poniedziałek 06 lipca 2020

Dominiki, Jaropełka, Łucji

reklama

To ich wizja turkowskiego rynku zwyciężyła. Konkurs na rewitalizację rozstrzygnięty

To ich wizja turkowskiego rynku zwyciężyła. Konkurs na rewitalizację rozstrzygnięty - foto: M. Derucki
foto: M. Derucki 

Konkurs na rewitalizację centralnych przestrzeni publicznych miasta Turku został rozstrzygnięty. Wczoraj w Muzeum Miasta Turku odczytano werdykt oraz omówiono nadesłane prace. Nagrodę główną w wysokości 30 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki wygrała pracownia Pikul Architekci z Jasła (woj. podkarpackie). Wszystkie prace można oglądać w turkowskim muzeum do dnia 9 stycznia 2017 r.

Prace nadesłane do konkursu można było oglądać w Muzeum Miasta Turku w dniach od 8 do 12 listopada. Mieszkańcy mieli także możliwość zgłaszania swoich uwag w anonimowych ankietach. Do konkursu zostało zgłoszonych 7 prac, jednak do oceny merytorycznej zakwalifikowanych zostało 6 projektów, które podlegały ocenie Sądu Konkursowego.

reklama

Według informacji sądu konkursowego nadesłane prace prezentują różne podejście do problemów związanych z centrum naszego miasta. Różnią się one przede wszystkim podejściem do organizacji ruchu i parkowania samochodów w rejonie placów Wojska Polskiego, Sienkiewicza i ulicy Kaliskiej, a także rozwiązaniami związanymi z kompozycją i funkcją placów H. Sienkiewicza i parku Żerminy Składkowskiej.

Zdaniem Sądu Konkursowego to właśnie praca nadesłana przez zespół Pikul Architekci w sposób najpełniejszy (choć nie idealny), odpowiedziała na oczekiwania Organizatora konkursu oraz większości mieszkańców miasta. II nagroda została przyznana za pracę wykonaną przez Pracownię Architektoniczną Esplan, a nagroda specjalna trafiła do Pracowni Architektonicznej Vowie Studio Plus.

Na co zwracali uwagę mieszkańcy?

Mieszkańcy zgłaszali przede wszystkim potrzebę wprowadzenia nowych rozwiązań komunikacyjnych w centralnych częściach Turku. Przy czym część z nich postulowała pełną dostępność centrum miasta dla samochodów z dużą ilością miejsc parkingowych (przynajmniej tylke ile jest obecnie), druga zaś grupa domagała się wyłączenia z ruchu i parkowania niektórych fragmentów centrum, oddania tej przestrzeni pieszym i rowerzystom.

reklama

- Mamy tu do czynienia z dobrze znanym z innych miast konfliktem interesów: pieszy kontra kierowca a raczej jego samochód - tłumaczył Andrzej Kurzawski, przewodniczący Sądu Konkursowego.

Kurzawski podkreślił, że w tym przypadku potrzebny jest kompromis. Zbyt duży ruch samochodów w strefie centralnej staje się uciążliwy dla mieszkańców, zagraża historycznej zabudowie, spycha pieszych na wąskie chodniki, jest jednym z głównych źródeł zanieczyszczenia powietrza. Jednak przesadne usuwanie samochodów z miasta prowadzi do zamierania stref centralnych, sprzyja „ucieczce" handlu, usług i miejsc pracy na obrzeża miasta. Według sędziów konkursowych centrum miasta powinno żyć przez cały dzień, stąd niezbędna jest koegzystencja tych wszystkich funkcji i aktywności.

Specjalistów urzekła powściągliwość i elegancja

Co urzekło sąd konkursowy w zwycięskiej pracy? Przede wszystkim powściągliwe i eleganckie podejście do kształtowania płyty placu Wojska Polskiego oraz podkreślenie historycznego charakteru pierzei oraz widoków na kościół NSPJ. Ponadto projektanci z Pikul Architekci zaproponowali optymalną liczbę miejsc parkingowych, wprowadzili nawierzchnię rynku na jednym poziomie z użyciem ujednoliconego kolorystycznie materiału scalającego pl. Wojska Polskiego i pl. Sienkiewicza tworząc tym samym przestrzeń przyjazną dla mieszkańców, otwartą na różne formy aktywności (zgromadzenia, koncerty, zabawy, targowiska). Natomiast w parku im. Żerminy Składkowskiej najbardziej specjalistom spodobała się propozycja uzupełnienia programu sportowo-rekreacyjnego poprzez stworzenie na jego terenie tzw. Ogrodu Zmysłów, przeznaczonego dla wystaw plenerowych i innych wydarzeń kulturalnych.

Ponadto Sąd Konkursowy wystosował szereg zaleceń do zwycięskiej pracy która dotyczy się rozwiązań zastosowanych na Placu Wojska Polskiego, ul. Kaliskiej, skweru Sienkiewicza oraz Parku Ż. Składkowskiej. Szczegóły dotyczące zaleceń oraz konkursu w ogóle można znaleźć na BIP naszego miasta.

Marcin Derucki

Podobne artykuły

Park Miejski to istna dżungla. Zarośnięty i...

Park Miejski to istna dżungla. Zarośnięty i...

19 czerw.
Uczeń SP w Chylinie wśród laureatów konkursu...

Uczeń SP w Chylinie wśród laureatów konkursu "Popisz...

12 czerw.
Władze miasta wizytowały na terenie dużego...

Władze miasta wizytowały na terenie dużego parku w...

4 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama