czwartek 24 września 2020

Dory, Gerarda, Maryny

reklama

O Józefie Mehofferze na uczelniach wyższych we Wrocławiu i w Łodzi

O Józefie Mehofferze na uczelniach wyższych we Wrocławiu i w Łodzi
 

23 i 27 października na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi odbyły się wykłady w ramach realizowanego przez Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera projektu pn. "Konserwacja kolekcji turkowskiego misterium Józefa Mehoffera – etap III", współfinansowanego ze środków MKiDN w ramach programu Wspieranie działań muzealnych.

Studenci oraz kadra naukowa akademii wrocławskiej jak i łódzkiej mogła wysłuchać po dwa wykłady. Pierwszy z nich to przygotowany przez dyrektora turkowskiego muzeum pt. "Postać i twórczość Józefa Mehoffera oraz walory turkowskiej spuścizny mistrza Mehoffera". W trakcie wystąpienia uczestnicy poznali postać krakowskiego artysty, jego drogę artystyczną oraz najbardziej spektakularne realizacje dzieł monumentalnych. W dalszej części zostały przybliżone słuchaczom związki artysty z Turkiem, okoliczności powstania dzieła oraz zaprezentowana została także kolekcja turkowskich kartonów – projektów do całościowego wystroju kościoła parafialnego pw. NSPJ w Turku. Na ich tle została omówiona spuścizna artysty oraz walory artystyczne turkowskiej kolekcji zgromadzonej w miejscowym muzeum.

reklama

W drugiej części spotkania, przedstawiciele pracowni koserwatorskiej – Pani Daria Kordowska i pan Artur Błaszczyk w trakcie wykładu pt.: „Prace konserwatorskie prowadzone na kolekcji mehofferowskiej – metody działań, problemy konserwatorskie, efekty prac” omówili przebieg procesu konserwacji 7 projektów – kartonów autorstwa J. Mehoffera z kolekcji turkowskiego muzeum. W trakcie wystąpienia szczególny nacisk został położony na zniszczenia, jakim uległy projekty przez długie lata od ich powstania. Konserwatorzy omówili także problemy, z jakimi musieli się uporać podczas swoich prac, oraz omówić zastosowane przez siebie metody przywracania obiektów muzealnych do dawnej świetności.

Po wykładach słuchacze mogli także zapoznać się z procesem konserwatorskim przedstawionym na 15 planszach – makietach, gdzie zostały ukazane najbardziej spektakularne działania konserwatorskie oraz porównanie stanu zachowania obiektów przed i po konserwacji.

materiał nadesłany

Podobne artykuły

Marszałek Wielkopolski w Turku. Podpisano umowy...

Marszałek Wielkopolski w Turku. Podpisano umowy na...

22 wrz.
Sztuka na Ulicy. Każdy znalazł coś dla siebie

Sztuka na Ulicy. Każdy znalazł coś dla siebie

14 wrz.
Ministerialny projekt MDKu. Dofinansowano...

Ministerialny projekt MDKu. Dofinansowano Anielskie...

4 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama