piątek 30 września 2022

Geraldy, Honoriusza, Wery

7°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Elektrownia gazowa w Turku ruszy w 2026 roku. Konkretny Piotr Woźny na sesji Rady Powiatu

Elektrownia gazowa w Turku ruszy w 2026 roku. Konkretny Piotr Woźny na sesji Rady Powiatu - fot. Turek.net.pl
fot. Turek.net.pl 

- Jesteśmy po bardzo konkretnym wydarzeniu. Polskie Sieci Elektroenergetyczne raz do roku przeprowadzają aukcje, które maja na celu wsparcie budowy nowych bloków. ZE PAK przygotowywał się do takiej aukcji i wygraliśmy ja na wsparcie budowy elektrowni gazowej – mówił Piotr Woźny, prezes ZE PAK na poniedziałkowej sesji rady powiatu tureckiego. – Żeby tą dotację otrzymać, 1 stycznia 2026 roku musimy mieć działającą elektrownię gazową.

Wojna w Ukrainie i wynikający z niej kryzys energetyczny doprowadziły do fundamentalnego zredefiniowania strategii energetycznej Unii Europejskiej i Polski. Z perspektywy Unii Europejskiej, zakładane jest zmniejszenie roli gazu w procesie transformacji energetyki. Sytuacja Polski jest odmienna od sytuacji Unii Europejskiej jako całości. Bardzo niski udział elastycznych źródeł wytwórczych w systemie, będzie wymuszał w okresie przejściowym budowę kilku tysięcy MW mocy wytwórczych, wykorzystujących gaz jako paliwo. Planowana rozbudowa infrastruktury importowej gazu do Polski, ma za zadanie uniezależnić kraj od importu surowca z kierunku wschodniego. Głównymi źródłami gazu staną się dostawy z Norwegii oraz dostawy gazu skroplonego (LNG). Nowa technologia produkcji energii z gazu ma w przyszłości umożliwiać wykorzystanie do 30 procent wodoru w miksie gazowym (z gazem ziemnym). Wodór można wytwarzać lokalnie z wody, w oparciu o farmy fotowoltaiczne.

reklama

- Budowa nowoczesnej elektrowni gazowej w Adamowie oraz rozwój OZE sprawią, iż powiat turecki stanie się istotnym punktem na energetycznej mapie Polski. Budowa elektrowni gazowej będzie korzystna dla regionu – mówił Woźny.

Elektrownia przyczyni się do stabilizacji systemu elektroenergetycznego w Polsce. – Wszystkie analizy pokazują, że w roku 2025 do 2026 będziemy mieli do czynienia z największą ilością wypadnięć starych elektrowni węglowych. Czyli ta elektrownia jest po to, żeby w Polsce prądu w gniazdku nie zabrakło – mówił prezes ZE PAK, podkreślając konieczność dostaw niezależnych od OZE, bo jak mówił, zdarzają się przecież dni bez słońca i wiatru.

Według szacunków ZE PAK, koszty realizowanej inwestycji zamkną się w przedziale 1,4-1,8 miliarda złotych. Nowa elektrownia będzie elementem systemu Rynku Mocy, gwarantując nie mniej niż 500 MW mocy na potrzeby wsparcia Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Elektrownia gazowa ma powstać w miejscu po byłej Elektrowni Adamów,będzie jednak zajmować obszar zaledwie 17 ha (w porównaniu z elektrownia węglową, która rozciągała się na niemal 53 ha).

W zależności od ostatecznie wybranej technologii, nowy zakład zagwarantuje pomiędzy 80 a 135 wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy bezpośrednio zaangażowanych w eksploatację i obsługę elektrowni.

reklama

Nowoczesna technologia wykorzystana przy budowie nowej elektrowni gazowej, w znaczącym stopniu zmniejszy uciążliwość środowiskową w porównaniu do starej elektrowni węglowej Adamów. – Blisko czterokrotnie mniejsza emisja CO2, zerowa emisja pyłów i innych niebezpiecznych substancji, brak ubocznych produktów spalania – popiołu i żużla, dużo mniejsza powierzchnia zajęta przez elektrownię – wyliczał Woźny. – Mam nadzieję, że moja następna wizyta w Turku, będzie już związana z podpisaniem umowy z generalnym wykonawcą – mówił na zakończenie.

Anna Wiśniewska-Kocik
Dziennikarz Turek.net.plFB

email: ania@turek.net.pl

fot. Turek.net.pl2
fot. Turek.net.pl3
fot. Turek.net.pl4
fot. Turek.net.pl5
fot. Turek.net.pl6

Podobne artykuły

Będzie elektrownia, a może i dwie! Turek jest...

Będzie elektrownia, a może i dwie! Turek jest...

21 wrz.
Wideo: 90-metrowy kolos obrócony w gruz....

Wideo: 90-metrowy kolos obrócony w gruz. Pierwsza...

28 kw.
Zmarł Roman Rybacki, pierwszy burmistrz Turku...

Zmarł Roman Rybacki, pierwszy burmistrz Turku po...

18 st.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama