Zbiórka dla OSP Międzylesie. Zebrano 4350 zł czyli 54% !!! POMAGAMY !!!

środa 03 czerwca 2020

Anatola, Leszka, Tamary

reklama

Uczniowie SP1 i SP5 z wizytą w Wiesmoor

Uczniowie SP1 i SP5 z wizytą w Wiesmoor
 

W dniach 22-28.09.2019 uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 i Szkoły Podstawowej nr 1 z Turku wraz z organizatorkami p. Elżbietą Pacześną i Izabelą Cytrowską uczestniczyli w wymianie młodzieży z zaprzyjaźnioną szkołą KGS w Wiesmoor/Niemcy. Gospodarze przygotowali bardzo atrakcyjny program obfitujący w nowe doświadczenia oraz niezwykłe i niesamowite wrażenia. 

Celem spotkania było wzajemne poznanie się, odkrywanie podobieństw i różnic kulturowych, pokazanie charakterystycznych elementów ukształtowania terenu, zapoznanie się z historią powstania miasteczka, kształtowanie postawy tolerancji i wzajemnego szacunku oraz rozwijanie umiejętności językowych. Obie polskie szkoły, poprzez organizację wymiany, przyczyniają się do wzmacniania partnerstwa między miastem Turek a Wiesmoor.

reklama

Pierwszego dnia, po oficjalnym powitaniu przez p. dyrektor Ulrike Sieckmann  i zakończonych lekcjach w szkole niemieckiej, młodzież polsko – niemiecka wzięła udział w Stadt Rally, którego celem było poznanie najważniejszych punktów w mieście i udokumentowanie tego na selfie. Ostatnim punktem spotkania było odnalezienie Palmiarni, z której kolejką wąskotorową cała grupa udała się do Muzeum Torfu. Tam czekał już Burmistrz Miasta p. Friedrich Völler, który zapoznał młodzież z historią powstania miasteczka i zaprosił na tradycyjny przysmak - chleb z rodzynkami i fryzyjską herbatkę. 

Drugi dzień był pełen emocji i obfitował w niezapomniane wrażenia. Podczas odpływu, który zdarza się przecież nie co dzień i nie wszędzie, grupa polsko – niemiecka przeszła po dnie Morza Północnego z lądu na wyspę Baltrum. Niespełna 7 kilometrowy spacer trwał prawie 3 godziny. Młodzież podziwiała „Small Five”- czyli muszle sercówki, dżdżownice, ślimaki, małe kraby  i krewetki. Nie można było uwierzyć w ten cud przyrody, idąc po grząskim gruncie, nie widząc dookoła wody i ryb. Tylko czasami trzeba było pokonać korytarze wodne, kiedy woda sięgała powyżej kolan. Dumni z siebie uczniowie odpoczywali na wyspie, a później promem popłynęli do portu.

Kolejnego dnia czekały na młodzież nowe wyzwania. Tym razem był to udział w „Moorprojekt”, w czasie którego poznali genezę tworzenia torfu, jego wydobycia i zastosowania. Na terenie parku narodowego podziwiali charakterystyczną, będącą pod ochroną, roślinność. Ważnym elementem projektu było poszerzenie świadomości uczniów dotyczących ochrony środowiska i wpływu działań człowieka na przyszłość ludzkości. 

reklama

Polska młodzież, wspólnie z niemieckimi gospodarzami, uczęszczała na zajęcia dydaktyczno- wychowawcze. Nie zabrakło lekcji, w czasie których uczniowie mogli wykazać się pomysłowością i kreatywnością. Przykładem był udział w projekcie plastycznym, którego celem było stworzenie collage i plakatów podsumowujących pobyt w Niemczech.  Pamiątkowe obrazy młodzież przywiozła do swoich szkół. 

Tradycyjnie wizyta zakończyła się u zaprzyjaźnionych strażaków, którzy wspólnie z rodzicami i nauczycielami, przygotowali spotkanie przy grillu. Miło było posłuchać wypowiedzi rodzin niemieckich i naszych dzieci na temat wspólnie spędzonych chwil. Pojawiły się łzy i zapewnienia o przyjaźni. Wielu Niemców zadeklarowało chęć przyjazdu do Turku na wiosnę. 

Te wydarzenia zostaną na długo w pamięci wszystkich uczestników wymiany. Dzieci nawiązały nie tylko nowe znajomości, ale również zrodziły się przyjaźnie, które na pewno zaowocują kolejnymi spotkaniami. 

Wymianę polsko-niemiecką, jak co roku, współfinansują rodzice uczniów oraz Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży. 

materiał nadesłany

Podobne artykuły

Mobilna pracownia multimedialna dla Szkoły...

Mobilna pracownia multimedialna dla Szkoły...

18 maj.
Udany pobór krwi dla chorej Mai. 94 ochotników...

Udany pobór krwi dla chorej Mai. 94 ochotników...

13 maj.
Oddaj krew dla Mai. Kolejna akcja poboru krwi w...

Oddaj krew dla Mai. Kolejna akcja poboru krwi w...

8 maj.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama