poniedziałek 03 sierpnia 2020

Augustyna, Kamelii, Lidii

reklama

Kaliska wypiękniała. Zakończono prace na nowym deptaku.

Kaliska wypiękniała. Zakończono prace na nowym deptaku.
 

Zakończył się odbiór techniczny nowo wybudowanego deptaka ul. Kaliskiej. Teraz deptak wygląda jak staromiejska uliczka, z kostką brukową, a od wiosny będzie można tutaj jeździć rowerem. 

Deptak na ul. Kaliskiej w wyniku przebudowy zmienił się nie do poznania. Jeszcze wiosną była to ulica z nawierzchnią asfaltową, w wielu miejscach spękaną i dziurawą. Pod nawierzchnią znajdowała się infrastruktura w nie najlepszym stanie technicznym. Dla Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. planowana budowa deptaka była okazją do odnowienia znajdujących się pod asfaltem sieci wodociągowej, kanalizacji sanitarnej i deszczowej. Następnie wybrany w przetargu wykonawca inwestycji, tj. firma MK STELLA z Koła, przystąpił do prac.

reklama

Łatwo nie było, gdyż w trakcie budowy okazało się, że znajdujące się pod ziemią instalacje gazowe i kanały teletechniczne, nie są wykonane prawidłowo. Trzeba było to naprawić, co wydłużyło termin wykonania inwestycji na deptaku. 

Cały projekt budowy nowego deptaka musiał być zatwierdzony przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, ponieważ ulica znajduje się w strefie ochrony konserwatorskiej. Zatem nową nawierzchnię deptaka stanowi kostka brukowa betonowa w kolorze muszelkowym, czyli takim, jaką konserwator zabytków zobowiązał Miasto do położenia w tym miejscu. Zlikwidowany został klasyczny przekrój ulicy w postaci chodników i jezdni asfaltowej. Jednolita nawierzchni deptaka została uformowana tak, aby do jego środka spływała woda opadowa. 

Całość uzupełniły nowo wytyczone miejsca parkingowe, nowe oznakowanie, kratownica nawadniająca przy drzewie i nowe pokrywy studzienek kanalizacyjnych z herbem Turku. Kiedy poprawią się warunki atmosferyczne, wymalowane zostaną pasy dla pieszych i rowerzystów, aby po deptaku można było poruszać się rowerem. Planuje się jeszcze zagospodarowanie tej części ulicy Kaliskiej elementami małej architektury, m.in. ławkami.

reklama

Koszt prac budowlanych wyniósł 888 tys. zł.

materiał nadesłany

Podobne artykuły

Wojewoda Wielkopolski na podsumowaniu programów...

Wojewoda Wielkopolski na podsumowaniu programów...

27 lip.
Umowa na nowy chodnik w Przykonie podpisana

Umowa na nowy chodnik w Przykonie podpisana

23 lip.
Farma Wiatrowa w Przykonie oficjalnie oddana do...

Farma Wiatrowa w Przykonie oficjalnie oddana do użytku

8 lip.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama