sobota 12 czerwca 2021

Gwidona, Leonii, Niny

19°C słabe opady deszczu Pogoda 7 dni »
reklama

Frydhof porządkuje cmentarz w Sarbicach

Frydhof porządkuje cmentarz w Sarbicach
 

Drugi etap prac na starym cmentarzu ewangelickim przeprowadziło Wielkopolskie Stowarzyszenie Na Rzecz Ratowania Pamięci "Frydhof".

Stowarzyszenie "Frydhof", zajmujące się porządkowaniem i odnawianiem starych cmentarzy, prowadzi prace w Sarbicach w gminie Przykona. Kilkunastu wolontariuszy oraz druhowie OSP Radyczyny wycięli krzewy porastające teren. Udało się zasypać dół powstały po nielegalnym wyrobisku piasku. Ponadto ocalałe pomniki zostały oczyszczone i posklejane. Przeprowadzenie prac możliwe było dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich w ramach projektu "Przywracamy Pamięć w Sarbicach".

reklama

- Efekt przyniosło również żmudne przeszukiwanie ziemi w okolicy dużego pola grobowego, w której pogrążone były dziesiątki szczątków dwóch czarnych tablic, wskazujących miejsce spoczynku rodziny Wedlandtów. Przy tak daleko posuniętej dewastacji nie da się przywrócić cmentarza do stanu z lat końca jego funkcjonowania, jednak niezmiernie cieszy nas jego stan obecny. Po pozbyciu się chaszczy i korzeni, ułożeniu lapidarium, oczyszczeni i pomalowaniu krzyży i wreszcie po zasianiu trawy miejsce to wyglądać będzie tak jak powinno – godnie i pięknie - powiedziała Urszula Karolczak, prezes Frydhofu.

Wolontariusze wrócą jeszcze do Sarbic aby wykonać lapidarium z wykopanych z ziemi tablic. Mają nadzieję, że w przyszłości o cmentarz zadba młodzież z miejscowej szkoły.

materiał nadesłany

Podobne artykuły

Jest decyzja premiera w sprawie cmentarzy. Będą...

Jest decyzja premiera w sprawie cmentarzy. Będą...

30-10-2020
Obostrzenia na cmentarzach komunalnych. Nowe...

Obostrzenia na cmentarzach komunalnych. Nowe zasady...

19-10-2020

"Ostatni spacer" - cmentarz dla małych zwierząt w...

12-10-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama