środa 27 stycznia 2021

Anieli, Juliana, Przemysława

reklama

Zamiast "plastikowego" rondo Leona Sachsa? Licealistki proponują takie rozwiązanie

Zamiast
 

W Polsce trwa dyskusja, dotycząca dekomunizacji i tego, jakie nazwy ulic i placów powinny funkcjonować w przestrzeni publicznej, a jakie powinny być zmienione. Swoje zdanie ma na ten temat także turkowska młodzież, która woli jednak nie rozdrapywać przeszłości, ale pokazać, kogo niebawem powinno się upamiętnić. Milena Wojtczak i Jessika Kmiecik uważają, że tzw. „rondo plastikowe”, zwane też „rondem z klocków lego”, powinno nosić niebawem imię księdza-pastora Leona Jana Sachsa, proboszcza Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Turku w latach 1913 – 1939 i 1945 – 1947.

Po raz kolejny uczniowie I LO reprezentować będą Turek podczas uroczystej sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, która odbywa się każdego roku w dniu 1 czerwca. Młodzież nie tylko przygotowuje się do tego wyjazdu, ale też bierze udział w interesującym projekcie edukacyjnym. W tym roku w całej Polsce ambitni nastolatkowie zastanawiają się, czy otaczająca ich przestrzeń publiczna jest miejscem wolnym od symboli propagujących systemy totalitarne. Ponadto uczniowie planujący brać w sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży poszukują w historii swych miejscowości lokalnych bohaterów, którzy zasługują na to, by ich imieniem nazwać ulicę czy plac.

reklama

We wtorkowe popołudnie wspomniane licealistki, Milena Wojtczak i Jessika Kmiecik, pojawiły się w towarzystwie swych rówieśników przy ul. Legionów Polskich i 650-lecia, by przekonać się, co o pomyśle, by rondo u zbiegu ul. Uniejowskiej, Dobrskiej i Placu H. Sienkiewicza stało się kiedyś rondem im. Leona Jana Sachsa. Turkowianie, którzy znaleźli chwilkę czasu na rozmowę z licealistkami, wypełnili ankietę, w której znalazły się pytania, dotyczące słynnego obywatela miasta Turku. Była to okazja, by sprawdzić swoją wiedzę, a także by postawić krzyżyk przy „tak” lub „nie” pod pytaniem „Czy Pana/Pani zdaniem Leon Jan Sachs zasługuje na miano uhonorowania”. Mieszkańcy Turku otrzymali też ulotki, zawierające krótki biogram Leona Jana Sachsa.

Wtorkowe wydarzenie to jedna z form działań, podejmowanych przez licealistki. Milena Wojtczak i Jessika Kmiecik wyjaśniają, że zasięgnęły też opinii lokalnych samorządowców, ot chociażby spotykając się z burmistrzem Romualdem Antosikiem. Dziewczyny wskazują, że burmistrz przychylnie odniósł się do tego pomysłu.

Leon Jan Sachs urodził się w 1877 roku na Litwie, a zmarł w 1947 roku w Turku. Studiował teologię ewangelicką, po czym podjął pracę w kilku parafiach. Od roku 1913 przewodził parafii ewangelicko-augsburskiej w Turku. Zaskarbił sobie sympatie mieszkańców używając języka polskiego podczas odprawiania nabożeństw. Był aktywnym działaczem społecznym, współtworzył Chrześcijańskie Stowarzyszenie Spożywców. Stał się założycielem Domu Opieki Społecznej, usytuowanego przy ul. Browarnej. Podczas II wojny światowej wykazywał patriotyczną postawę, nie zgodził się na podpisanie volkslisty. Z tego powodu został wraz z rodziną wyrzucony z plebanii i pozbawiony urzędu pastorskiego.

reklama

Ksiądz-pastor Leon Sachs został w 1991 roku uznany Honorowym Obywatelem Miasta Turku.

AW

Podobne artykuły

Wideo: Żegnamy

Wideo: Żegnamy "rondo Lego". Plastik nie będzie już...

19-10-2018
Turek: Miasto wspiera powiatową inwestycję

Turek: Miasto wspiera powiatową inwestycję

04-10-2018
Radna PiS chce ronda im. Plastikowego Starosty

Radna PiS chce ronda im. Plastikowego Starosty

27-01-2017
reklama
reklama
reklama