czwartek 21 stycznia 2021

Agnieszki, Jarosława, Nory

reklama

Wiedzą wiele o Stanisławie Mikołajczyku. Wicemarszałek i starosta nagrodzili uczniów ILO, ZST i ZSR CKP

Wiedzą wiele o Stanisławie Mikołajczyku. Wicemarszałek i starosta nagrodzili uczniów ILO, ZST i ZSR CKP
 

Uczniowie lokalnych szkół średnich wzięli udział w konkursie „Stanisław Mikołajczyk – jego życie i działalność”. Nastolatkowie, którzy najlepiej poradzili sobie podczas tych wiedzowych zmagań, zostali nagrodzeni we wtorek 13 grudnia, w trakcie spotkania w Muzeum Miasta Turku. Młodym ludziom, a także ich nauczycielom, gratulowali w obecności wielu wójtów i burmistrzów oraz innych samorządowców m.in. wicemarszałek województwa wielkopolskiego i zarazem prezes Towarzystwa im. Stanisława Mikołajczyka - Wojciech Jankowiak, starosta Mariusz Seńko i dyrektor Muzeum Miasta Turku - Bartosz Stachowiak.

Konkurs podzielony był na dwie kategorie. Jedną z nich był test wiedzy. Największą wiedzę, na temat Stanisława Mikołajczyka, zaprezentował Szymon Jóźwiak z I LO w Turku. Tuż za swoim kolegą na konkursowym podium uplasował się Wojciech Małolepszy, także reprezentujący I LO w Turku. Na III miejscu znalazła się Aleksandra Ignaczak z ZST w Turku.

reklama

Uczniowie rywalizowali także przygotowując pisemne prace, dotyczące życia byłego premiera. Najlepsze wypracowanie stworzył Janusz Kotoński, uczeń I LO w Turku. II miejsce zdobyła Wiktoria Jędrasiak z I LO w Turku. Na III miejsce zasłużyły dwie nastolatki - Joanna Urbaniak z ZSR CKP w Kaczkach Średnich i Paulina Maciaszek z ZST w Turku.

Premier Stanisław Mikołajczyk był jednym z najwybitniejszych polskich polityków XX wieku, reprezentujących ruch ludowy. Był związany z Wielkopolską. Brał czynny udział w powstaniu wielkopolskim w latach 1918-1919, jako ochotnik walczył w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Dla wielu Polaków był symbolem oporu i niezależności, postawy nacechowanej odwagą, pragmatyzmem i wiernością tradycyjnym wartością. W 1928 roku współtworzył i został pierwszym prezesem Wielkopolskiego Związku Młodzieży Wiejskiej. Uczestniczył w wojnie obronnej we wrześniu 1939 roku, po jej klęsce udał się na emigrację do Francji i Wielkiej Brytanii. Był wiceprzewodniczącym I Rady Narodowej Rzeczypospolitej. Brał udział w pracach polskiego rządu na uchodźstwie, najpierw jako wicepremier, a od lipca 1943 roku, po śmierci generała Władysława Sikorskiego jako premier rządu. W latach powojennych obiektem ataków ze strony komunistów. Zagrożony aresztowaniem Stanisław Mikołajczyk wyjechał z kraju w 1947 roku. Zmarł w 1966 roku w USA.

AW

Podobne artykuły

Wirtualne spotkanie z dyrektorem Muzeum Miasta...

Wirtualne spotkanie z dyrektorem Muzeum Miasta Turku

21-11-2020
Nasza historia: Historia Ochotniczej Straży...

Nasza historia: Historia Ochotniczej Straży Pożarnej...

04-05-2020
Wideo: Turek w hitlerowskich planach...

Wideo: Turek w hitlerowskich planach...

13-09-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama