piątek 22 stycznia 2021

Dominiki, Mateusza, Wincentego

reklama

O powojennej architekturze Turku z Makarym Górzyńskim

O powojennej architekturze Turku z Makarym Górzyńskim - fot. Archiwum Turek.net.pl
fot. Archiwum Turek.net.pl 

W dniu 6 marca o godzinie 18.00 w Muzeum Miasta Turku im. Józefa Mehoffera odbędzie się spotkanie z panem dr Makarym Górzyńskim, historykiem architektury, popularyzatorem wiedzy o zabytkach pt. „W starym Turku zbudowaliśmy...": nowe horyzonty starego miasta tkaczy po II wojnie światowej.

Mimo katastrofy września 1939 roku oraz wojennego i powojennego zerwania – rewolucji, wojny domowej, kształtowania PRL – Turek po 1945 roku nadal był prowincjonalnym, położonym „daleko od szosy" miasteczkiem. Nacjonalizacja gospodarki, nowe otwarcie w myśleniu o modernizacji poprzez ogromną biurokrację państwową oraz meandry stalinowskich planów wieloletnich – stworzyły szanse nowego planowania przyszłości dla Turku. O jakich inwestycjach przemysłowych czy miastotwórczych myślano w okresie słynnego Planu Sześcioletniego w Turku i regionie, zanim jeszcze doszło do budowy zagłębia energetycznego? Kto i jak je realizował, kto na nich korzystał? Jak zmieniało się – albo jak zmieniać się miało według planistów – nasze miasto w latach pięćdziesiątych XX wieku? Czy powojenne pomysły rozwojowe oznaczały powrót do modernistycznej architektury sprzed 1939 roku? A może szukano innych wzorców? Co nam zostało do dziś po tamtym okresie w architekturze i przestrzeni Turku, z której zniknęły charakterystyczne budowle ZPJ „Miranda" przy ulicy Kaliskiej?

reklama

Wszystkich zainteresowanych tematem historii naszego miasta oraz historią architektury serdecznie zapraszamy wstęp wolny – piątek godz. 18.00 Muzeum Miasta Turku

materiał nadesłany

O powojennej architekturze Turku z Makarym Górzyńskim

Podobne artykuły

Marcin Meller wirtualnym gościem biblioteki

Marcin Meller wirtualnym gościem biblioteki

19-12-2020
Przedświąteczne spotkanie z sołtysami z gminy...

Przedświąteczne spotkanie z sołtysami z gminy Malanów

14-12-2020
Już w piątek spotkanie z Marcinem Mellerem

Już w piątek spotkanie z Marcinem Mellerem

08-12-2020

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama