środa 12 grudnia 2018

Ady, Aleksandra, Dagmary

reklama

NFOŚiGW wesprze modernizacje oczyszczalni ścieków w Wielkopolsce

NFOŚiGW wesprze modernizacje oczyszczalni ścieków w Wielkopolsce - foto: materiał nadesłany
foto: materiał nadesłany 

Ponad 67 mln zł dotacji ze środków europejskich przekazanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej trafi do Wągrowca, Wolsztyna i Turku w województwie wielkopolskim. Pieniądze te zostaną przeznaczone na rozbudowę i unowocześnienia systemów wodno-ściekowych.

Inwestycje w trzech wielkopolskich miastach mogą być dofinansowane przez NFOŚiGW dzięki działaniu 2.3 Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach – w ramach II osi priorytetowej Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 – które Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wdraża w porozumieniu z Ministerstwem Środowiska.

reklama

Na projekt pn. „Rozbudowa i przebudowa oczyszczalni ścieków w Turku oraz rozbudowa sieci kanalizacyjnej i wodociągowej na terenie aglomeracji Turek”, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekazał unijną dotację w wysokości 21 111 381 zł. Całkowity koszt przedsięwzięcia sięgnie kwoty 40 732 547 zł. Umowa w tej kwestii została podpisana 15 czerwca br. w siedzibie NFOŚiGW przez Dyrektor Departamentu Ochrony Wód NFOŚiGW Ewa Kamieńską i Prezesa Zarządu Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. w Turku Mirosława Wypióra.

W ramach projektu zmodernizowana zostanie oczyszczalnia ścieków w Turku. Przewidziano też budowę sieci kanalizacji sanitarnej o długości 2,42 km i sieci wodociągowej o długości 1,88 km. Nastąpi ulepszenie oczyszczania ścieków poprzez zwiększenie przepustowości oczyszczalni, poprawa gospodarki osadowej i stanu technicznego oczyszczalni, a także przyłączenie dodatkowych odbiorców, czyli użytkowników nowej sieci kanalizacyjnej i ulepszonego systemu zaopatrzenia w wodę .

Prace przy przedsięwzięciu zostaną potrwają do końca czerwca 2021 r. W ramach tzw. efektu ekologicznego (ma być w pełni osiągnięty 14 lipca 2022 r.) nastąpi zwiększenie liczby osób korzystających z ulepszonego oczyszczania ścieków do 95 528 RLM. Ilość suchej masy komunalnych osadów ściekowych poddawanych procesom przetwarzania wyniesie 0,12 tys. Mg/rok.

reklama

– Coraz większa ilość nieczystości napływających do naszej oczyszczalni ścieków sprawia, że musimy modernizację i rozbudowę wykonać jak najszybciej. Ostatni remont był przeprowadzony 13 lat temu. Na dodatek jakość ścieków pogorszyła się, stężenia poszły w górę. Cała technologia oczyszczania musi być zatem dostosowana do zmieniających się parametrów. Spełniamy oczywiście konieczne warunki, ale dzieje się to już na granicy możliwości oczyszczalni. Środki uzyskane z NFOŚiGW pozwolą rozwiązać problem – podkreślił przy podpisywaniu umowy Prezes Mirosław Wypiór.

materiał nadesłany

Podobne artykuły

PGKiM naprawiło niemal zabytkowy wodociąg

PGKiM naprawiło niemal zabytkowy wodociąg

30 list.
Turek: Wodomierze pod kontrolą

Turek: Wodomierze pod kontrolą

26 list.
Turek dostał ponad 21 milionów na oczyszczalnię

Turek dostał ponad 21 milionów na oczyszczalnię

18 czerw.
komentarze wspiera Disqus

Redakcja portalu Turek.net.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach.
Wysłanie formularza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu potalu Turek.net.pl

reklama
reklama
reklama