środa 26 czerwca 2019

Jana, Pauliny, Rudolfiny

reklama

"Turek w dobrych rękach". Burmistrz Antosik podsumowuje kadencję i ogłasza start w wyborach

foto: Marcin Derucki 

„Turek w dobrych rękach” - pod takim hasłem wyborczym wystartuje w zbliżających się wyborach samorządowych burmistrz Turku, Romuald Antosik. Zanim doszło do oficjalnego ogłoszenia startu oraz prezentacji hasła, włodarz wraz z radnymi klubu „Ziemia Turkowska” podsumowali mijającą kadencję.

Podczas wczorajszej konferencji prasowej burmistrz Romuald Antosik, wraz z radnymi wchodzącymi w skład klubu radnych „Ziemia Turkowska”, podsumowali kończącą się kadencję 2014-2018. Burmistrz Antosik zaprezentował obszerny dokument zawierający informację dotyczące stanu miasta na początku jego pierwszej kadencji oraz tego, jak sytuacja budżetowa i inwestycyjna wygląda obecnie.

reklama

Stabilizacja finansów miejskich. 49,2 mln zł środków zewnętrznych

W pierwszej kolejności Romuald Antosik podkreślił, że w ciągu 4 lat doszło do stabilizacji finansowej miasta, a dochody przez ten czas wzrosły o ponad 32 mln zł. Stało się to przy jednoczesnej spłacie długu. Przez 4 lata spłacono 11,5 mln zł długu oraz 3,4 mln zł odsetek, przy braku podwyżek opłat i podatków lokalnych, oraz przy obniżeniu podatku transportowego i stawki za śmieci segregowane.

Przez ostatnie 4 lata Urząd Miejski wraz z jednostkami mu podległymi i przedsiębiorstwami miejskimi pozyskał 49,22 mln zł środków zewnętrznych. Włodarz przedstawił także listę projektów, dla których przygotowana jest dokumentacja do pozyskania funduszy unijnych. Planowane jest pozyskanie środków na rewitalizację „dużego parku”, rewitalizację centralnych terenów Turku, budowę Centrum Sportów Plażowych, rewitalizację deptaku 650-lecia.

W ostatnich 4 latach doszło także do usprawnienia funkcjonowania spółek miejskich, co przyniosło ok. 2 mln zł oszczędności, które przeznaczono na rozbudowę i modernizację oczyszczalni.

reklama

Nowe źródło ciepła dla Turku

Burmistrz podkreślił, że największym wyzwaniem jego pierwszej kadencji było zapewnienie miastu nowego źródła ciepła oraz przeprowadzenie wraz ze wspólnotami mieszkaniowymi termomodernizacji budynków (łącznie 80 bloków). Miasto dołożyło do termomodernizacji 4,6 mln zł, a PGKiM otrzymał premię termomodernizacyjną o wartości 3,8 mln zł.

337 zadań inwestycyjnych za 68 mln zł

Romuald Antosik przytoczył także informacje dotyczące inwestycji w infrastrukturę oraz sferę społeczną miasta. Łącznie w mijającej kadencji wydatki inwestycyjne wyniosły ok. 68 mln zł na 337 zadań inwestycyjnych. Wybudowano 3,9 km dróg, 380 miejsc parkingowych, 4,7 km chodników. Przez 4 lata utworzono nowe zajęcia pozalekcyjne dla dzieci, wspierano osoby niepełnosprawne oraz seniorów. Miasto wsparło OSP w Turku kwotą 370 tys. zł na zakup nowego wozu strażackiego. Wybudowano siłownie plenerowe oraz place zabaw.

Jednymi z bardziej spektakularnych inwestycji była budowa wodnego placu zabaw, remonty ulic Kączkowskiego, Orzeszkowej, Sportowej i Składkowskiego, budowa kanalizacji deszczowej na ul. Leśnej, budowa boiska oraz obserwatorium astronomicznego i meteorologicznego przy byłym Gimnazjum nr 2, remont cmentarza oraz budowa kolumbarium modernizacja Stadionu 1000-lecia. Budowane są bloki z mieszkaniami czynszowymi oraz lokale socjalne. Planowana jest budowa żłobka miejskiego.

Powrót Dni Turku oraz świąteczna integracja

W ostatnich latach udało się przywrócić Dni Turku i Gminy Turek. W okresie świąt Bożego Narodzenia włączana jest iluminacja świetlna w rynku. W kwestii demografii miasta udało się spowolnić odpływ mieszkańców. W latach 2010-2014 z miasta ubyło 1190 mieszkańców. Od roku 2015 do dziś z miasta wybyło 774 mieszkańców.

W zbliżających się wyborach, burmistrz Romuald Antosik oraz pozostali kandydaci wystartują z Komitetu Wyborczego Wyborców Romualda Antosika.

Marcin Derucki

Podobne artykuły

Jasak, Serafiński i Pacześna odwołani,...

Jasak, Serafiński i Pacześna odwołani, Burmistrz z...

24 czerw.
Znamy wyniki wyborów do Samorządów Osiedlowych !

Znamy wyniki wyborów do Samorządów Osiedlowych !

17 czerw.
Uroczysta sesja, występ szkoły muzycznej oraz...

Uroczysta sesja, występ szkoły muzycznej oraz...

31 maj.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama