sobota 15 sierpnia 2020

Marii, napoleona, Stelii

reklama

Zmiana miejsc przeprowadzania środowych akcji poboru krwi w Turku

Zmiana miejsc przeprowadzania środowych akcji poboru krwi w Turku
 

Pandemia Covid-19 sprawiła, że akcje krwiodawstwa w autobusach zostały czasowo wstrzymane. Nie chcąc rezygnować z poboru krwi w naszym mieście, skorzystano z gościnności Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 5. W związku z tym, że 25 maja szkoła wznawia zajęcia dydaktyczno-opiekuńcze, konieczna była zmian lokalizacji. Tym razem pomocy nie odmówiła Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Pani Małgorzata Modrzejewska i użyczyła RCKiK pomieszczenia w Centrum Wolontariatu przy ul. Kaliskiej 47.

W najbliższą środę, 27 maja, po raz pierwszy w Centrum Wolontariatu, odbędzie się Akcja Honorowego Krwiodawstwa. W godzinach od 8.00-11.00 zapraszamy wszystkich chętnych do podzielenia się tym najcenniejszym lekiem jakim w sobie posiadamy, darem krwi. Oddawanie krwi jest bezpieczne i nie stanowi żadnego uszczerbku dla zdrowia.

reklama

Obecnie w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu stany magazynowe krwi są na bardzo niskim poziomie. Potrzebna jest krwi grup zarówno dodatnich jak i ujemnych.  To bardzo trudny czas dla Służby Krwi. Dawców jest zdecydowanie mniej a krew jest potrzebna każdego dnia, również w czasie pandemii.  Codziennie  przecież ludzie chorują, ulegają wypadkom, są w trakcie leczenia onkologicznego czy po przeszczepach.  Część szpitali w naszym rejonie powróciło do operacji planowych, więc tym bardziej zapotrzebowanie na krew i jej składniki się zwiększyło. 

"Pragnę podkreślić, że oddawania krwi i w czasie pandemii jest bezpieczne.  Osoby przychodzące do punktów krwiodawstwa przechodzą preselekcję, czyli mają mierzoną temperaturę (oczywiście bezdotykowym termometrem), mają dezynfekowane ręce, przeprowadzona jest krótka ankieta. Dopiero po wstępnej kwalifikacji osoba jest  zarejestrowana i przechodzi standardową drogę dawcy. Zachowujemy wszystkie procedury bezpieczeństwa dawcy" - zapewnia Krzysztof Korzeniowski, dyrektor RCKiK w Kaliszu.

Krew może oddać każda osoba zdrowa, pełnoletnia,  ważąca minimum 50 kg; osoba która w ciągu ostatnich 14 dni nie przebywała za granicą, której temperatura ciała nie przekracza 37,3 stopni Celsjusza, nie ma objawów infekcji, nie jest objęta kwarantanną, nadzorem epidemiologicznym i w ciągu 14 dni nie miała kontaktu z osobą z potwierdzonym zakażaniem koronawirusem. Ważne też, aby zgłaszać się do oddania krwi bez osób towarzyszących i zachować między sobą bezpieczną, 2 metrową odległość a przed oddaniem krwi, zjeść lekki beztłuszczowy posiłek, wypić dużo wody i zabrać ze sobą dowód osobisty.

Zmiana miejsc przeprowadzania środowych akcji poboru krwi w Turku

Podobne artykuły

Kolejny pobór krwi w Turku. RCKiK apeluje o...

Kolejny pobór krwi w Turku. RCKiK apeluje o wsparcie

31 lip.
Krew pilnie potrzebna - każdy z nas może...

Krew pilnie potrzebna - każdy z nas może podarować...

18 lip.
Kolejne

Kolejne "Kolorowe wakacje" na Matejki za nami

15 lip.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama