czwartek 13 grudnia 2018

Dalidy, Juliusza, Łucji

reklama

"Turek w dobrych rękach". Burmistrz Antosik podsumowuje kadencję i ogłasza start w wyborach

foto: Marcin Derucki 

„Turek w dobrych rękach” - pod takim hasłem wyborczym wystartuje w zbliżających się wyborach samorządowych burmistrz Turku, Romuald Antosik. Zanim doszło do oficjalnego ogłoszenia startu oraz prezentacji hasła, włodarz wraz z radnymi klubu „Ziemia Turkowska” podsumowali mijającą kadencję.

Podczas wczorajszej konferencji prasowej burmistrz Romuald Antosik, wraz z radnymi wchodzącymi w skład klubu radnych „Ziemia Turkowska”, podsumowali kończącą się kadencję 2014-2018. Burmistrz Antosik zaprezentował obszerny dokument zawierający informację dotyczące stanu miasta na początku jego pierwszej kadencji oraz tego, jak sytuacja budżetowa i inwestycyjna wygląda obecnie.

reklama

Stabilizacja finansów miejskich. 49,2 mln zł środków zewnętrznych

W pierwszej kolejności Romuald Antosik podkreślił, że w ciągu 4 lat doszło do stabilizacji finansowej miasta, a dochody przez ten czas wzrosły o ponad 32 mln zł. Stało się to przy jednoczesnej spłacie długu. Przez 4 lata spłacono 11,5 mln zł długu oraz 3,4 mln zł odsetek, przy braku podwyżek opłat i podatków lokalnych, oraz przy obniżeniu podatku transportowego i stawki za śmieci segregowane.

Przez ostatnie 4 lata Urząd Miejski wraz z jednostkami mu podległymi i przedsiębiorstwami miejskimi pozyskał 49,22 mln zł środków zewnętrznych. Włodarz przedstawił także listę projektów, dla których przygotowana jest dokumentacja do pozyskania funduszy unijnych. Planowane jest pozyskanie środków na rewitalizację „dużego parku”, rewitalizację centralnych terenów Turku, budowę Centrum Sportów Plażowych, rewitalizację deptaku 650-lecia.

W ostatnich 4 latach doszło także do usprawnienia funkcjonowania spółek miejskich, co przyniosło ok. 2 mln zł oszczędności, które przeznaczono na rozbudowę i modernizację oczyszczalni.

reklama

Nowe źródło ciepła dla Turku

Burmistrz podkreślił, że największym wyzwaniem jego pierwszej kadencji było zapewnienie miastu nowego źródła ciepła oraz przeprowadzenie wraz ze wspólnotami mieszkaniowymi termomodernizacji budynków (łącznie 80 bloków). Miasto dołożyło do termomodernizacji 4,6 mln zł, a PGKiM otrzymał premię termomodernizacyjną o wartości 3,8 mln zł.

337 zadań inwestycyjnych za 68 mln zł

Romuald Antosik przytoczył także informacje dotyczące inwestycji w infrastrukturę oraz sferę społeczną miasta. Łącznie w mijającej kadencji wydatki inwestycyjne wyniosły ok. 68 mln zł na 337 zadań inwestycyjnych. Wybudowano 3,9 km dróg, 380 miejsc parkingowych, 4,7 km chodników. Przez 4 lata utworzono nowe zajęcia pozalekcyjne dla dzieci, wspierano osoby niepełnosprawne oraz seniorów. Miasto wsparło OSP w Turku kwotą 370 tys. zł na zakup nowego wozu strażackiego. Wybudowano siłownie plenerowe oraz place zabaw.

Jednymi z bardziej spektakularnych inwestycji była budowa wodnego placu zabaw, remonty ulic Kączkowskiego, Orzeszkowej, Sportowej i Składkowskiego, budowa kanalizacji deszczowej na ul. Leśnej, budowa boiska oraz obserwatorium astronomicznego i meteorologicznego przy byłym Gimnazjum nr 2, remont cmentarza oraz budowa kolumbarium modernizacja Stadionu 1000-lecia. Budowane są bloki z mieszkaniami czynszowymi oraz lokale socjalne. Planowana jest budowa żłobka miejskiego.

Powrót Dni Turku oraz świąteczna integracja

W ostatnich latach udało się przywrócić Dni Turku i Gminy Turek. W okresie świąt Bożego Narodzenia włączana jest iluminacja świetlna w rynku. W kwestii demografii miasta udało się spowolnić odpływ mieszkańców. W latach 2010-2014 z miasta ubyło 1190 mieszkańców. Od roku 2015 do dziś z miasta wybyło 774 mieszkańców.

W zbliżających się wyborach, burmistrz Romuald Antosik oraz pozostali kandydaci wystartują z Komitetu Wyborczego Wyborców Romualda Antosika.

Marcin Derucki

Podobne artykuły

Burmistrz R. Antosik apeluje o współpracę.

Burmistrz R. Antosik apeluje o współpracę. "Nie stać...

21 list.
Mariola Kadrzyńska-Siwek przewodniczącą Rady...

Mariola Kadrzyńska-Siwek przewodniczącą Rady...

20 list.
Wybory 2018: Ciesielski pokonany, Roman...

Wybory 2018: Ciesielski pokonany, Roman burmistrzem!...

4 list.
komentarze wspiera Disqus

Redakcja portalu Turek.net.pl nie odpowiada za treści zamieszczanych przez czytelników komentarzy, zastrzegając sobie jednocześnie prawo do ich moderowania oraz kasowania w przypadkach ewidentnego naruszania prawa. Komentarze zniesławiające lub mogące naruszać dobra osobiste osób trzecich grożą odpowiedzialnością karną i cywilną. Osoby pokrzywdzone mogą skutecznie dochodzić swoich praw w organach ścigania i w sądach.
Wysłanie formularza jest równoznaczne z akceptacją regulaminu potalu Turek.net.pl

reklama
reklama
reklama