poniedziałek 03 sierpnia 2020

Augustyna, Kamelii, Lidii

reklama

Zakończył się cykl spotkań z mieszkańcami wspólnot w PGKiM

Zakończył się cykl spotkań z mieszkańcami wspólnot w PGKiM
 

Kończą się trwające od trzech tygodni coroczne zebrania sprawozdawcze wspólnot mieszkaniowych. Jednym z poruszanych na zebraniach tematów jest gospodarka odpadami z gospodarstw domowych.

Spotkania z mieszkańcami wspólnot odbywały się w budynku PGKiM Sp. z o.o. - Wydziału Zarządzania Nieruchomościami i Zieleniakiem przy ul. Dąbrowskiego. Spółka administruje 115 budynkami wspólnot mieszkaniowych na terenie Turku. Zebrania odbywały się codziennie, zaplanowane zostały do 22 marca 2019 r.

reklama

Tematem corocznych spotkań z członkami wspólnot mieszkaniowych są rozliczenia roczne danego budynku i plany na najbliższy rok. Mieszkańcy zapoznawani byli m.in. z danymi dotyczącymi zużycia wody, ogrzewania czy energii elektrycznej w częściach wspólnych (np. w klatkach schodowych i piwnicach) oraz z nowymi przepisami, mającymi wpływ na koszty utrzymania budynku. Mieszkańcy zatwierdzają też sprawozdanie finansowe za miniony rok oraz zgłaszają propozycje remontów na rok bieżący.

Podczas zebrań omawiany jest również problem braku segregacji odpadów i zapowiadanych przez rząd ustaw, mających minimum dwukrotnie podwyższyć opłaty za odpady niesegregowane, w stosunku do segregowanych. Od 1 kwietnia w Turku zaczną się kontrole segregacji odpadów. Przedstawiciele danej wspólnoty mieszkaniowej bądź spółdzielni, Urzędu Miejskiego i PGKiM Sp. z o.o. sprawdzą, co znajduje się w pojemnikach na odpady segregowane. Utylizacja tony odpadów segregowanych kosztuje ok. 8 złotych, zaś odpadów niesegregowanych ok. 300 złotych. Jeżeli komisja stwierdzi, że pomimo deklaracji segregacji, dana wspólnota lub blok w spółdzielni odpadów nie segreguje prawidłowo, wtedy mieszkańcy poniosą odpowiedzialność zbiorową. Drogą administracyjną może zostać zmieniona deklaracja na brak segregacji i opata odpowiednio podwyższona.

Wiele wspólnot podjęło już decyzje o budowie zamykanych wiat śmietnikowych. To rozwiązanie zdecydowanie ułatwia kontrolę nad odpadami i ich segregacją, gdyż do wiaty dostęp mają wyłącznie mieszkańcy danej wspólnoty lub grupy wspólnot decydujących się na wspólną wiatę. W przypadku kontroli segregacji odpadów i odpowiedzialności zbiorowej mieszkańców, to rozwiązanie może okazać się również korzystne dla mieszkańców bloków zarządzanych przez spółdzielnie mieszkaniowe.

reklama

Zarząd PGKM Sp. z o.o.

materiał nadesłany

Zakończył się cykl spotkań z mieszkańcami wspólnot w PGKiM

Podobne artykuły

PGKiM zakończono modernizację przepompowni w...

PGKiM zakończono modernizację przepompowni w Muchlinie

30 lip.
Wiceminister zdrowia wizytował w Starostwie...

Wiceminister zdrowia wizytował w Starostwie...

9 czerw.
Kto będzie odbierał śmieci od 1 lipca? Do...

Kto będzie odbierał śmieci od 1 lipca? Do przetargu...

3 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama