który znajduje się w Koninie. Mogliśmy również dowiedzieć się, że Licheń to dawniej Lichynia i nawiązuje do marnej, nieurodzajnej ziemi. A jak to było w przypadku Turku? Zobaczcie sami!

go

Podobne artykuły

Medale dla UKS Sprinter Słodków na...

Medale dla UKS Sprinter Słodków na Mistrzostwach...

z wczoraj
Miłośnicy biegania wsparli mieszkankę Słodkowa...

Miłośnicy biegania wsparli mieszkankę Słodkowa Kolonii.

21 wrz.
Dostawca marki Kubota potwierdza współpracę z...

Dostawca marki Kubota potwierdza współpracę z ZSR...

20 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama