sobota 26 września 2020

Cypriana, Justyny, Łucji

reklama

Uczyli się krytycznego myślenia

Uczyli się krytycznego myślenia
 

Jak ocenić wiarygodność informacji znalezionej w Internecie? Jak rozpoznać informację fałszywą (tzw. fake news?) Co zrobić, by spojrzeć na to samo wydarzenie z innej perspektywy? Na te pytania próbowali odpowiedzieć uczniowie klasy V „a” ze Szkoły Podstawowej nr 4 oraz seniorzy, którzy wzięli udział w warsztacie „Wiadomości ze świata”.

Wielopokoleniowe spotkanie odbyło się 23 marca 2018 roku w sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Turku w ramach ogólnoeuropejskiej kampanii „Tydzień z Internetem”. Tegorocznej akcji towarzyszy hasło: krytyczne myślenie. Inicjatywa ta już od siedmiu lat zachęca do odkrywania potencjału Internetu i korzystania z możliwości, jakie dają nowe technologie.

reklama

Na uczniów i seniorów czekała… gra. Uczestnicy musieli wcielić się w rolę reporterów i reporterek odpowiedzialnych za rubrykę popularnego serwisu internetowego „Wiadomości ze świata”.

Dziennikarskie drużyny otrzymały do wykonania cztery zadania, dzięki którym mogły lepiej przygotować materiały do swojego serwisu. Były to ćwiczenia ściśle związane z poszukiwaniem informacji w Internecie, ale również zadania graficzne. Najcięższa do wykonania okazała się ocena przygotowanych zdjęć miast sfotografowanych nocą. Były to fotografie wielkich afrykańskich metropolii, tymczasem młodzież była przekonana, że są to miasta w państwach wysoko rozwiniętych, dlatego też najczęściej padały takie nazwy kontynentów jak Ameryka Północna, czy Europa. Zadanie pokazało, jak często kierujemy się w swoich ocenach stereotypami, nie oceniamy informacji z kilku perspektyw i nie sprawdzamy ich wiarygodności.

Tydzień z Internetem to ogólnoeuropejska kampania koordynowana przez organizację pozarządową All.Digital. Co roku włącza się w nią kilkadziesiąt krajów. Ich mieszkańcy biorą udział w spotkaniach, seminariach czy warsztatach, dzięki którym odkrywają potencjał Internetu. Do tej pory w akcji w całej Europie uczestniczyło już 900 000 osób. Koordynatorem polskiej edycji jest Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, wspierana przez liczne grono partnerów.

reklama

Opiekunem grupy uczniów, którzy wzięli udział w turkowskiej odsłonie akcji był Zbigniew Pawlak, zaś warsztaty przygotował bibliotekarz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Turku Marcin Michalak.

Materiał prasowy MBP w Turku

Uczyli się krytycznego myślenia

Podobne artykuły

Literackie poranki ze znanymi pisarzami w...

Literackie poranki ze znanymi pisarzami w bibliotece...

z wczoraj
Ministerialne środki na promocję biblioteki. W...

Ministerialne środki na promocję biblioteki. W...

z wczoraj
Jacek Hugo-Bader spotka się z czytelnikami w Turku

Jacek Hugo-Bader spotka się z czytelnikami w Turku

20 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama