sobota 01 października 2022

Heloizy, Igora, Remigiusza

15°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

Chcą ulepszyć stadion 1000-lecia. Zańko ma wizję, Antosik ma inną

Chcą ulepszyć stadion 1000-lecia. Zańko ma wizję, Antosik ma inną
 

W czwartek 26 stycznia odbyła się XXVII sesja Rady Miejskiej Turku. W jej trakcie przyjęto poprawki do budżetu, które były konieczne, by miasto mogło przygotować się do starań o środki zewnętrzne na modernizację stadionu, na którym gra Tur 1921 Turek. Radny Albin Zańko przypomniał, że za czasów burmistrza Zdzisława Czapli powstały założenia stworzenia nowoczesnego stadionu, burmistrz Antosik przypominał natomiast, że wymyślony zakres prac był tak duży i kosztowny, że jakoś poprzednim władzom nie udało się tego zrealizować przez kilkanaście lat.

Uczestnicy sesji dowiedzieli się, że Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło program, dzięki któremu Turek mógłby otrzymać dofinansowanie na modernizację stadionu. Obejmowałaby ona ulepszenie płyty głównej i boisk treningowych. By jednak powalczyć o środki zewnętrzne, należało w budżecie zapewnić 20 000 zł na opracowanie dokumentacji zadania. 10 000 zł przesunięto z zadania „Adaptacja budynku OSP na ŚDS”, kolejne 10 000 zł z kwoty wydzielonej na bieżące wydatki na usługi w administracji.

reklama

Pomysł spodobał się radnym. Chwalił go m.in. Andrzej Kwiatkowski. Samorządowiec mówił, że można się tylko cieszyć z tego, że miasto chce podjąć takie działanie, ponieważ stadion potrzebuje doinwestowania. Jak zauważył radny Kwiatkowski, Tur 1921 Turek posiada obecnie 7 drużyn, więc istnieje potrzeba tworzenia odpowiednich warunków do gry i treningu. – To ze wszech miar bardzo potrzebne i niezbędne – mówił radny SLD.

Zamierzenia popierał także Albin Zańko z TS-u, miał jednak szereg uwag. Radny przypominał, że już przed laty powstały planu modernizacji stadionu. Miejsca, które – zdaniem Albina Zańko – mogłoby być wizytówką miasta. Projekt przewidywał przesunięcie płyty boiska w stronę ul. Sportowej, wyburzenie istniejących budynków, stworzenie bieżni tartanowej, budowę profesjonalnych, zadaszonych trybun. Taki stadion miałby pomieścić kilka tysięcy osób i zdaniem radnego mogłyby odbywać się tam nie tylko sportowe imprezy, ale też wydarzenia kulturalne, koncerty, inne spotkania mieszkańców. – Gdy jest wyższy poziom, lepsze warunki, to wtedy jest się czym pochwalić – mówił Albin Zańko.

Radny Zańko przekonywał, by władze Turku, planując modernizację stadionu, wzięły pod uwagę wspominany plan sprzed lat. Innego zdania był burmistrz. Romuald Antosik dopytywał, czemu poprzednie władze przez tyle lat nie zrealizowały wspomnianych zamierzeń, skoro był to tak doskonały projekt? Antosik prosił, by samorządowcy mierzyli siły na zamiary i nie obstawali przy pomysłach pozornie fajnych, ale jednocześnie bardzo kosztownych, na które Turek obecnie nie stać. Burmistrz dodał, że nie wyobraża sobie, że ot tak radni porwą się na pomysł, którego wykonanie może kosztować kilkanaście milionów.

Dyskusja nad tym, czy zabierać się za plany modernizacji stadionu z czasów burmistrza Czapli, nie mogła się obejść bez ostrej wymiany zdań na linii burmistrz Antosik – radny Groblica. Samorządowiec TS-u stwierdził, że za czasów poprzedniego burmistrza wydano w Turku 200 000 000 zł na inwestycje, więc Antosik powinien pamiętać o tym, jak wiele zrobiono, a nie czepiać się tego, że któryś pomysł nie doczekał wykonania. Burmistrz miał dla Romana Groblicy prostą odpowiedź. Zapytał radnego, na jakie to potrzeby mieszkańców wydano podobno 200 000 000 zł, skoro w ostatnich wyborach ci właśnie mieszkańcy pokazali swoje niezadowolenie i zmienili władze Turku.

reklama

Z punktem widzenia burmistrza nie zgadzał się Albin Zańko. Radny prosił Antosika, by ten brał pod uwagę, że istnieje coś takiego jak ciągłość władzy. Tym samym – zdaniem radnego – burmistrz powinien respektować poprzednie plany modernizacji stadionu, a nie pomijać je z jakiejś złośliwości. Burmistrz z kolei przypominał, by nie zapędzać się w pomysłach, bo potrzeb jest wiele, a infrastrukturę trzeba poprawić nie tylko na stadionie 1000-lecia, ale też na terenie OSiR-u przy ul. Armii Krajowej.

Projekt uchwały, wprowadzający zmiany do budżetu, został przyjęty jednogłośnie.

AW

2
3
4

Podobne artykuły

Turek ponownie na asfaltowej fali. Widowiskowe...

Turek ponownie na asfaltowej fali. Widowiskowe...

z dzisiaj
Będzie umowa, będą bloki. Kluczowa inwestycja...

Będzie umowa, będą bloki. Kluczowa inwestycja...

z wczoraj
Listy do redakcji: Poseł Bartosik powinien...

Listy do redakcji: Poseł Bartosik powinien...

27 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama