poniedziałek 21 października 2019

Celiny, Hilarego, Janusza

reklama
Wzorek

Po raz 168 wyruszyła pielgrzymka z Turku do Galewa

Po raz 168 wyruszyła pielgrzymka z Turku do Galewa - foto: JM
foto: JM 

Dziś, 6 sierpnia tradycyjnie spod parafii św. Barbary oraz Najświętszego Serca Pana Jezusa wyruszyli wierni z Turku i okolic, by następnie połączyć się w jedną pielgrzymkę na Kolskiej Szosie. Dwa miejsca startu, lecz cel jeden: odpust w święto Przemienienia Pańskiego w Galewie.

Tradycja ta trwa od lat. Pierwsza tego typu wędrówka odbyła się w 1837 roku, podczas epidemii cholery. Wtedy też turkowianie szli przez 500 m na kolanach od krzyża w Dzierżąznej do kościoła w Galewie. W ten dzień dokonał się cud cofnięcia zarazy, która wówczas wyniszczała Turek i okolice. Pierwsza regularna pielgrzymka z Turku do Galewa odbyła się w 1852 roku – dziś już po raz 168 chętni z Turku i okolic kontynuowali tradycję wędrówki na Górę Przemienienia Pańskiego.
JM

Podobne artykuły

Gminny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich w Brudzewie

Gminny Turniej Kół Gospodyń Wiejskich w Brudzewie

17 paźd.
Janów obronił tytuł najlepszej drużyny...

Janów obronił tytuł najlepszej drużyny strażackiej w...

7 lip.
Gm. Brudzew: Motocyklista poturbował się w Galewie

Gm. Brudzew: Motocyklista poturbował się w Galewie

15-08-2018

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama