czwartek 13 sierpnia 2020

Elwiry, Hipolita, Radosławy

reklama

Nastał koniec ery energetycznej w Turku

Nastał koniec ery energetycznej w Turku - foto: M. Derucki
foto: M. Derucki 

Po 51 latach funkcjonowania, 1 stycznia 2018 r. swój żywot zakończyła elektrownia „Adamów”. Tym samym dla Turku kończy się epoka paliwowo-energetyczna.

Budowę elektrowni „Adamów” rozpoczęto we wrześniu1960 r., kończąc w marcu 1967 r. Nazwa „Adamów” pochodzi od imienia dr. Adama Patli, geologa, odkrywcy złoża węgla brunatnego w okolicach Turku.

reklama

W książce „Dzieje Turku” podkreślany jest fakt, iż „sama budowa elektrowni [...] przebiegała bardzo sprawnie. W lutym 1962 r. rozpoczęto wykopy pod budynek główny elektrowni, a synchronizacja pierwszego turbozespołu nastąpiła już w październiku 1964 r. Piąty, ostatni turbozespół uruchomiono we wrześniu 1966 r. Był to najkrótszy w tym czasie w Polsce cykl budowy elektrowni z blokiem o mocy ponad 100 MW.” [„Dzieje Turku”, praca zbiorowa pod red. E. Makowskiego i C. Łuczaka, s. 327]. Łączny koszt tej inwestycji wyniósł 2679 mln zł.

Po wybyciu najbardziej korzystnych partii złoża na odkrywce „Adamów” w połowie lat siedemdziesiątych podjęto decyzję w sprawie rozbudowy kopalni o dwie nowe odkrywki. W lipcu 1977 r. oddano do użytku odkrywkę „Bogdałów”, a w grudniu 1978 r. odkrywkę „Władysławów”. Jak czytamy w „Dziejach Turku” „uruchomienie tych odkrywek nie tylko zrekompensowało potrzeby paliwowe węgla na odkrywce „Adamów”, lecz w pełni zaspokoiło potrzeby paliwowe elektrowni (można było zrezygnować z uzupełniających dostaw miału węglowego z Górnego Śląska).”

Po rozbudowie kopalni w elektrowni „Adamów” zatrudnienie ogółem wzrosło z 805 do 1352 osób, w tym 137 kobiet.

reklama

W 1968 roku w części zaplecza elektrowni „Adamów” uruchomiono zamiejscowy oddział Łódzkiej Fabryki Zegarów „Mera-Poltik”, później Zakład Elementów Automatyki „Meramont”

Jak podawał swojego czasu Portal Gospodarczy WNP.pl. „18 lipca 2012 r. Minister Skarbu Państwa przeniósł własność pakietów po 85 proc. akcji kopalń węgla brunatnego Adamów i Konin na Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin (ZE PAK). Wartość transakcji to 175,5 mln zł. ZE PAK w przejętych kopalniach do końca 2016 r. ma zrealizować inwestycje wartości 250 mln zł.” Patrz: ZE PAK kupił kopalnie Adamów i Konin za 175,5 mln zł.

Oprócz produkcji energii elektrycznej elektrownia „Adamów” dostarczała również energię cieplną dla części miasta Turek i do zakładów w pobliżu elektrowni. Ciepło produkowane przez elektrownię było produktem ubocznym. Od godz. 12:00, 31 grudnia 2017 r. ciepło do turkowskiej sieci ciepłowniczej dostarczane jest z ciepłowni GETEC Polska.

O tym, że weglowo-energetyczne eldorado dla naszego miasta się skończy wiadomo było od lat. Jeszcze przed włączeniem 5 lat temu na stronie tygodnika Echo Turku symbolicznego zegara odliczającego czas do zamknięcia elektrowni, można było przewidzieć ten moment. Turkowianie mieli tymczasem posła 3 kadencji, burmistrza związanego przed objęciem funcji z branżą węglową oraz wielu radnych pracujących w kopalni lub elektrowni. Lecz od władz miasta jeszcze w 2013 r. mogliśmy usłyszeć, że osoby kreujące apokaliptyczne wizje końca ery węgla „niekoniecznie działają w interesie miasta i jego mieszkańców” (Patrzy: wywiad "Burmistrz o kopalni i elektrowni"). Nowe źródło ciepła dla Turku zostało wybudowane w ostaniej chwili.

M. Derucki

Historyczne informacje na temat elektrowni „Adamów” pochodzą książki „Dzieje Turku”, praca zbiorowa pod redakcją E. Makowskiego i C. Łuczaka, Wydawnictwo WBP, Poznań 2002.

Podobne artykuły

Listy do redakcji: Czy ZE PAK zbankrutuje?

Listy do redakcji: Czy ZE PAK zbankrutuje?

1 lip.
Do końca 2021 r. z panoramy Turku zniknie...

Do końca 2021 r. z panoramy Turku zniknie...

7 maj.
Wideo: Pierwsze robocze spotkanie w sprawie...

Wideo: Pierwsze robocze spotkanie w sprawie budowy...

03-10-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama