sobota 22 czerwca 2024

Pauliny, Sabiny, Tomasza

reklama

Wiedzą wiele o Stanisławie Mikołajczyku. Wicemarszałek i starosta nagrodzili uczniów ILO, ZST i ZSR CKP

Wiedzą wiele o Stanisławie Mikołajczyku. Wicemarszałek i starosta nagrodzili uczniów ILO, ZST i ZSR CKP
 

Uczniowie lokalnych szkół średnich wzięli udział w konkursie „Stanisław Mikołajczyk – jego życie i działalność”. Nastolatkowie, którzy najlepiej poradzili sobie podczas tych wiedzowych zmagań, zostali nagrodzeni we wtorek 13 grudnia, w trakcie spotkania w Muzeum Miasta Turku. Młodym ludziom, a także ich nauczycielom, gratulowali w obecności wielu wójtów i burmistrzów oraz innych samorządowców m.in. wicemarszałek województwa wielkopolskiego i zarazem prezes Towarzystwa im. Stanisława Mikołajczyka - Wojciech Jankowiak, starosta Mariusz Seńko i dyrektor Muzeum Miasta Turku - Bartosz Stachowiak.

Konkurs podzielony był na dwie kategorie. Jedną z nich był test wiedzy. Największą wiedzę, na temat Stanisława Mikołajczyka, zaprezentował Szymon Jóźwiak z I LO w Turku. Tuż za swoim kolegą na konkursowym podium uplasował się Wojciech Małolepszy, także reprezentujący I LO w Turku. Na III miejscu znalazła się Aleksandra Ignaczak z ZST w Turku.

reklama

Uczniowie rywalizowali także przygotowując pisemne prace, dotyczące życia byłego premiera. Najlepsze wypracowanie stworzył Janusz Kotoński, uczeń I LO w Turku. II miejsce zdobyła Wiktoria Jędrasiak z I LO w Turku. Na III miejsce zasłużyły dwie nastolatki - Joanna Urbaniak z ZSR CKP w Kaczkach Średnich i Paulina Maciaszek z ZST w Turku.

Premier Stanisław Mikołajczyk był jednym z najwybitniejszych polskich polityków XX wieku, reprezentujących ruch ludowy. Był związany z Wielkopolską. Brał czynny udział w powstaniu wielkopolskim w latach 1918-1919, jako ochotnik walczył w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku. Dla wielu Polaków był symbolem oporu i niezależności, postawy nacechowanej odwagą, pragmatyzmem i wiernością tradycyjnym wartością. W 1928 roku współtworzył i został pierwszym prezesem Wielkopolskiego Związku Młodzieży Wiejskiej. Uczestniczył w wojnie obronnej we wrześniu 1939 roku, po jej klęsce udał się na emigrację do Francji i Wielkiej Brytanii. Był wiceprzewodniczącym I Rady Narodowej Rzeczypospolitej. Brał udział w pracach polskiego rządu na uchodźstwie, najpierw jako wicepremier, a od lipca 1943 roku, po śmierci generała Władysława Sikorskiego jako premier rządu. W latach powojennych obiektem ataków ze strony komunistów. Zagrożony aresztowaniem Stanisław Mikołajczyk wyjechał z kraju w 1947 roku. Zmarł w 1966 roku w USA.

AW

Akadiusz Wszędybył dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
Podobne artykuły
Seminarium naukowe w turkowskim muzeum

Seminarium naukowe w turkowskim muzeum

12 maj.
Ostatnia taka w okolicy? Kuczka w kamienicy...

Ostatnia taka w okolicy? Kuczka w kamienicy przy ul. Wąskiej w Turku...

20-09-2023
Wojenne historie w Przystani w Turku. Jeszcze...

Wojenne historie w Przystani w Turku. Jeszcze we wrześniu wystawa i...

12-09-2023
Zostały po niej wspomnienia... 60 lat historii...

Zostały po niej wspomnienia... 60 lat historii KWB Adamów na wystawie...

04-08-2023
Niedzielny rajd z historią w tle. Rowerzyści...

Niedzielny rajd z historią w tle. Rowerzyści z Turku zwiedzili okolice

31-07-2023
Orzeł Biały świadkował dwukrotnie....

Orzeł Biały świadkował dwukrotnie. Powiatowe i miejskie obchody 232....

04-05-2023

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama