piątek 25 czerwca 2021

Łucji, Witolda, Wilhelma

17°C słabe opady deszczu Pogoda 7 dni »
reklama

675 km na 675 lat miasta

675 km na 675 lat miasta
 

Zapraszamy mieszkańców Turku do włączenia się w obchody 675-lecia miasta. Zachęcamy dzieci, młodzież, osoby dorosłe – każdy może mieć swój udział w obchodach roku jubileuszowego.

Turek prawa miejskie uzyskał 24 kwietnia 1341 roku. W niedzielę, 24 kwietnia 2016 r., czyli dokładnie w 675 lat po nadaniu naszemu miastu praw miejskich, w Turku odbędzie się impreza pod nazwą „Bieg Turku – Cursus Turcoviste”. Będzie to bieg na 675 km w jubileusz 675-lecia. Będą mu towarzyszyły dodatkowe wydarzenia.

reklama

Biegi wystartują o godz. 10.00 w Parku Miejskim im. Żerminy Składkowskiej. Trasa biegu o długości 1 km będzie wiodła alejkami parkowymi. Minimalna odległość, jaką będzie trzeba przebiec, to 1 km. Oczywiście trasę będzie można pokonać wielokrotnie. Im więcej uczestników, tym większa szansa na pokonanie łącznie 675 km. Uczestnicy biegu otrzymają pamiątkowe medale wypalane z gliny, wykonane przez Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera. Biegacze otrzymają również talerz ciepłego żurku. Planuje się, że 675 km zostanie osiągnięty w ciągu ośmiu godzin biegów. Organizatorem biegu jest Klub Biegacza „Maraton Turek”. Poniżej do pobrania oświadczenie dla uczestników biegu oraz dla opiekunów niepełnoletnich uczestników biegu.

Z kolei o godz. 12.15 spod Urzędu Miejskiego w Turku wyruszy korowód mieszczan. Przebrane w dawne stroje dzieci, młodzież, dorośli – każdy chętny turkowianin, przejdą ulicami miasta do kościoła Najświętszego Serca Pana Jezusa. Tutaj burmistrz Romuald Antosik wręczy mieszkańcom symboliczny klucz do bram miasta, po czym odprawiona zostanie msza święta w intencji Turku i jego mieszkańców.

W trakcie, kiedy jedno będą biegać, inni będą w parku Składkowskiej prezentować swoje dokonania. Powstanie tutaj miasteczko Tura ze stoiskami szkół i przedszkoli, będą pokazy judo i oyama karate oraz występy artystyczne. O godz. 18.00 zaprezentowany zostanie spektakl historyczny z elementami dziejów Turku, w wykonaniu aktorów ze Stowarzyszenia „Przystań”. Po godz. 19.00 w parku zapłonie ognisko, przy którym będą śpiewać i grać wokaliści i instrumentaliści z chóru Gimnazjum nr 1 w Turku i Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Turku. W tym czasie będzie można upiec sobie kiełbaskę i obejrzeć pokaz tańca z ogniem. Ponadto w trakcie imprezy w parku będzie można sobie wybić okolicznościową monetę.

reklama

Zapraszamy do udziału w biegach, korowodzie mieszczan i innych wydarzeniach związanych z jubileuszem naszego miasta.

Głównym organizatorem jubileuszu jest Miasto Turek.

materiał prasowy

Podobne artykuły

St. asp. Andrzej Nowinowski z medalem w

St. asp. Andrzej Nowinowski z medalem w "Setce...

21 czerw.
Pobiegli by upamiętnić Powstanie Warszawskie....

Pobiegli by upamiętnić Powstanie Warszawskie. KB...

01-08-2020
Biegacze z KB Maraton na piekielnie trudnym...

Biegacze z KB Maraton na piekielnie trudnym Biegu...

19-06-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama