czwartek 23 września 2021

Bogusława, Liwiusza, Tekli

16°C słabe opady deszczu Pogoda 7 dni »
reklama

Parafia NSPJ w Turku informuje o dyspensie od uczestnictwa w niedzielnych mszach

Parafia NSPJ w Turku informuje o dyspensie od uczestnictwa w niedzielnych mszach
 

Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Turku zamieściła komunikat Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski w związku z zagrożeniem koronawirusem. W zamieszczonym komunikacie dowiadujemy się m.in. o dyspensie od obowiązku uczestniczenia w niedzielnej Mszy Świętej. 

Jak czytamy na stronach parafi NSPJ, Episkopat Polski podejmuje decyzję o wprowadzeniu prewencyjnych środków ostrożności w ramach których udzielna zostaje m.in. dyspensa do dnia 29 marca br. W gronie osób które mają prawo do dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnych liturgiach są osoby w podeszłym wieku, osoby z objawami infekcji (kaszel, katar, podwyższona temperatura), dzieciom i młodzieży oraz osobom dorosłym pełniącym bezpośrednią opiekę nad nimi. Ostatnią grupą są osoby, które czują obawę przed zarażeniem.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie KEP zachęca aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. „Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe” - czytamy w komunikacie.

reklama

Komunikat parafii NSPJ w Turku przypomina - „W obecnej sytuacji przypominamy, że„ tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach” (Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp. S. Gądeckiego, 10.03.2020). W związku z tym zachęcamy wszystkich wiernych, aby poza liturgią nawiedzali kościoły na gorliwą modlitwę osobistą” 

Wśród głównych ustaleń znalazło się kilka ważnych punktów: po pierwsze duchowni zadecydowali, że do 29 marca znak pokoju między wiernymi będzie odbywał się bez podawania rąk.  Biskupi zostali także poinformowani, że należy powstrzymać się od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie. Wierni nie będą też mogli skorzystać z wody święconej – kropielnice znajdujące się w kościołach pozostaną puste.

Wg komunikatu KEP zaplanowane liturgie z udzieleniem sakramentu bierzmowania przeniesione zostają na terminy późniejsze. Odwołane zostają także pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę oraz rekolekcje szkolne organizowane przez parafie.

Poniżej pełna treść komunikatu

 

Podobne artykuły

Skromna procesja Bożego Ciała 2021 w parafii...

Skromna procesja Bożego Ciała 2021 w parafii NSPJ w...

4 czerw.
Procesje tylko wokół kościołów. Boże Ciało 3...

Procesje tylko wokół kościołów. Boże Ciało 3 czerwca...

28 maj.
Msza Święta w intencji Strażaków Ochotników już...

Msza Święta w intencji Strażaków Ochotników już 30...

25 maj.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama