sobota 25 września 2021

Aureli, Kamila, Kleofasa

13°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

Pamięci żołnierzy wyklętych

Pamięci żołnierzy wyklętych
 

Dzisiaj w Turku upamiętniony został Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, ustanowiony ustawą z 2011 roku.

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.00 na Placu Wojska Polskiego, gdzie zebrane delegacje, głównie młodych ludzi, oddały hołd żołnierzom oddziału partyzanckiego „Groźny”. Zostały zapalone znicze i złożone kwiaty przy budynków dawnego Urzędu Bezpieczeństwa, gdzie przesłuchiwani i torturowani byli partyzanci (obecnie budynek Galerii Staromiejskiej). Młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego tę część wydarzenia uczciła krótką częścią artystyczną.

reklama

Z uwagi na niesprzyjającą pogodę, w dalszej części uroczystości wzięli udział jedynie najbardziej chętni. Oni przejechali do lasu pod Małoszyną, gdzie funkcjonariusze UB wykonali wyrok na sześciu partyzantach, wśród których byli: Antoni Antczak (28 lat), Roman Królak (25 lat), Stanisław Łasocha (24 lata), Jan Nowak (20 lat), Józef Olszewski (25 lat) i Henryk Ostojski (25 lat).

Następnie uczestnicy uroczystości przejechali na cmentarz komunalny w Turku, gdzie również oddali hołd zabitym przez UB.

Turkowscy „Żołnierze Wyklęci” to m.in. zamordowani przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa w dniu 18 kwietnia 1946 roku w lesie na Zdrojkach Lewych, żołnierze z partyzanckiego oddziału walczącego po II wojnie światowej o niepodległą Polskę. Walczyli pod dowództwem Eugeniusza Kokolskiego, pseudonim „Groźny”. W 1991 roku staraniem rodzin i społecznego komitetu, z udziałem ówczesnych władz Turku, województwa i licznych organizacji społecznych, w uroczystym pogrzebie przeniesiono prochy zamordowanych i pochowano je na cmentarzu komunalnym w Turku.

reklama

materiał nadesłany

Podobne artykuły

Biegli i maszerowali ku czci Żołnierzy...

Biegli i maszerowali ku czci Żołnierzy Wyklętych w...

19 wrz.
Jeszcze tylko dziś szansa na udział w

Jeszcze tylko dziś szansa na udział w "Biegu Tropem...

17 wrz.
Pracownicy muzeum opowiadali o

Pracownicy muzeum opowiadali o "Żołnierzach Wyklętych"

4 mrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama