sobota 26 września 2020

Cypriana, Justyny, Łucji

reklama

Poetycki wtorek w turkowskiej bibliotece

Poetycki wtorek w turkowskiej bibliotece
 

Niezwykle miłą niespodziankę sprawiła wszystkim miłośnikom poezji Miejska Biblioteka Publiczna im. Włodzimierza Pietrzaka w Turku. Tuż przed świętami przygotowaliśmy dla naszych Czytelników prawdziwie poetycką ucztę – promocję kolejnego wydawnictwo Bibliotheca Turcoviana, pierwszego w serii Debiuty – otwierającej drogę nowym twórcom – tomiku poetyckiego „Olśnienie” Anny Pękacz.

Nie zawiedli się wszyscy wielbiciele liryki, którzy we wtorkowe popołudnie, 19 grudnia, przybyli do turkowskiej Książnicy. Niezwykle nastrojowy wieczór poetycki, promujący najnowsze wydawnictwo Biblioteki, współprowadzili Ewelina Derucka – Dyrektor MBP w Turku oraz turkowski poeta – Lech Lament.

reklama

Anna Pękacz to mieszkanka Turku, która oprócz poezji interesuje się również malarstwem na płótnie, desce, szkle oraz płaskorzeźbą ze skóry. Zaczęła pisać po śmierci Artura Jurgawki, turkowskiego poety, który również „pojawia się” na kartach tomiku. Pierwszy wiersz Poetki, pt. „Przytul się”, ukazał się w tomiku poetyckim Stowarzyszenia „Przystań” w Turku, w roku 2011. W kolejnych latach jej wiersze ukazywały się między innymi w antologiach poetyckich wydawanych przez turkowską Bibliotekę czy Stowarzyszenie „Przystań”.

W tomiku „Olśnienie” znaleźć można wiersze utrzymane w nastroju pełnym spokoju i refleksji. W swoich utworach poetyckich Pani Anna częstokroć odwołuje się do dzieciństwa spędzonego w rodzinnych stronach i maluje niezwykle sugestywne obrazy przyrody. To poezja odwołująca się do wrażeń zmysłowych czytelnika. Dużą część zbioru, zapewne tę najbliższą sercu Autorki, stanowią wiersze, w których dominuje tęsknota za bliskimi, których nie ma już obok niej.

Na promocję zaproszenie przyjęli między innymi Jerzy Kurzawa – Wiceburmistrz Miasta Turku, Maryla Stolarek – Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury i Sportu Rady Miejskiej Turku oraz Jan Nowak – Wójt Gminy Kawęczyn, z której pochodzi Poetka. Nie zabrakło także przedstawicieli Rady Programowej serii Bibliotheca Turcoviana – Anny Maćczak oraz Andrzeja Jarka. Sala konferencyjna Biblioteki zapełniła się również rodziną oraz przyjaciółmi Pani Anny, którzy chętnie czytali wybrane przez siebie wiersze. Padło wiele ciepłych słów pod adresem Poetki, nie zabrakło również serdecznych rozmów, autografów w zakupionych egzemplarzach czy pamiątkowych zdjęć. Miłym akcentem na zakończenie był słodki poczęstunek – wspaniałe domowe ciasta przygotowane przez przyjaciół Autorki.

reklama

Tomik poetycki „Olśnienie” Anny Pękacz można zakupić w Wypożyczalni dla dorosłych i młodzieży do lat 16 MBP w Turku.

Materiał prasowy MBP w Turku

Podobne artykuły

Literackie poranki ze znanymi pisarzami w...

Literackie poranki ze znanymi pisarzami w bibliotece...

z wczoraj
Ministerialne środki na promocję biblioteki. W...

Ministerialne środki na promocję biblioteki. W...

z wczoraj
Jacek Hugo-Bader spotka się z czytelnikami w Turku

Jacek Hugo-Bader spotka się z czytelnikami w Turku

20 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama