piątek 14 sierpnia 2020

Alfreda, Maksymiliana, Selmy

reklama

Gdzie oraz jak wyrzucić maseczki i rękawiczki

Gdzie oraz jak wyrzucić maseczki i rękawiczki
 

Wielu mieszkańców zadaje pytania, gdzie wrzucać i jak segregować takie odpady jak zużyte maseczki ochronne jednorazowe, rękawiczki jednorazowe i inne środki ochrony osobistej. Poniżej podpowiadamy, jak z nimi postępować.

Wytyczne w tej sprawie zostały opracowane przez Głównego Inspektora Sanitarnego, w porozumieniu w Ministerstwem Klimatu.

reklama

Gdzie wyrzucić zużyte maseczki i rękawiczki ochronne?

Jeśli jesteśmy osobami zdrowymi i korzystamy ze środków zapobiegawczych, tj. maseczek i rękawiczek ochronnych np. w miejscu pracy czy podczas zakupów w celu minimalizacji ryzyka zakażenia i rozprzestrzeniania się koronawirusa, sprawa jest prosta. Jednorazowe rękawiczki i maseczki ochronne wyrzucamy do pojemnika lub worka na odpady zmieszane. Zanim wrzucimy je do pojemnika lub worka, powinny być dodatkowo zebrane w jeden worek.
Te zalecenia dotyczą również osób zdrowych, które przebywają w kwarantannie domowej, np. ze względu na powrót do kraju.

Co zrobić z maseczkami i rękawiczkami, które były używane przez osobę na kwarantannie lub w izolacji?

reklama

W przypadku odpadów, które zostały wytworzone w miejscu kwarantanny lub izolacji przez osoby, które:
1. były narażone na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 lub
2. są zakażone koronawirusem SARS-CoV-2 lub
3. mają bezpośredni kontakt z zakażonymi lub
4. są chore na COVID-19
należy postępować według szczegółowych wytycznych opisanych przez GIS i ministra klimatu. Oznacza to, że osoba, która przebywa w izolacji umieszcza odpady w worku przeznaczonym na ten cel. W miarę możliwości powinna spryskać worek preparatem wirusobójczym. Worka nie należy zgniatać. Wypełnia się go maksymalnie do ¾ objętości.

Zapełniony i zawiązany worek osoba przebywająca w izolacji wystawia z pomieszczenia, w którym przebywa. Potem osoba, która odpowiada za wynoszenie odpadów, w rękawiczkach wkłada worek z odpadami do drugiego worka i szczelnie go zamyka i oznacza datę oraz godzinę zamknięcia worka. Tak zabezpieczony worek przenosi do miejsca, z którego odpady są odbierane. Wszystkie czynności wykonuje w rękawiczkach, a potem myje i dezynfekuje ręce.

źródło: UM Turek

Podobne artykuły

Policja i Sanepid kontrolują sklepy i centra...

Policja i Sanepid kontrolują sklepy i centra...

z dzisiaj
Dwóch mężczyzn i kobieta z powiatu z pozytywnym...

Dwóch mężczyzn i kobieta z powiatu z pozytywnym...

z wczoraj
Dwóch nowych zarażonych w powiecie tureckim i...

Dwóch nowych zarażonych w powiecie tureckim i 146...

11 sierp.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama