sobota 08 sierpnia 2020

Izy, Rajmunda, Seweryna

reklama

Światowy Dzień Krwiodawcy w Turku

Światowy Dzień Krwiodawcy w Turku
 

To właśnie dziś na całym świecie obchodzony jest dzień dawców krwi – także w naszym mieście odbyła się z tej okazji uroczystość połączona z honorowym oddawaniem krwi w budynku Urzędu Miasta.  Cennym darem podzieliło się dziś 49 osób, co łącznie daje wynik przeszło 22 litrów krwi.

Każdego dnia w Polsce i na całym świecie ratuje się wielu ludzi. Ich zdrowie zależy nie tylko od rozwoju medycyny czy lekarzy przeprowadzających skomplikowane operacje, ale w dużej części od Honorowych Krwiodawców, którzy w bezinteresowny sposób ofiarują cząstkę siebie. Dziś, z racji Światowego Dnia Krwiodawcy szczególne podziękowania skierowane  zostały w kierunku osób, które otrzymały odznaczenie „Zasłużony Honorowy Dawca Krwi”.

reklama

Istnieją trzy stopnie tego wyjątkowego odznaczenia. Najważniejszy i najbardziej zaszczytny jest tytuł Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi I stopnia za oddanie powyżej 18 litrów krwi – przypadł on Marcinowi Pawlakowi, któremu odznaczenie wręczył Starosta Powiatu Tureckiego, Dariusz Kałużny. Za dar krwi powyżej 12 litrów odznaczeniem Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi II stopnia uhonorowani zostali: Kamil Hoffman, Tomasz Olejnik, Grzegorz Grzelewski, Bartosz Jurkiewicz oraz Damian Jakubosz. Ostatnie odznaczenie to Zasłużony Dawca Krwi III stopnia za oddanie krwi powyżej 5 litrów w przypadku kobiet i 6 litrów w przypadku mężczyzn. Otrzymali je: Mirosława Świderska, Alicja Kopczyk, Małgorzata Adamczewska, Bartłomiej Spychała oraz Zbigniew Dzieciątkowski.

Oprócz uroczystych odznaczeń przybyli goście zabrali głos, przekazując słowa życzeń i podziękowań oraz osobistych refleksji. Podczas wystąpień okolicznościowych Jan Faberski, członek Stowarzyszenia Dawców Krwi Rzeczypospolitej Polskiej przybliżył wszystkim historię krwiodawstwa podkreślając fakt, jak cennym darem jest krew. W czasie uroczystego podsumowania wśród dzisiejszych dawców krwi wylosowana została wyjątkowa nagroda, którą był voucher na kolację w Restauracji Staromiejska.

Dzisiejszy Światowy Dzień Krwiodawcy był pierwszym takim świętem obchodzonym w Powiecie Tureckim. Na honorowe oddanie krwi przybyło wielu chętnych – frekwencja przekroczyła najśmielsze oczekiwania organizatorów, którzy zapowiedzieli kolejne akcje poboru krwi. Najbliższa odbędzie się już za tydzień podczas Dni Turku – w sobotę od 10:00 do 14:00. Zapraszamy!

Podobne artykuły

Kolejny pobór krwi w Turku. RCKiK apeluje o...

Kolejny pobór krwi w Turku. RCKiK apeluje o wsparcie

31 lip.
Krew pilnie potrzebna - każdy z nas może...

Krew pilnie potrzebna - każdy z nas może podarować...

18 lip.
Nie ma wakacji bez donacji czyli kolejna akcja...

Nie ma wakacji bez donacji czyli kolejna akcja...

7 lip.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama