piątek 07 października 2022

Krystyna, Marii, Marka

9°C bezchmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

Urząd Miejski: Mieszkańcy dostali to, na co głosowali

Urząd Miejski: Mieszkańcy dostali to, na co głosowali
 

Sprawa wykonania nowej nawierzchni na chodnikach przy ulicy Smorawińskiego w Turku, zapewne za sprawą sezonu ogórkowego, stała się głównym tematem medialnych publikacji. Niestety, niewiele w nich jest faktów, a więcej emocji i przy okazji zbijania przez niektórych politycznego kapitału.

W związku z powyższym Urząd Miejski w Turku wyjaśnia:

reklama
  1. Projekt poddany pod głosowanie w ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego pod nazwą „Wyłożenie kostką brukową osiedlowych ciągów komunikacyjnych w rejonie ul. Armii Krajowej i Smorawińskiego”, miał wartość 80.000 zł.

  2. Wartość projektu została oszacowana po wizji lokalnej na miejscu, obejrzeniu stanu faktycznego i zakwalifikowaniu do projektu chodników przy blokach na ul. Armii Krajowej 7, Smorawińskiego 1 i 3, chodnika od Armii Krajowej 7 prowadzącego w szczytach bloków Smorawińskiego 1, 3, 5, 7 aż do ówczesnego Gimnazjum nr 1, oraz łączącej ten ciąg pieszy krótki fragment chodnika za blokiem Wyszyńskiego 2. Zasadna bowiem była wymiana nawierzchni chodników w obrębie całego kwartału objętego remontem, tym bardziej, że Wnioskodawca w opisie projektu powoływał się na dobro i bezpieczeństwo wielu pokoleń mieszkańców korzystających z tych chodników, którzy podążają do kościoła czy szkoły.

  3. Każdy projekt zgłoszony do Budżetu Obywatelskiego jest pewnym założeniem. Miasto bowiem nie oczekuje od wnioskodawców, aby znali się na sztuce budowlanej. Głównym założeniem omawianego projektu była wymiana nawierzchni ciągów komunikacyjnych przeznaczonych do ruchu pieszego, w przypadku których nie ma konieczności stosowania podsypki cementowo-żwirowej. Na podsypce żwirowej wykonywane były poprzednie chodniki, które wytrzymało kilkadziesiąt lat.

  4. Mieszkańcy głosowali na wymianę nawierzchni. Techniczne szczegóły wynikające ze sztuki budowlanej w tym zakresie, jak np. rodzaj mającej być użytej podsypki pod kostkę, nie były przedmiotem głosowania (w załączeniu foto Przewodnik Obywatelski 2017 z listą projektów do głosowania, wraz z prezentacją omawianego projektu).

    reklama
  5. Ceny założone w projekcie były adekwatne do roku 2017. W tym roku koszty materiałów budowlanych, a przede wszystkim usług, mocno zdrożały, a do tego jeszcze nie ma wykonawców chętnych na tego typu przedsięwzięcia. Pomimo tego w wyniku przetargu wyłoniona została firma, która wykonała chodnik, na który mieszkańcy zagłosowali w pierwszej edycji Budżetu Obywatelskiego, za sumę 79.970,92 zł.

  6. Specyfikacja przetargowa była publikowana w Biuletynie Informacji Publicznej i każdy z mieszkańców bądź radnych mógł zgłaszać swoje wątpliwości. Chociaż wszystko odbywało się z zachowaniem jawności, każdy do tych publikacji miał dostęp, to nikt nie zgłosił żadnych uwag.

  7. Podczas wymiany nawierzchni chodników, niektórzy zaczęli podnosić dodatkowe żądania, które nie wynikają z projektu, na jaki mieszkańcy Turku głosowali w Budżecie Obywatelskim. Jesteśmy przekonani, że nowa nawierzchnia, wykonana z kostki betonowej o grubości 8 cm, wytrzyma dłużej, niż to przewidują niektórzy ze wspólnot przy ul. Smorawińskiego.

Urząd Miejski w Turku

2
3

Podobne artykuły

Który projekt wybiorą mieszkańcy? Znamy zadania...

Który projekt wybiorą mieszkańcy? Znamy zadania...

16 wrz.
Inwazja żarłocznych gąsienic! Kuprówka rudnica...

Inwazja żarłocznych gąsienic! Kuprówka rudnica...

10 maj.
Po sesji Rady Miejskiej w Turku. Radni obniżyli...

Po sesji Rady Miejskiej w Turku. Radni obniżyli...

27-11-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama