piątek 19 kwietnia 2024

Alfa, Leonii, Tytusa

reklama

BIG, BIK - czy należy się ich bać?

BIG, BIK - czy należy się ich bać?
 

Obecnie możemy wybierać spośród różnych produktów finansowych, co ciekawe niektóre oferty są korzystniejsze od warunków oferowanych przez banki. Ze względu na dużą konkurencję pożyczkodawcy bardzo często oferują nowym klientom chwilówki za darmo. To bardzo dobra okazja, żeby zyskać dodatkowe pieniądze bez płacenia odsetek czy prowizji, nie mniej jednak nie każdy będzie mógł otrzymać takie wsparcie.

Każda firma pozabankowa ma wprawdzie inne warunki udzielania pożyczek, jednak dla większości z nich głównym kryterium jest posiadanie stałych dochodów, przez co rozumie się zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, umowy o dzieło, zlecenie, działalności gospodarczej lub pobieranie emerytury czy renty. Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem jest nasza sytuacja finansowa – jeżeli posiadamy długi, to nasz wniosek może zostać odrzucony.

reklama

Czym się różni BIK od BIG?

BIK to skrót oznaczający Biuro Informacji Kredytowej, jest to instytucja powołana przez Związek Banków Polskich oraz instytucje bankowe. W BIK znajduje się każdy, kto zdecydował się na zaciągnięcie kredytu lub pożyczki. Nasze dane są przesyłane do BIK bez względu na to, jaką kwotę pożyczyliśmy, informacje napływają od pożyczkobiorcy do czasu całkowitej spłaty zadłużenia. Dzięki temu w przypadku starania się o kolejny kredyt, bank może ocenić, czy w przeszłości byliśmy rzetelnymi klientami, czy nasze płatności nie były regulowane w odpowiednich terminach. Banki mają nieograniczony wgląd do takich informacji, firmy pozabankowe muszą mieć naszą zgodę, aby móc je przeglądać.

BIG oznacza Biuro Informacji Gospodarczej i nie jest to instytucją państwową, aczkolwiek spółką prywatną. W Polsce można znaleźć pięć biur informacji gospodarczej - Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych BIG S.A. (KIDT)., Krajowy Rejestr Długów BIG S.A. (KRD), Rejestr Dłużników ERIF BIG S.A., BIG InfoMonitor S.A., Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej S.A. (KBIG). Do BIG możemy trafić posiadając długi równe lub przekraczające kwotę 200 zł, przy czym wcześniej powinniśmy otrzymać wezwanie do zapłaty wraz z informacją od przedsiębiorcy, który chce zgłosić nas do tego rejestru. Tak więc w BIG-u nie znajdziemy historii kredytowe, aczkolwiek aktualne informacje na temat naszych zobowiązań finansowych, natomiast w BIK-u dostępna jest nasza cała historia kredytowa.

Kiedy nie dostaniemy pożyczki?

Jeżeli planujemy zaciągnięcie kredytu, musimy liczyć się z tym, że bank sprawdzi naszą wiarygodność, analizując historię kredytową, to nieuniknione. W przypadku udzielania pożyczek przez firmy pozabankowe sytuacja wygląda inaczej, szczególnie jeżeli kwota pożyczki jest niska. Pożyczkodawcy mają utrudniony dostęp do informacji znajdujących się w BIK-u, dlatego część z nich w ogóle nie weryfikuje tego typu danych. Na stronie http://lowcachwilowek.pl/chwilowki-bez-sprawdzania-historii-kredytowej/ znajdziecie listę chwilówek udzielanych bez sprawdzania historii kredytowej. W tym wypadku ważniejsza będzie nasza bieżąca wiarygodność finansowa, tak więc warto wszystkie zobowiązania regulować w wyznaczonych terminach.  

Marcin Derucki dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
BIG, BIK - czy należy się ich bać?
Podobne artykuły
Kredyt a pożyczka - co wybrać w zależności...

Kredyt a pożyczka - co wybrać w zależności od potrzeb i możliwości?

24-03-2023
Pożyczka online

Pożyczka online

13-09-2022
Pożyczka online

Pożyczka online

08-07-2022
Czy można dostać dobry kredyt na umowę...

Czy można dostać dobry kredyt na umowę zlecenie?

12-01-2021
Pożyczki bankowe na raty: jak mądrze pożyczać?

Pożyczki bankowe na raty: jak mądrze pożyczać?

26-11-2020
Jak wybrać kredyt gotówkowy?

Jak wybrać kredyt gotówkowy?

19-02-2020
reklama
reklama
reklama