Grzyby, grzybki, podgrzybki i nie tylko...

środa 05 października 2022

Flawii, Justyna, Rajmunda

15°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Burmistrz Antosik z absolutorium za miniony rok

Burmistrz Antosik z absolutorium za miniony rok - foto: M. Derucki
foto: M. Derucki 

Podczas wczorajszej, absolutoryjnej sesji Rady Miasta Turek radni miejscy podsumowali wykonanie budżetu za rok 2016. Po długiej, często mało merytorycznej, miejscami wręcz durnej dyskusji, Romuald Antosik otrzymał od radnych absolutorium. 12 radnych głosowało „za”, przeciwny był obóz Towarzystwa Samorządowego (4 „przeciw”). 5 radnych nie pojawiło się na sesji.

Wysoka nadwyżka, spadające zadłużenie

W samorządach gminnych absolutorium stanowi stwierdzenie przez radę prawidłowego działania finansowego organu wykonawczego za miniony rok budżetowy. W związku z tym burmistrz Romuald Antosik przedstawił radnym sprawozdanie z wykonania budżetu za rok 2016.

reklama

Uchwalona kwota dochodów budżetowych na rok 2016 w wysokości 88,3 mln zł, w trakcie roku zwiększona do kwoty 103,7 mln zł, została wykonana na poziomie 105,8 mln zł, co stanowi 102,4% planu. Po stronie wydatków, wynosząca na początku roku kwota 86,5 mln zł zwiększona później do kwoty 103 mln zł, została wykonana w wysokości 98,5 mln zł, co stanowi 95,62% planu. W roku 2016 budżet zamknął się nadwyżką w wysokości 7,3 mln zł przy nadwyżce planowanej na poziomie 732 tys. zł.

Dochody majątkowe zrealizowano powyżej planu z uwagi na dokonaną w grudniu 2016 r. sprzedaż nieruchomości gruntowej w Tureckiej Strefie Inwestycyjnej w wysokości 1,3 mln zł. Osiągnięto znacznie wyższe od planowanych wpływy z podatków.

Zadłużenie miasta na koniec roku zmniejszyło się do poziomu 28,9 mln zł i stanowiło 27% wykonanych dochodów gminy. Wysoki poziom wolnych środków pozostających na rachunku (7 mln zł) ma zostać przeznaczony na dodatkowe inwestycje w roku 2017.

Na koniec swojego sprawozdania Romuald Antosik przytoczył najważniejsze dokonania w 2016 roku, którymi wg burmistrza były: rozpoczęcie budowy nowej ciepłowni, uszczelnienie systemu śmieciowego poprzez objęcie opłatą nieruchomości niezamieszkałych, zwiększenie dotacji dla organizacji pozarządowych o ponad 100 tys. zł oraz zwiększenie funduszu stypendialnego.

reklama

- Jak widać nasze miasto rozwija się zarówno dzięki inwestycjom i programom, jak i działalnością związaną z oświatą czy kulturą. Główną ideą towarzyszącą realizacji budżetu w 2016 r były racjonalne wydatkowanie, rozwój miasta i wizja przyszłości – podsumował Romuald Antosik.

TS tradycyjnie przeciw. Graczyk: „mieliście większość, uchwalając ten budżet”

Podczas dyskusji nad sprawozdaniami radni Towarzystwa Samorządowego krytykowali wykonanie ubiegłorocznego budżetu przez burmistrza Antosika. Według radnego Groblicy budżet na 2016 rok zawierał „prawdopodobnie najmniejszy udział środków na inwestycje od 1990 r.”. Radni TS krytykowali także rezygnację z budowy drogi 3Z oraz objęcie nieruchomości niezamieszkałych opłatą śmieciową. - Nasze miasto przestało się rozwijać – grzmieli radni TS.

Z kolei radna Mariola Kadrzyńska-Siwek, w imieniu klubu radnych Ziemia Turkowska, przypomniała, że wszystkie zmiany w budżecie z 2016 r. przyjmowane były w większości przypadków jednogłośnie lub zdecydowaną większością głosów. - Jak wszyscy pamiętamy zmiany w budżecie przyjmowane były w burzliwych dyskusjach. Radni TS-u uporczywie poddawali pod wątpliwość wiele spośród proponowanych przez burmistrza zapisów w uchwałach budżetowych, po czym jednogłośnie głosowali „za”. Ale tuż po sesji byli przeciw, kiedy to w swoich oświadczeniach krytykowali wszystko, to co na sesji zaakceptowali – przypominała Kadrzyńska.

Patrz: Treść stanowiska Klubu Radnych „Ziemia Turkowska” ws. wykonania budżetu miasta za 2016.

- Miasto pięknieje, mieszkańcy wspólnot wraz z burmistrzem poddają bloki kolejnym termomodernizacjom, dba się nie tylko o najmłodszych mieszkańców naszego miasta ale również pamięta się o seniorach. Decyzje burmistrza zmierzają do tego aby mieszkańcy nie uciekali z naszego miasta, ale mieli tu gdzie mieszać, pracować i wychowywać dzieci – argumentowała stanowisko radnych ZT radna Mariola Kadrzyńska-Siwek.

- Tworząc ten budżet, byliście w większości koalicyjnej. Dokonaliście w nim wiele zmian, zanim go uchwaliliście. Teraz krytykujecie to, co sami przegłosowaliście – przypomniał radnym Towarzystwa Samorządowego Krzysztof Graczyk (ZT).

Ostatecznie, 12 głosami „za” i 4 „przeciw”, burmistrz Romuald Antosik otrzymał od Rady Miasta Turek absolutorium.

M. Derucki

foto: M. Derucki2
foto: M. Derucki3
foto: M. Derucki4
foto: M. Derucki5
foto: M. Derucki6
foto: M. Derucki7

Podobne artykuły

Wideo: Skaterzy z Turku mają gdzie pojeździć!....

Wideo: Skaterzy z Turku mają gdzie pojeździć!. Długo...

2 paźd.
Turek ponownie na asfaltowej fali. Widowiskowe...

Turek ponownie na asfaltowej fali. Widowiskowe...

1 paźd.
Będzie umowa, będą bloki. Kluczowa inwestycja...

Będzie umowa, będą bloki. Kluczowa inwestycja...

30 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama