poniedziałek 10 sierpnia 2020

Bianki, Borysa, Wawrzyńca

reklama

Ułani z wizytą w "Jedynce"

Ułani  z wizytą w
 

8 września, już po raz kolejny, zawitał do Szkoły Podstawowej nr 1 w Turku oddział konny Towarzystwa Byłych Żołnierzy i Przyjaciół XV Pułku Ułanów Poznańskich.

Na szkolnych dziedzińcach dwóch budynków SP1 zgromadzili się uczniowie i nauczyciele, by spotkać się ze swoimi niecodziennymi gośćmi. Spotkanie na dziedzińcu „A” prowadzili uczniowie klasy 4d Maja Walas i Bartosz Dziamara. Wszystkim spodobały się występy muzyczne klasy 4d oraz Basi Malety i Julii Ziemiańskiej, które zaśpiewały ułańskie pieśni. Następnie jeźdźcy udali się do budynku „B” SP1.

reklama

Komendant Andrzej Walter przedstawił uczniom chlubne tradycje polskich kawalerzystów z początku II wojny światowej. Następnie uczniowie poznali powód pobytu ułanów w Turku. Komendant powiedział ...spadkobiercy 15 pułku zmierzają co roku na pola bitwy nad Bzurę, ich szlak wiedzie między innymi przez Turek dokładnie jak przed 78 laty. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w rekonstrukcji szlaku bojowego 15. Pułku Ułanów Poznańskich, który prowadził przez Turek.

Dzieci poznały wyposażenie i umundurowanie ułana oraz rzędu końskiego mundury, szable, lance, karabinki i kawaleryjski sprzęt jeździecki. Następnie kawalerzyści zaprezentowali pokaz jazdy w szyku, musztry paradnej oraz władanie bronią. Takie żywe lekcje historii nie zastąpią nawet najlepsze książki, a udział w widowisku na pewno przyczyni się do powiększenia grona sympatyków kawalerii.

Wielu uczniów przygotowało się do spotkania, przynosząc owoce, które okazały się prawdziwymi przysmakami dla koni, które wzbudziły największe zainteresowanie wśród szkolnej społeczności. Aby umilić dalszą podróż ułanom uczniowie obdarowali gości słodkimi upominkami.

reklama

Upamiętnieniem spotkania z ułanami były wspólne pamiątkowe zdjęcia.

materiał nadesłany

Podobne artykuły

CKE podała wstępne wyniki zbiorcze egzaminów...

CKE podała wstępne wyniki zbiorcze egzaminów...

4 sierp.
Wakacyjne remonty w podstawówkach i przedszkolach

Wakacyjne remonty w podstawówkach i przedszkolach

22 lip.
Liwia Olejnik - laureatką Wojewódzkiego...

Liwia Olejnik - laureatką Wojewódzkiego Konkursu...

22 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama