czwartek 13 czerwca 2024

Antoniego, Gracji, Lucjana

reklama

Powstaną 2 bloki z mieszkaniami czynszowymi. Rada przekazała grunty pod inwestycję

Powstaną 2 bloki z mieszkaniami czynszowymi. Rada przekazała grunty pod inwestycję - foto: freeimages.com / Michal Zacharzewski
foto: freeimages.com / Michal Zacharzewski 

Wczoraj, 30 maja, podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Turek, odbyła się pierwsza od ponad dekady poważna dyskusja nad mieszkalnictwem w Turku. I choć obóz Towarzystwa Samorządowego zdawał się nie być przekonany do wizji burmistrza Romualda Antosika, po prawie 2 godzinach radni zdecydowali o przekazaniu gruntów na terenie osiedla Wyzwolenia pod inwestycję mieszkaniową.

Podczas wczorajszej sesji radni miejscy decydowali o przekazaniu 71 arów spółce miejskiej PGKiM pod inwestycję mieszkaniową. Na terenach leżących za osiedlem Wyzwolenia powstaną dwa bloki z mieszkaniami pod wynajem (łącznie 44 mieszkania). Inwestycja ma zostać dofinansowana przez Bank Gospodarstwa Krajowego w ramach programu Mieszkanie Plus.

reklama

Oferta mieszkań miejskich ma być skierowana przede wszystkim do osób wychowujących dzieci oraz najemców, którzy obecnie zamieszkują szczególnie zaniedbane zasoby mieszkaniowe miasta. Według burmistrza Romualda Antosika nowe mieszkania będą odpowiednie dla osób o średnich dochodach, które pozwalają na regularne opłacanie czynszu, lecz są zbyt niskie na zakup własnego mieszkania lub uzyskanie kredytu.

Po wprowadzeniu dokonanym przez burmistrza Antosika doszło do trwającej prawie 2 godziny dyskusji. Radny Wojciech Rygiert zwrócił uwagę, że brak mieszkań w naszym mieście to bardzo poważny problem uderzający w młodych ludzi, których nie stać na zakup mieszkania i na kredyt: - Nasza inicjatywa to otwarcie się miasta na potrzeby przeciętnego turkowianina. Poza tym, jak mamy myśleć o pozyskaniu inwestorów, jeżeli w naszym mieście nie będzie rąk do pracy? Nasze miasto się nie kurczy, lecz to ludzie zamożni wyprowadzają się do gminy Turek – mówił radny Rygiert.

Jednak dla obozu radnych Towarzystwa Samorządowego nad problem deficytu mieszkań w naszym mieście ważniejszy był tryb w jakim zwołano sesję oraz to, czy w blokach będą podziemne parkingi.

- Cieszę się, że ta dyskusja trwa. Od kiedy pamiętam to nigdy nie było na sesjach takiej debaty – przypomniał burmistrz Antosik wyjaśniając, że większość mieszkańców, którzy do niego przychodzi ma problem właśnie z mieszkaniami. - Dotychczasowa polityka mieszkaniowa polegała na pozbywaniu się mieszkań z zasobów miejskich. Ja proponuje program mieszkaniowy na lata, ale trzeba zacząć go realizować już teraz – dodał Antosik.

reklama

Całą dyskusję, momentami burzliwą, podsumował radny Karol Serafiński: - Panowie z TS, wystarczyło powiedzieć tak: podejmujemy uchwałę, która jest dla nas niewygodna. Nie zrobiliśmy przez kilkanaście lat nic, dlatego szukamy dziury w całym. I byłoby po temacie.

Ostatecznie za przekazaniem gruntów pod inwestycję cała rada miejska zagłosowała jednomyślnie. Jesienią powstaną regulaminy oraz kryteria przydzielania mieszkań. Na początek mają powstać 2 bloki po 22 mieszkania w każdym. Planowane są 3 lub 4 kategorie mieszkaniowe w przedziale 35 – 57 m kw.

M. Derucki

Marcin Derucki dla Turek.net.pl
Redakcja Turek.net.plFB

email: redakcja@turek.net.pl

telefon: 787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
foto: M. Derucki2
foto: M. Derucki3
foto: M. Derucki4
foto: M. Derucki5
foto: M. Derucki6
Podobne artykuły
Miasto rozpoczyna przyjmowanie wniosków na...

Miasto rozpoczyna przyjmowanie wniosków na przydział mieszkań w...

16 maj.
Kaliska Park - funkcjonalność i styl w...

Kaliska Park - funkcjonalność i styl w zielonym otoczeniu

14 mrz.
Kaliska Park - funkcjonalności i styl w...

Kaliska Park - funkcjonalności i styl w zielonym otoczeniu

23-03-2023
Do trzech razy sztuka. Czy 6 milionów więcej...

Do trzech razy sztuka. Czy 6 milionów więcej na budowę bloków...

13-09-2022
Nie ma chętnych na budowanie. Flagowa...

Nie ma chętnych na budowanie. Flagowa inwestycja Antosika stoi pod...

28-04-2022
Miasto wybuduje dwa bloki na Wyzwolenia i szuka...

Miasto wybuduje dwa bloki na Wyzwolenia i szuka wykonawców

28-03-2022

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama