poniedziałek 09 września 2024

Aldony, Jakuba, Sergiusza

reklama

Znasz kilka języków - masz dobrą pracę. O tym, jak ich nauczać, rozmawiano w I LO

Nauczanie języków obcych w dobie globalizacji kluczem do rozwoju gospodarczego

Znasz kilka języków - masz dobrą pracę. O tym, jak ich nauczać, rozmawiano w I LO
 

W środę 30 listopada w I Liceum Ogólnokształcącym w Turku odbyła się konferencja naukowa, poświęcona zagadnieniu skutecznego nauczania języków obcych w dobie globalizacji. Aula „Ogólniaka” zapełniła się dyrektorami szkół, nauczycielami oraz nastolatkami, którzy skorzystali z zaproszenia, które skierowali do nich starosta Mariusz Seńko, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koninie - prof. Mirosław Pawlak oraz dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Turku - Danuta Szczepanik.

Gości wydarzenia powitała dyrektor Danuta Szczepanik. – Podejmujemy działania w ramach strategii, której priorytetem jest wzmocnienie kompetencji językowych. Jest to wyzwanie dla edukacji. Jedynie globalne działania, które są sprzężone na różnych szczeblach edukacji, pozwolą skutecznie osiągnąć założony cel. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom podejmujemy współpracę z partnerami. Należy zmierzać do rozszerzenia oferty edukacyjnej, aby absolwenci naszych szkół ponadgimnazjalnych byli wyposażeni w coraz większe możliwości komunikowania się. Wielojęzyczność to przewaga w sposobie myślenia. To rozwój kreatywności, poszerzenie horyzontów myślowych. To także większe możliwości znalezienia zatrudnienia – mówiła dyrektor I LO.

reklama

Nie da się ukryć, że rozwój kształcenia w powiecie nabrał impetu. Na 15 000 000 zł opiewa wartość projektu „Nowoczesne technologie w kształceniu zawodowym elementem rozwoju gospodarczego obszaru funkcjonalnego powiatów tureckiego i kolskiego”, który będzie realizowany w latach 2016-2019. Kolejne 2 000 000 zł to projekt „Kształcenie zawodowe młodzież priorytetem w rozwoju społeczno-gospodarczym powiatów tureckiego i kolskiego”.

Czy skuteczne nauczanie języków obcych także jest elementem rozwoju gospodarczego powiatu tureckiego? Oczywiście, że tak. Wyjaśnił to starosta Mariusz Seńko. Włodarz powiatu mówił o tym, że kończy się czas funkcjonowania sektora paliwowowo-energetycznego i obecnie szansą dla Turku i okolic jest budowanie gospodarki opartej nie na ciężkim przemyśle itp., ale na wiedzy i nowoczesnych rozwiązaniach. Muszą być to inicjatywy, bazujące na kreatywności pracowników danych zakładów, na technologiach wytwarzania produktów.

Budujemy społeczeństwo oparte na wiedzy. W nadchodzącym okresie siła społeczeństwa powiatu tureckiego będzie zależała od siły ekonomicznej. Siła ekonomiczna z kolei ma swoje źródła w zasobach wiedzy, jakie się zgromadzi i wykorzysta – wyjaśniał starosta.

Mariusz Seńko zwracał też uwagę na to, że dodatkowym wyzwaniem jest starzenie się społeczeństwa. Wielu ludzi opuści rynek pracy, a grupa młodych osób, które ów rynek zasilą, nie będzie już tak liczna. Nastolatkowie, którzy przyłożą się do nauki, będą mogli sprostać nowym wyzwaniom, stać się specjalistami w wielu dziedzinach. Dziś znajomość dwóch języków np. angielskiego i niemieckiego nie jest już czymś zaskakującym, a raczej oczekiwanym przez pracodawcę. Mocnym atutem w rozwoju kariery.

reklama

Po staroście głos zabrał rektor PWSZ w Koninie. Prof. Mirosław Pawlak mówił o roli PWSZ w Koninie w kształtowaniu edukacji językowej w subregionie. Uczelnia ta zapewnia wsparcie merytoryczne, dotyczące organizacji kształcenia językowego na różnych etapach edukacyjnych, w tym także kształcenia dwujęzycznego. Prowadzi szkolenia i warsztaty dla nauczycieli języków obcych, jak również dla uczniów klas akademickich liceów. Ponadto PWSZ organizuje rozmaite konkursy językowe, tłumaczeniowe, wspiera organizację praktyk, bierze udział w przygotowaniu międzynarodowych projektów edukacyjnych.

W dalszej części konferencji krótki wykład na temat diagnozowania predyspozycji językowych uczniów wygłosiła p.o. dyrektora Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Turku - Patrycja Adamczewska. Prof. Hanna Komorowska zajęła się tematem skuteczności i atrakcyjności w nauce języka i kultury, dr Marek Derenowski opowiedział o rozwijaniu wrażliwości interkulturowej w procesie przyswajania języka obcego, a dr Bartosz Wolski przekazał informacje, dotyczące nauczania projektowego na lekcjach języka obcego.

AW

 

Akadiusz Wszędybył dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
2
3
4
5
6
7
8
9
10
Podobne artykuły
Wyjątkowy polonez licealistów na 56 par!...

Wyjątkowy polonez licealistów na 56 par! Studniówka LO rozpoczęła...

14 st.
Rewolucji nie będzie. Danuta Szczepanik...

Rewolucji nie będzie. Danuta Szczepanik pozostanie na stanowisku...

30-11-2023
We are the champions! Nowa hala sportowa przy...

We are the champions! Nowa hala sportowa przy turkowskim liceum będzie...

06-09-2023
Viribus unitis wyznacza drogę. 110 lat...

Viribus unitis wyznacza drogę. 110 lat historii, tradycji i...

01-09-2022
Trzymamy dobry kurs. Znamy wyniki matur 2022

Trzymamy dobry kurs. Znamy wyniki matur 2022

05-07-2022
Po dyplom z Akademią. ANS w Koninie...

Po dyplom z Akademią. ANS w Koninie rozpoczęła rekrutację na nowych...

05-07-2022

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama