sobota 11 lipca 2026

Benedykta, Kariny, Olgi

reklama

Plac Wojska Polskiego w nowej odsłonie. Rewitalizacja rynku w Turku na finiszu

Plac Wojska Polskiego w nowej odsłonie. Rewitalizacja rynku w Turku na finiszu
 
reklama

W czwartek, 17 kwietnia, członkowie Komisji Komunalnej i Rozwoju Miasta Rady Miejskiej Turku spotkali się na Placu Wojska Polskiego, aby osobiście zapoznać się z postępami prac przy rewitalizacji rynku i przebudowie fontanny. Zgodnie z zapowiedziami, inwestycja ma zakończyć się jeszcze w kwietniu.

Nowa fontanna, więcej zieleni i miejsce dla gastronomii na rynku w Turku

Jak poinformował w mediach społecznościowych burmistrz Turku Romuald Antosik, wykonano już główny plac oraz wszystkie instalacje podziemne. Wkrótce zamontowana zostanie nowoczesna, podświetlana fontanna z 16 dyszami wbudowanymi w poziom podłoża, pojawią się maszty flagowe, ławki z oparciami i pomnik herbowego tura. Równolegle rozpoczną się nasadzenia zieleni, w tym aż 30 nowych drzew, a docelowo – nawet do 40 więcej niż przed rewitalizacją.

reklama

Ważnym elementem projektu jest także przestrzeń dla lokalnej gastronomii – przy rynku powstaje miejsce przeznaczone na małą gastronomię z ogródkami i parasolami, z którego będą mogli korzystać miejscowi restauratorzy.

Czy mieszkańcy odzyskają rynek z prawdziwego zdarzenia?

Prace rozpoczęto w grudniu 2024 roku i od tamtej pory teren rynku pozostaje ogrodzony. Dostęp dla mieszkańców jest ograniczony, a nawet miejska kamera z ratusza została wyłączona z transmisji tego obszaru. Mimo to władze miasta zapewniają, że efekt końcowy będzie wart cierpliwości – rynek nie zostanie "zabetonowany", jak obawiały się niektóre głosy, lecz zyska więcej zieleni, więcej cienia i miejsca do odpoczynku.

Koszt inwestycji to 1.917.570 zł, z czego aż 1.725.813 zł pochodzi z dofinansowania zewnętrznego. Rewitalizacja Placu Wojska Polskiego to jedna z najważniejszych miejskich inwestycji ostatnich lat – łącząca funkcjonalność, estetykę i ukłon w stronę historycznego dziedzictwa miasta.

Redakcja Turek.net.plFB

redakcja@turek.net.pl

787 77 74 72

Dodatkowe zdjęcia do artykułu
2
3
4
5
Podobne artykuły
Szczury w centrum Turku. Urząd planuje...

Szczury w centrum Turku. Urząd planuje deratyzację całego miasta

3 czerw.
Są wyniki ogólnopolskiego plebiscytu....

Są wyniki ogólnopolskiego plebiscytu. Modernizacja Placu Wojska...

16 maj.
Zaśpiewaj lub zagraj na turkowskim rynku....

Zaśpiewaj lub zagraj na turkowskim rynku. Muzyczne wydarzenie już w...

12 maj.
Plac Wojska Polskiego w biało-czerwonych...

Plac Wojska Polskiego w biało-czerwonych barwach. Miejskie obchody Dnia...

3 maj.
685 lat na liczniku. Miasto Turek świętuje...

685 lat na liczniku. Miasto Turek świętuje urodziny!

25 kw.
Miasto Turek rozpoczyna prace nad programem...

Miasto Turek rozpoczyna prace nad programem rewitalizacji. Trwa...

7 kw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama