sobota 31 lipca 2021

Ignacego, Lodomiry, Romana

25°C całkowite zachmurzenie Pogoda 7 dni »
reklama

Nie jest dobrze. Kolejne kontrole śmieci potwierdzają brak prawidłowej segregacji.

Nie jest dobrze. Kolejne kontrole śmieci potwierdzają brak prawidłowej segregacji. - fot. UM Turek
fot. UM Turek 

W poniedziałek, 17 lutego 2020 r. przeprowadzona została kolejna kontrola segregacji odpadów na osiedlach w Turku. Pewne jest, że nie jest dobrze. Wciąż największym problemem wydają się być worki foliowe we wszystkich frakcjach.

Decyzją Sejmu RP, który wprowadził zmiany w tzw. ustawie śmieciowej, wkrótce wszystkich mieszkańców bloków zacznie obowiązywać odpowiedzialność zbiorowa za segregację odpadów. Posłowie zdecydowali, że teraz nawet jeśli jeden mieszkaniec bloku nie będzie dobrze segregował odpadów, wszyscy za to zapłacą. Można tego uniknąć przez poprawną segregację odpadów.

reklama

W poniedziałek, 17 lutego 2020 r. przeprowadzona została kontrola segregacji na osiedlach przy ulicach: Górniczej, Kościuszki, Sportowej, Spółdzielców i Os. Wyzwolenia. Główne błędy w segregacji odpadów stwierdzone podczas kontroli to m.in. w pojemnikach na szkło – butelki wrzucane w workach foliowych, słoiki i butelki z metalowymi nakrętkami, słoiki z zawartością. W pojemnikach na papier – papier wrzucany w workach foliowych, papier wrzucany z plastikowym bądź styropianowym wkładem, papier zabrudzony jedzeniem, tłusty papier, kartony po mleku lub sokach. W pojemnikach na plastik – wrzucanie do tych pojemników ubrań, butów, chodników;. W pojemniku na bioodpady – obierki wyrzucane wraz z woreczkach foliowych. W pojemnikach na odpady zmieszane – wrzucanie odpadów, które powinny znaleźć się w pojemnikach na inne odpady, np. butelki szklane, kartony, butelki plastikowe.

Podczas kontroli zauważyliśmy kilka punktów, gdzie odpady był dobrze posegregowane. Na przykład w sąsiedztwie bloku przy ul. Górniczej 28, pojemnik na szkło zawierał bardzo dobrze wysegregowane szkło, niezabrudzone innymi frakcjami. Niestety, przy Górniczej 32 w pojemniku na szkło było dużo worków foliowych. Na Os. Wyzwolenia 10, 9 i 18 żółty pojemnik na plastik zawierał wyłącznie plastik i metal. Podobnie na Sportowej 8. Niestety, w tych samych miejscach, w innych kontenerach odpady były wrzucane błędnie.

Za jakiś czas kontrola zostanie powtórzona. Na razie służy jedynie do zobrazowania sytuacji, a nie do wprowadzenia kar. Segregacji wszyscy musimy się uczyć. Unikajmy wyżej wymienionych błędów, a wtedy unikniemy kar za nieprawidłową segregację.

Podobne artykuły

Uwaga właściciele i zarządcy prywatnych...

Uwaga właściciele i zarządcy prywatnych nieruchomości

18 czerw.
Masz długi za lokal komunalny? Możesz go...

Masz długi za lokal komunalny? Możesz go spłacić pracą

8 czerw.
Rajd pieszy z okazji 680-lecia Miasta Turek.

Rajd pieszy z okazji 680-lecia Miasta Turek.

7 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama