poniedziałek 20 września 2021

Eustachego, Faustyny, Renaty

6°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Mieszkańcy Turku pragną bezpieczniej korzystać z dróg

Mieszkańcy Turku pragną bezpieczniej korzystać z dróg - Foto: G. Oblizajek
Foto: G. Oblizajek 

Liczna grupa mieszkańców wzięła udział we wczorajszej Debacie Społecznej „Decydujmy Wspólnie”, która odbyła się w sali kina „TUR” w Turku. Podczas debaty rozmawiano między innymi o zagrożeniach charakterystycznych dla naszego powiatu, w tym o wypadkach drogowych oraz o poprawie bezpieczeństwa lokalnej społeczności.

Chwilę po rozpoczęciu debaty Komendant Powiatowy Policji w Turku, mł. insp. Michał Grzelak zapoznał mieszkańców ze statystykami, które na dzień dzisiejszy pokazują, że liczba osób rannych w wypadkach w stosunku do poprzednich lat zmalała. Niestety, wzrosła liczba uczestników wypadków, które poniosły śmierć. W tym roku na terenie naszego powiatu miało miejsce 571 kolizji drogowych oraz doszło do 33 wypadków, odnotowano 13 ofiar śmiertelnych i 21 rannych.

reklama

W trakcie debaty wspomniano również o najczęstszej przyczynie prowadzącej do wypadków, w tym miejscu ku zaskoczeniu obecnych, w pierwszej kolejności nie było mowy o nadmiernej prędkości, lecz o nieustąpieniu pierwszeństwa przejazdu. Nie znaczy to jednak, że kierowcy zawsze konsekwentnie pilnują obowiązujących ograniczeń prędkości, czy też zachowania bezpiecznej odległości między pojazdami.

Poruszono też temat funkcjonującej od 20 września Krajowej Mapy Zagrożeń. Mapa stanowi narzędzie, które na terenie naszego powiatu cieszy się sporym zainteresowaniem. Dzięki niej policja ma szansę lepiej ukierunkować swoje działania.

W dalszej części debaty mieszkańcy mieli okazję włączyć się w aktywną dyskusję z przedstawicielami władz, mogli również zgłaszać swoje postulaty i przedstawiać własne pomysły na rozwiązanie istotnych problemów.

reklama

Z zadawanych pytań wynikało, że mieszkańców zmartwił bilans zdarzeń drogowych na Drodze Krajowej 72, jak i na Drodze Wojewódzkiej 470. Niestety, jak przyznał mł. insp. Michał Grzelak, analizując każdy jeden wypadek drogowy, zaistniały na terenie powiatu, pierwszoplanowym źródłem powstania wypadku nadal pozostaje - ludzka rozwaga - a właściwie jej brak.

Droga, którą wskazano jako jedno z bardziej niebezpiecznych miejsc, to ta przy Szkole Podstawowej nr 5 - wąska, dwukierunkowa, w kilku momentach dnia niemal całkowicie obstawiona przez zaparkowane auta. Stanowi ona szczególne zagrożenie dla dzieci. Wśród mieszkańców pojawiły się też prośby o wybudowanie kolejnych ścieżek rowerowych i o rozwiązanie problemów z niedostateczną możliwością parkowania.

go

Podobne artykuły

Patrole motocyklowe na drogach powiatu. Efekt?...

Patrole motocyklowe na drogach powiatu. Efekt?...

9 wrz.
Kontrole na drogach powiatu w ramach akcji...

Kontrole na drogach powiatu w ramach akcji "Stop...

8 wrz.
Kolejne terminy znakowania rowerów w KPP Turek

Kolejne terminy znakowania rowerów w KPP Turek

7 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama