piątek 25 września 2020

Aureli, Kamila, Kleofasa

reklama

Dwunaste spotkanie z mistrzem Mehofferem

Dwunaste spotkanie z mistrzem Mehofferem
 

Już po raz dwunasty uczniowie zainteresowani historią lokalną, jak i twórczością znakomitego artysty, jakim był Józef Mehoffer, rywalizowali w konkursie organizowanym przez Szkołę Podstawową nr 5, I Liceum Ogólnokształcące, Muzeum Miasta Turku i Komitet Osiedlowy nr 3.

Najważniejsze cele przedsięwzięcia to: budzenie zainteresowań młodych ludzi historią regionalną i postacią mistrza Mehoffera, kształtowanie w młodzieży poczucia ochrony dziedzictwa kulturowego Polaków, a także wyszukiwanie młodych talentów plastycznych oraz stworzenie możliwości prezentacji ich dokonań.

reklama

W konkursie udział wzięło 9 szkół: I Liceum Ogólnokształcące, Szkoły Podstawowe nr 1, 4, 5 w Turku, Chlebowie oraz Szkoła Podstawowa i Zespół Szkół Ogólnokształcących z Jutrosina.

7 grudnia młodzież klas VI-VIII szkół podstawowych, trzecich gimnazjalnych oraz pierwszej i drugiej szkół średnich spotkała się w budynku I Liceum Ogólnokształcącego w Turku. Tu uczniowie rozwiązali test indywidualny, a następnie rywalizowali drużynowo, wykazując się znajomością faktografii z życia J. Mehoffera i jego malarstwa oraz zręcznością w układaniu puzzli przedstawiających witraże kościoła NSPJ w Turku.

Największą wiedzą w teście indywidualnym, w kategorii szkół średnich i gimnazjalnych wykazali się:

reklama
  • Jan Kasprzak z LO w Jutrosinie,
  • Julia Jasnowska z SP 1 (gimnazjum),
  • Katarzyna Piechota z I LO .

Spośród uczniów klas VI - VIII najlepiej test napisały:

  • Michalina Andrzejak z SP w Jutrosinie,
  • Nikola Świerczyńska z SP 5
  • Piotr May z SP w Jutrosinie.

Po zaciętej rywalizacji konkurencje zespołowe wygrała drużyna w składzie:

Oliwia Moksik – SP Chlebów, Agnieszka Waścińska, Nikola Zarzycka, Michalina Andrzejak, Marta Pawlak - uczennice z Jutrosina.

Podsumowano także konkurs plastyczny, na który zgłoszono 25 prac. Młodzi artyści mogli przygotować 1 lub 2 prace plastyczne techniką malarską lub mieszaną w formacie A3, które zaprezentują bryłę kościoła NSPJ w Turku lub wybrany element jego wystroju, np. stację drogi krzyżowej lub witraż autorstwa J. Mehoffera.

Jury konkursowe, któremu przewodniczył Bartosz Stachowiak, przyznało:

I miejsce  – Sandrze Zielińskiej z ZSR w Kaczkach,

II miejsce – Natalii Nowinowskiej z SP 5 i Sarze Buchali z SP 1,

III miejsce – Nazeli Grigoryan z SP w Jutrosinie i Martynie Jamroży z ZS w Jutrosinie

oraz wyróżnienia – Nikoli Skoniecznej z ZSR w Kaczkach , Agacie Drabinie z SP 1 i Oskarowi Witkowskiemu z SP 5.

Specjalną nagrodę otrzymała najmłodsza uczestniczka konkursu plastycznego – Gabriela Woreta z SP 4

Nagrody dla uczestników ufundowali: dyrektorzy szkół będący organizatorami przedsięwzięcia, Komitet Osiedlowy nr 3, Burmistrz Miasta Turku, Starosta Powiatu Tureckiego.

Tak duże zainteresowanie imprezą budzi radość organizatorów. Ciekawa forma (zwiedzanie miejscowego muzeum i kościoła NSPJ), różnorodność zadań oraz przyjazna atmosfera sprawiają, że młodzież chętnie bierze udział w konkursie o dość trudnej, specyficznej tematyce i często powraca do niego w kolejnych edycjach.

Do zobaczenia za rok!

materiał nadesłany

Podobne artykuły

Akcja #sadziMY w Szkole Podstawowej nr 5

Akcja #sadziMY w Szkole Podstawowej nr 5

21 wrz.
Wideo: Serce na nakrętki stanęło przed...

Wideo: Serce na nakrętki stanęło przed "piątką"....

17 wrz.
CKE podała wstępne wyniki zbiorcze egzaminów...

CKE podała wstępne wyniki zbiorcze egzaminów...

4 sierp.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama