sobota 26 listopada 2022

Leona, Leonarda, Lesławy

2°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Turek: Duży problem z fotowoltaiką. Żadna firma nie chce wykonać zadania

Turek: Duży problem z fotowoltaiką. Żadna firma nie chce wykonać zadania - foto: freeimages.com / fabiennew
foto: freeimages.com / fabiennew  

Mamy to! Energia słoneczna dla turkowian” – w tym optymistycznym tonie Urząd Miejski w Turku informował w kwietniu tego roku o pozyskaniu środków zewnętrznych na wykorzystanie energii z odnawialnych źródeł. Pojawił się jednak niemały problem. W środę 25 lipca okazało się bowiem, że miastu nie udało się znaleźć wykonawcy prac związanych z fotowoltaiką. Żadna firma nie chce się tego podjąć.

Gwoli przypomnienia – wiosną tego roku wielu mieszkańców powiatu tureckiego zastanawiało się, czy władze ich miast i gmin złożyły wnioski na tyle skutecznie, by zdobyć dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznych i solarnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Wiele wyjaśniło się na przełomie marca i kwietnia, kiedy to opublikowane zostały informacja o zakończeniu oceny merytorycznej oraz lista rankingowa projektów ocenionych pozytywnie w ramach konkursu na poddziałanie ''Wytwarzanie energii z odnawialnych źródeł energii''.

reklama

Powody do zadowolenia mogli mieć burmistrzowie i urzędnicy z Tuliszkowa (kwota dotacji – 5.501.615 zł, do podziału na gminy Golina, Rychwał, Tuliszków i Wierzbinek), Dobrej (kwota dotacji – 5.373.020 zł) i Turku. Projektowi „Energia słoneczna dla domu – wykonanie mikroinstalacji fotowoltaicznych i solarnych na potrzeby mieszkańców Gminy Miejskiej Turek” przyznano 5.389.031 zł dotacji. W kwietniu wspomniana kwota została włączona do budżetu miasta, a radni miejscy przyjęli stosowne poprawki do tegoż budżetu.

Ostatecznie deklaracje udziału w projekcie złożyli właściciele 321 domów jednorodzinnych. Miasto w imieniu turkowian złożyło wniosek o dofinansowanie do zakupu i montażu 304 instalacji fotowoltaicznych oraz 86 instalacji kolektorów słonecznych na potrzeby budynków mieszkalnych”– informował w kwietniu Urząd Miejski w Turku.

Skoro pojawiły się pieniądze, trzeba było zająć się wyłonieniem wykonawcy. W ten oto sposób ogłoszone zostało postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na wykonanie dostawy pn. „Sporządzenie dokumentacji technicznej oraz zakup i montaż infrastruktury służącej wytwarzaniu energii elektrycznej z ogniw fotowoltaicznych oraz energii cieplnej z kolektorów słonecznych na potrzeby budynków mieszkalnych”. Zainteresowane firmy musiały być gotowe – jak wskazuje treść informacji o przetargu – na dostawę wraz z montażem na prywatnych budynkach mieszkalnych, budynkach gospodarczych i na gruncie na obszarze Gminy Miejskiej Turek kompletnych zestawów instalacji fotowoltaicznych wytwarzających energię elektryczną z energii słonecznej wraz z konstrukcją dostosowaną do miejsca montażu, kolektorów słonecznych, a ponadto na wykonanie wszelkich niezbędnych usług i robót towarzyszących, opracowanie dokumentacji powykonawczej, uruchomienie instalacji oraz przeprowadzenie wszelkich badań i pomiarów oraz zgłoszenie instalacji do właściwego Operatora Sieci Dystrybucyjnej itp.

Turkowianie, którzy liczyli na to, że w mieście jak najszybciej zostanie zamontowane około 300 instalacji fotowoltaicznych i przeszło 80 kolektorów słonecznych, mogą czuć się zawiedzeni. Postępowanie o udzieleniu zamówienia okazało się fiaskiem. W środę 25 lipca w Biuletynie Informacji Publicznej pojawiła się informacja o unieważnieniu postępowania. Powód jest prosty - nie została złożona żadna oferta.

reklama

Czy wykonawcę uda się wyłonić w kolejnym postępowaniu? Przekonamy się niebawem.

AW

 

Podobne artykuły

Zwycięskie kolaże znajdą się w kalendarzu na...

Zwycięskie kolaże znajdą się w kalendarzu na...

7 list.
Jest plan na przyszłość. Młodzież z powiatu...

Jest plan na przyszłość. Młodzież z powiatu...

23 czerw.
Dwa miliony na remonty szkół w Wyszynie i...

Dwa miliony na remonty szkół w Wyszynie i Chylinie....

18 maj.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama