sobota 08 sierpnia 2020

Izy, Rajmunda, Seweryna

reklama

Módl się i idź. Ekstremalna Droga Krzyżowa dla wytrwałych nie tylko w wierze

Módl się i idź. Ekstremalna Droga Krzyżowa dla wytrwałych nie tylko w wierze
 

Na 2 tygodnie przed zbliżającym Świętami Wielkanocnymi w naszym mieście odbędzie się Ekstremalna Droga Krzyżowa "Przemienienia Pańskiego". Wydarzenie rozpocznie się 16 marca 2018 roku (piątek) w kościele NSPJ w Turku po specjalnej Mszy św. o godzinie 20:00. 

Pomysłodawcą Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest ksiądz Jacek „Wiosna” Stryczek z Krakowa, znany przede wszystkim z organizacji akcji charytatywnej „Szlachetna Paczka” wraz z duszpasterstwem akademickim „Męska Strona Rzeczywistości”. EDK nie jest zorganizowaną pielgrzymką, lecz indywidualną formą modlitwy. Ideą Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest przejście trasy ponad 40 km w milczeniu, samotnie lub w małych grupkach w nocy, poza terenami zaludnionymi, najlepiej w lesie. W wyznaczonych punktach umiejscowione są stacje drogi krzyżowej, najczęściej przy przydrożnych krzyżach lub kapliczkach. Po drodze uczestnicy zatrzymują się przy stacjach, gdzie czytają specjalnie dla nich przygotowane rozważania lub słuchają ich, korzystając z urządzeń mobilnych. Każdy uczestnik idzie na swoją odpowiedzialność, a sztab EDK i lokalni liderzy dostarczają zapisanym wcześniej osobom jedynie rozważania, opaskę odblaskową, przypinkę, opis trasy i mapkę z zaznaczoną drogą, a ze strony internetowej można pobrać ślad trasy.

reklama

Cele Ekstremalnej Drogi Krzyżowej

Nocna wędrówka w trudnych warunkach to fizyczny i duchowy wysiłek na granicy wytrzymałości, a czasem już poza nią, daje pątnikom doświadczenie przekroczenia swoich ograniczeń i przyzwyczajeń, a to prowadzi ich do prawdziwej, głębokiej zmiany. Jak tłumaczy w swoich konferencjach ksiądz Stryczek - decydujący jest moment, kiedy zaczyna brakować sił, zwykle nad ranem, wtedy ludzie zadają sobie pytanie: Co ja tutaj robię?! Przecież mam wygodne życie, powinienem teraz spać w łóżku, zamiast marznąć i brnąć w śniegu czy błocie. Kto przełamie tę słabość, ma szansę na nowe życie, na zmianę. Stąd ogólne motto drogi: „Nie warto żyć normalnie warto żyć ekstremalnie”.

Warunki nocy, zdanie się tylko własne siły, zmęczenie i ból mają swój sens. Można wymienić kilka podstawowych celów EDK:

  • trud – opuszczenie swojej strefy komfortu, doświadczanie i przełamywanie swoich ograniczeń;
  • milczenie – rozmowa z Bogiem;
  • samotność – oderwanie od świata, skupienie pozwalające spojrzeć w głąb siebie i dowiedzieć się co jest ważne, stworzenie przestrzeni na spotkanie z Bogiem;
  • rozważania EDK – wyjście poza swój sposób myślenia i otwartość do zmiany.

Nowa ewangelizacja

Pierwsza Ekstremalna Droga Krzyżowa odbyła się w roku 2009 na jednej trasie z Krakowa do Kalwarii Zebrzydowskiej. Co roku liczba tras i ilość uczestników wzrasta lawinowo. Według słów księdza Stryczka – EDK jest najszybciej rozwijającą się nową formą ewangelizacji na świecie. W 2017 roku trasy EDK przeszło ponad 52 tysiące osób na 457 trasach, głównie w Polsce, ale także w 10 innych państwach. Większość z nich przygotowali świeccy we współpracy z miejscowymi księżmi. Przejścia odbywają się z piątku na sobotę na tydzień lub dwa przed Świętami Wielkanocnymi. W tym roku po raz kolejny w wielu miejscowościach wyruszą w nocną, mozolną drogę odważni pątnicy. Na trasę idą przede wszystkim głęboko wierzący, pragnący poznać na sobie, cierpienie Chrystusa, ale również poszukujący Boga, wątpiący i niewierzący. Zdarza się, że po przebyciu nocnej drogi przypadkowy uczestnik przeszedł przemianę i zbliżył się do Boga.

reklama

Każda z edycji Ekstremalnej Drogi Krzyżowej ma swoją myśl przewodnią. W zeszłym roku była to „Droga przełomu”, natomiast w obecnym „Droga pięknego życia”. Oto co napisał we wstępie do tegorocznych rozważań ksiądz Stryczek: „EKSTREMALNA DROGA KRZYŻOWA dla wielu stała się pomysłem na życie. Sposobem na twórczą pracę nad sobą. Drogą wyjścia ze starego życia i początkiem nowego. Wchodząc dzisiaj na tę drogę, obiecaj sobie przemianę. Nie myśl o tym, że ma być szybko. Albo niezbyt trudno. Albo, że trzeba. Wyjdź z miejsca, które znasz, do miejsca, które dopiero odkryjesz. Od siebie, którego znasz, do siebie odmienionego. Nie trać czasu. Wyjdź, aby znaleźć lepszy czas. Szukaj lepszego siebie”.

Turek 16/17 marca 2018 roku

Mieszkańcy naszego powiatu indywidualnie Brali udział w poprzednich latach w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej, ale w różnych, czasami dalekich miejscach. Właśnie tacy uczestnicy postanowili stworzyć trasę EDK w powiecie tureckim. Po odpowiednim kursie, wytyczeniu trasy i spełnieniu wszystkich wymagań, 41- kilometrowa trasa, rozpoczynająca się przy kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku czeka na odważnych ekstremalnych uczestników. Trasę można przebyć w zasadzie w dowolnym terminie, ale większość wyruszy16 marca. Wyjście poprzedzi msza święta w intencji uczestników o godzinie 2000 w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku. Odebranie rozważań drogi krzyżowej, odblaskowych opasek, opisu trasy i mapy nastąpi pół godziny przed mszą świętą. Później każdy na swoją odpowiedzialność samotnie lub w małych grupkach podąży głównie bocznymi drogami i ścieżkami (60 % w lesie) przez Grabieniec, Babiak, Grzymiszew, Rudę, Władysławów, Russocice, Mariantów, Małoszynę do Sanktuarium Przemienienia Pańskiego w Galewie.

Informacje i deklaracje uczestnictwa prowadzone są na stronie internetowej: www.edk.org.pl (tam trzeba odszukać drogę rozpoczynającą się w Turku, ewentualnie wybrać inną drogę) lub wejść bezpośrednio na adres naszej trasy: https://www.edk.org.pl/trasa-edk/1146

W drodze krzyżowej mogą uczestniczyć osoby pełnoletnie lub nieletni pod opieką opiekunów prawnych. Do trasy należy odpowiednio się przygotować (prowiant, ciepłe ubrania, wygodne i wodoodporne buty przystosowane do długich wędrówek, nieprzemakalny ubiór, odpowiedni do wielostopniowych zmian temperatur oraz niesprzyjających warunków pogodowych, naładowany telefon komórkowy, czołówkę lub latarkę, podstawowe opatrunki, odblaski - najlepiej kamizelki odblaskowe). Można zabrać prosty drewniany krzyż, najlepiej zrobiony własnoręcznie. Ekstremalna Droga Krzyżowa ma charakter indywidualny, więc podczas przejścia wybraną trasą, w razie jakichkolwiek nieprzewidzianych zdarzeń, każdy uczestnik zdany jest przede wszystkim na własne siły. W razie dużych trudności i konieczności rezygnacji z dalszej drogi należy zabezpieczyć sobie wśród najbliższych możliwość transportu powrotnego. W ostateczności można korzystać z ogólnodostępnych form pomocy.

nadesłał Adam Bartczak, Członek sztabu Rejon EDK Turek

Podobne artykuły

Ekstremalna Droga Krzyżowa trzeci raz w Turku

Ekstremalna Droga Krzyżowa trzeci raz w Turku

9 mrz.
Magia Świąt: Korowód zwieńczył pracę Fabryki...

Magia Świąt: Korowód zwieńczył pracę Fabryki Św....

15-12-2019
Uczcili 38 rocznicę wprowadzenia Stanu Wojennego

Uczcili 38 rocznicę wprowadzenia Stanu Wojennego

14-12-2019

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama