Grzyby, grzybki, podgrzybki i nie tylko...

wtorek 04 października 2022

Edwina, Rosławy, Rozalii

14°C zachmurzenie małe Pogoda 7 dni »
reklama

Ekrany akustyczne staną przy obwodnicy. Jaka będzie ich długość?

Ekrany akustyczne staną przy obwodnicy. Jaka będzie ich długość? - foto: wikimedia.org / Paranoix83
foto: wikimedia.org / Paranoix83 

Temat budowy ekranów akustycznych przy Alei Jana Pawła II w Turku co pewien czas powraca, a następnie cichnie. Ostatnio mówiło się o nim przy okazji próby przeforsowania koncepcji budowy ulicy pomiędzi Szkołą Podstawową nr 4 a blokiem nr 16 przy ul. Spółdzielców. Temat powrócił na wiosnę tego roku, kiedy Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich wystawił do publicznego wglądu proponowany projekt. Obecnie trwa etap wyłaniania wykonawcy ekranu. Ale czy ta inwestycja w pełni zadowala mieszkańców ul. Spółdzielców, mieszkających najbliżej obwodnicy?

Jednym z poważniejszych problemów mieszkańców zamieszkujących tzw. punktowce przy ul. Spółdzielców jest hałas dobiegający z obwodnicy. Rozwiązać ten problem można dzięki ekranom akustycznym, stanowiącym przeszkodę między źródłem hałasu, a najbliższym obszarem. Doskonale wiedziała o tym jedna z mieszkanek bloku nr 24, która rozpoczęła waklę o ciszę w mieszkaniu. Niestety, aby zapewnić sobie komfort, musiała ona wpierw przeforsować swoje racje przed obliczem sądu. Poskutkowało to zleceniem inwestycji przez WZDW w postaci zamówienia publicznego na budowę ekranu akustycznego w ciągu drogi wojewódzkiej nr 470 (Alei Jana Pawła II). Projekt chcą zrealizować trzy firmy z Polski, ale właściwego wykonawcę poznamy dopiero na początku października. Realizacja projektu może pochłonąć prawie pół miliona złotych.

reklama

Długość ekranu wyniesie prawie 155 m, co oznacza, że nie obejmie on bloków o numerach 20 i 18. Mimo że są niemal w tej samej odległości od jezdni, ich mieszkańcy nadal pozostaną w obszarze uciążliwego hałasu. Nie pomogły też wnioski i uwagi wysyłane przez Zarząd Samorządu Mieszkańców Osiedla nr 2 do Zarządu Dróg Wojewódzkich w Poznaniu. Samorząd Osiedlowy spotkał się z dwukrotną odmową. WZDW tłumaczy się brakiem środków na ten cel w bieżącym roku budżetowym.

Patrząc na zakres inwestycji można odnieść wrażenie, że WZDW w Poznaniu realizuje jedynie niezbędne minimum narzucone przez sąd, nie dbając o zdrowie i dobro pozostałych turkowian. Mieszkańcy bloków 20 i 18 przy ul. Spółdzielców zapewniają, że poczekają do momentu zbudowania obiecanego odcinka ekranu, następnie zdecydują się albo na intensywny protest, albo na pozew zbiorowy względem WZDW w Poznaniu.

go

Zakres oddziaływania dźwięku obecnie. Źródło: dokumentacja przetargowa2
Zakres oddziaływania dźwięku po budowie ekranów. Źródło: dokumentacja przetargow3
Foto: G. Oblizajek4
Foto: G. Oblizajek5
Foto: G. Oblizajek6

Podobne artykuły

Kłopoty z przejazdem obwodnicą Turku....

Kłopoty z przejazdem obwodnicą Turku. Utrudnienia...

23 sierp.
Wojewoda zajmie się obwodnicą Grzymiszewa. Jest...

Wojewoda zajmie się obwodnicą Grzymiszewa. Jest...

16 sierp.
W Grzymiszewie powstanie obwodnica. Dla...

W Grzymiszewie powstanie obwodnica. Dla...

02-09-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama