wtorek 28 września 2021

Libuszy, Wacławy, Wacława

10°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Po raz 168 wyruszyła pielgrzymka z Turku do Galewa

Po raz 168 wyruszyła pielgrzymka z Turku do Galewa - foto: JM
foto: JM 

Dziś, 6 sierpnia tradycyjnie spod parafii św. Barbary oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa wyruszyli wierni z Turku i okolic, by następnie połączyć się w jedną pielgrzymkę na Kolskiej Szosie. Dwa miejsca startu, lecz cel jeden: odpust w święto Przemienienia Pańskiego w Galewie.

Tradycja ta trwa od lat. Pierwsza tego typu wędrówka odbyła się w 1837 roku, podczas epidemii cholery. Wtedy też turkowianie szli przez 500 m na kolanach od krzyża w Dzierżąznej do kościoła w Galewie. W ten dzień dokonał się cud cofnięcia zarazy, która wówczas wyniszczała Turek i okolice. Pierwsza regularna pielgrzymka z Turku do Galewa odbyła się w 1852 roku – dziś już po raz 168 chętni z Turku i okolic kontynuowali tradycję wędrówki na Górę Przemienienia Pańskiego.
JM

Podobne artykuły

Imprezowy armagedon nadchodzi.  Trzy dni...

Imprezowy armagedon nadchodzi. Trzy dni koncertów,...

5 sierp.
Na odpuście w Galewie kolejna akcja szczepień...

Na odpuście w Galewie kolejna akcja szczepień bez...

4 sierp.
Czołowe zderzenie pod Galewem. Nie żyje...

Czołowe zderzenie pod Galewem. Nie żyje 8-letnie...

1 lip.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama