sobota 26 września 2020

Cypriana, Justyny, Łucji

reklama

Turek: Budżet Obywatelski uchwalony. Turkowianie rozdysponują 500 tys. zł

Turek: Budżet Obywatelski uchwalony. Turkowianie rozdysponują 500 tys. zł - foto: M. Derucki
foto: M. Derucki 

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej Turku, 16 lutego, radni uchwalili wydzielenie kwoty z budżetu miasta na 2018 rok, która zostanie przeznaczona na budżet obywatelski. Mieszkańcy Turku zadecydują bezpośrednio o rozdysponowaniu 500 tys. zł. Budżet Obywatelski w Turku przewiduje zgłaszanie własnych projektów, pomysłów na inwestycje, wydarzenia i inne inicjatywy, będące zadaniami własnymi miasta.

- Budżet obywatelski daje mieszkańcom możliwość decydowania o swojej najbliższej okolicy. To narzędzie, dzięki któremu turkowianie będą mogli realizować pomysły na swoje osiedla – informuje burmistrz Romuald Antosik. - Mieszkańcy najlepiej wiedzą, co jest potrzebne w ich najbliższym otoczeniu. Już teraz zachęcam turkowian do aktywnego włączenia się zarówno w zgłaszanie projektów, jak też w głosowanie na pomysłami do realizacji – dodaje burmistrz Antosik.

reklama

Jak będzie wyglądał proces zgłaszania i głosowania na projekty?

Zadania finansowane z budżetu obywatelskiego będą miały zarówno charakter lokalny, jak i ogólnomiejski. Pod pojęciem zadań lokalnych rozumie się zadania realizowane w ramach działających w mieście samorządów osiedli. Z kolei pod pojęciem zadań ogólnomiejskich kryją się zadania służące mieszkańcom całego miasta.

Realizacją budżetu będzie wyglądała w taki oto sposób:

  1. kampania informacyjno-edukacyjna wraz ze spotkaniami konsultacyjnymi z mieszkańcami;
  2. zgłaszanie propozycji zadań;
  3. weryfikacja formalno–prawna zgłoszonych propozycji zadań;
  4. kampania promocyjna złożonych projektów w tym spotkania z mieszkańcami;
  5. głosowanie;
  6. realizacja.

Propozycje zadań do budżetu obywatelskiego będą mógł złożyć każdy mieszkaniec miasta, który w momencie wypełniania wniosku ma ukończone 16 lat. Do formularza zgłoszenia zadania wnioskujący będzie musiał dołączyć listę poparcia dla projektu, podpisaną przez co najmniej 15 mieszkańców miasta, którzy ukończyli 16 rok życia.

reklama

Koszt realizacji jednego zadania nie będzie mógł być wyższy niż 30% środków finansowych przeznaczonych na realizację budżetu obywatelskiego oraz być niższy niż jeden tysiąc złotych.

Zgłoszone przez mieszkańców propozycje zadań do budżetu obywatelskiego będą podlegały weryfikacji, której dokona specjalnie do tego powołany zespół.

Głosowanie

Głosowanie będzie odbywało się w wyznaczonych do tego punktach albo w formie elektronicznej i będzie trwało nie krócej niż 9 dni. Głosować będzie mógł każdy mieszkaniec miasta, który w dniu głosowania ma ukończone 16 lat. Każdy głosujący będzie mógł oddać głos na trzy różne projekty, przy czym najwyżej oceniony przez głosującego projekt otrzymuje 3 punkty, a najniżej oceniany 1 punkt. Suma uzyskanych punktów decyduje o kolejności projektów na liście do realizacji.

Realizowane będą te zadania, które uzyskają największą liczbę punktów, aż do wyczerpania puli środków przeznaczonych na budżet obywatelski.

Po raz pierwszy Budżet Partycypacyjny został wprowadzony w mieście Porto Alegre w Brazylii w 1989 roku. Model ten przez wiele lat podlegał najbardziej dynamicznemu rozwojowi właśnie w Ameryce Południowej. Dziś Budżet Partycypacyjny jest coraz popularniejszy również w Europie. Wprowadzają go samorządy wielu krajów, m.in. Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Włoch i Hiszpanii.

Marcin Derucki

Podobne artykuły

50-lecie par małżeńskich. Odznaczeni za miłość...

50-lecie par małżeńskich. Odznaczeni za miłość i...

z wczoraj
Wotum zaufania i absolutorium dla Burmistrza za...

Wotum zaufania i absolutorium dla Burmistrza za 2019...

3 lip.
Listy do redakcji: Stanowisko Burmistrza Miasta...

Listy do redakcji: Stanowisko Burmistrza Miasta w...

15 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama