sobota 15 sierpnia 2020

Marii, napoleona, Stelii

reklama

Kto będzie odbierał śmieci od 1 lipca? Do przetargu nie zgłosiła się żadna firma.

Kto będzie odbierał śmieci od 1 lipca? Do przetargu nie zgłosiła się żadna firma.
 

Dwudziestego siódmego maja 2020 r. upłynął termin składnia ofert w przetargu na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych pochodzących z nieruchomości zamieszkałych położonych na terenie Gminy Miejskiej Turek. W odpowiedzi na ogłoszenie o przetargu nie wpłynęła żadna oferta.

Jak informuje UM Turek do dnia 30 czerwca 2020 roku śmieci z terenu miasta, zarówno z nieruchomości zamieszkałych jak i niezamieszkałych odbierać będzie PGKiM - tak jak ma to miejsce obecnie. Nie wiadomo jak będzie wyglądała sytuacja od 1 lipca.

reklama

Brak zainteresowania świadczeniem usługi odbierania i zagospodarowania odpadów z Turku spowodowany może być tym, że od 1 lipca do 31 października 2020 roku najbliższa instalacja komunalna Orli Staw, do której obecnie zawożone są odpady z terenu Turku, będzie wyłączona z uwagi na planowaną modernizację.

Duży wpływ na zaistniałą sytuację ma nowelizacja ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach z 2019 roku. Zniosła ona instalacje zastępcze i zasadę regionalizacji w zakresie zagospodarowania odpadów komunalnych. Przed zmianami odpady z miasta trafiały do Orlego Stawu, a w sytuacji, gdyby Orli Staw był chwilowo nieczynny instalacją zastępczą był Konin. Teraz już tak nie jest. Miasto samo musi znaleźć miejsce, które odbierze śmieci.

Od ubiegłego roku władze miasta prowadziły rozmowy z przedstawicielami podmiotów odpowiedzialnych za odbiór odpadów. Wysyłane były zapytania do najbliższych lokalizacji. Jedyna pozytywna odpowiedź wpłynęła z instalacji komunalnej odległej od Turku o 160 km. Z Turku do Orlego Stawu jest. 22 km, a do Konina 40 km. Zwiększenie odległości oznacza oczywiście drastyczny wzrost kosztów transportu i może mieć wpływ na wysokość opłaty za gospodarowanie odpadami.

reklama

Gdzie wywieźć od 1 lipca śmieci z Turku i kto to zrobi?

W przypadku, gdy w przetargu nie wpłynęła żadna oferta problem miejsca wywozu odpadów staje się najważniejszy. Wszystkie prace w urzędzie są obecnie skierowane w kierunku znalezienia instalacji do zagospodarowania odpadów. W związku z tym w okresie od 1 lipca do 31 października 2020 roku konieczne będzie wprowadzenie pewnych ograniczeń. Dotyczyć to będzie odbioru odpadów wielkogabarytowych.

Wg. Urzędu Miasta aktualnie trwają prace nad wyłonieniem firmy, która świadczyłaby dla miasta usługi odbioru, transportu i zagospodarowania odpadów. O szczegółach postępowania UM Turek ma informować w terminach późniejszych.

źródło: UM Turek

Podobne artykuły

PGKiM zakończono modernizację przepompowni w...

PGKiM zakończono modernizację przepompowni w Muchlinie

30 lip.
Zmiana zasad opłat za śmieci w gm. Malanów

Zmiana zasad opłat za śmieci w gm. Malanów

24 lip.
Turek. Cena za śmieci od 1 sierpnia - 25 zł za...

Turek. Cena za śmieci od 1 sierpnia - 25 zł za...

7 lip.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama