wtorek 28 września 2021

Libuszy, Wacławy, Wacława

18°C zachmurzenie duże Pogoda 7 dni »
reklama

Poczta Polska wysyła żądania wydania danych mieszkańców. Miasto zleca analizę prawną

Poczta Polska wysyła żądania wydania danych mieszkańców. Miasto zleca analizę prawną
 

W zeszłym tygodniu w nocy 23 kwietnia br. do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast w całej Polsce dotarło wysłane mailem z adresu email poczty polskiej i podpisane "Poczta Polska" pismo, w których firma zwraca się o przekazanie danych ze spisu wyborców. Wielu samorządowców w kraju zapowiedziało że nie udostępni danych mieszkańców. Z podobnym założeniem wyszedł wówczas także burmistrz Turku oraz prezydent Konina, który dodatkowo skierował zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu przestępstwa wyłudzania danych osobowych.

Jednak od zeszłego piątku już z podpisem elektronicznym Poczta Polska ponownie wysłała żądanie wydania danych wyborców. Wg informacji przekazanych naszej redakcji przez burmistrza Antosika także do Urzędu Miejskiego w Turku wpłynęły ponowne żądania z Poczty Polskiej. Korespondencja jest w trakcie analizy prawnej pod kątem zgodności z RODO oraz prawem krajowym. Przypomnijmy, że na pierwsze zapytanie ze strony poczty o wydanie danych wyborców odpowiedź UM w Turku była negatywna i spisu nie przekazano. 

reklama

- Tak, potwierdzam, otrzymaliśmy nowe pismo z Poczty Polskiej już z podpisem elektronicznym, tak prawidłowo jak powinno to wyglądać. Oprócz tego otrzymaliśmy korespondencję od wojewody i jednocześnie decyzję premiera Morawieckiego w tym temacie. Mimo to przekazaliśmy całą korespondencję do analizy prawnej na jakiej podstawie te żądania zostały do nas przekazane czy rzeczywiście to jest wystarczające do tego żeby przekazać dane mieszkańców Poczcie Polskiej - informuje Burmistrz Antosik.

Na początku kwietnia Sejm uchwalił głosami Prawa i Sprawiedliwości ustawę, według której tegoroczne głosowanie w wyborach prezydenckich miałoby zostać przeprowadzone wyłącznie w formie korespondencyjnej. Ustawą zajmuje się obecnie Senat. Choć proces legislacyjny się nie zakończył, poczta domaga się od do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast wysłania spisów wyborców.

Zgodnie z kalendarzem wyborczym, wybory prezydenckie zarządzone są na 10 maja, a ewentualna druga tura - na 24 maja.

Podobne artykuły

Wkrótce rusza nabór wniosków na sfinansowanie...

Wkrótce rusza nabór wniosków na sfinansowanie...

23 wrz.
Nauka popłaca! Dokładnie 464 najlepszych...

Nauka popłaca! Dokładnie 464 najlepszych uczniów...

12 wrz.
Kto zaszczepi seniorów przeciwko grypie w...

Kto zaszczepi seniorów przeciwko grypie w Turku? UM...

9 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama