piątek 24 września 2021

Dory, Gerarda, Maryny

16°C zachmurzenie umiarkowane Pogoda 7 dni »
reklama

Wotum zaufania i absolutorium dla Burmistrza za 2019 rok

Wotum zaufania i absolutorium dla Burmistrza za 2019 rok
 

We wtorek, 30 czerwca odbyła się sesja Rady Miejskiej Turku. W porządku obrad znalazły się dwie istotne uchwały, podsumowujące poprzedni rok urzędowania, a więc uchwała w sprawie udzielenia wotum zaufania i absolutorium z wykonania budżetu za 2019 rok dla Burmistrza Miasta Turek. Radni udzielili burmistrzowi zarówno wotum zaufania jak i absolutorium.

Sesja ta była pierwszą od miesięcy, gdy radni obradowali wspólnie. Spotkali się w hali sportowej przy ulicy Broniewskiego. Wszystkie zgromadzone osoby zachowywały reżim sanitarny nosząc maseczki i zachowując bezpieczną odległość.

reklama

Obrady rozpoczęły się od przyjęcia protokołów z poprzednich sesji oraz sprawozdań: przewodniczącej z funkcjonowania rady w okresie międzysesyjnym, burmistrza o wykonaniu uchwał rady miejskiej oraz działalności urzędu w okresie międzysesyjnym.

W dalszej części burmistrz zaprezentował raport o stanie miasta Turek za 2019. To drugi rok, gdy burmistrz zobowiązany jest przedstawić radzie raport, który zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym zawiera dane dotyczące bieżącej działalności urzędu - pozyskanych środków, wykonanych inwestycji czy zrealizowanych programów. Częścią raportu jest też informacja o realizacji uchwał Rady Miejskiej Turku oraz dane dotyczące budżetu obywatelskiego. Przedstawienie wspomnianego dokumentu musi poprzedzać głosowanie nad wotum zaufania.

Burmistrz Romuald Antosik prezentując raport podsumował działania urzędu i jednostek samorządowych w 2019 roku. Podkreślił, że to był dobry rok dla miasta i wiele udało się zrobić. Rok 2019 to m.in.:
- wzrost dochodów miasta o ponad 23 miliony złotych,
- wzrost zysków miejskich spółek: Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych 700 tys. zł, Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej 430 tys. zł,
- 19 milionów środków zewnętrznych, które wpłynęły na konto miasta,
- 5 umów o dofinansowanie zadań ze środków zewnętrznych,
- ponad 40 inwestycji za ok. 28 milionów złotych (odwiert geotermalny, instalacje fotowoltaiczne i solarne w ponad 300 gospodarstwach domowych na terenie miasta, wybudowane i zmodernizowane drogi oraz chodniki, termomodernizacja budynków komunalnych, inwestycje w szkołach i przedszkolach oraz w infrastrukturę sportową,
- działania w sferze społecznej (bezpłatne badania i szczepionki, czujniki bezpieczeństwa w budynkach komunalnych),
- zaangażowanie w prace dotyczące rozwoju Wielkopolski Wschodniej.

reklama

Po głosowaniu nad wotum zaufania, rozpatrywane było sprawozdanie z wykonania budżetu miasta Turku za rok 2019. Burmistrz przedstawił informację z wykonania budżetu i sprawozdanie finansowe.

Kwota dochodów budżetowych na rok 2019 w wysokości 129.449.963-zł została w trakcie roku zwiększona do kwoty 144.334.123,61 zł i wykonana na poziomie 140.278.089,71 zł, co stanowi 97,19 % planu, przy czym dochody bieżące w wysokości 118.851.393,83 zł 98,61 % planu, dochody majątkowe w wysokości 21.426.695,88 zł tj. 89,99 % planu. Ubiegłoroczne wydatki uchwalone w kwocie 147.867.035,61 zł wykonano na poziomie 141.989.735,94 zł czyli 96,03%.

Planowane zadania zostały wykonane. Pomimo znacznego wzrostu kosztów realizacji obowiązkowych zadań, miasto finansowało je uzyskanymi dochodami bieżącymi, nie zaciągając zobowiązań.

Do najbardziej kosztownych należały zadania w zakresie oświaty, na które wydano z budżetu roku 2019 kwotę blisko 39 mln zł, przy czym ponad 17 mln 550 tys. zł sfinansowano ze środków własnych.

Po zapoznaniu się z przedstawionymi informacjami radni głosowali nad zatwierdzeniem sprawozdania, absolutorium, uchwałą budżetową i Wieloletnią Prognozą Finansową na lata 2020-2032.

W dalszej części sesji rada procedowała nad zmianami planów zagospodarowania przestrzennego w rejonie ul. Uniejowskiej i ul. Dobrskiej Szosy oraz ul. Górniczej i ul. Przemysłowej. Zmieniona została także uchwała w sprawie wyboru metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Na zakończenie Rada Miejska Turku przyjęła stanowisko, zgłoszone przez radnych Ziemi Turkowskiej w sprawie wsparcia działań dotyczących rewitalizacji Parku Miejskiego im. Żerminy Składkowskiej.

źródło: UM Turek

Podobne artykuły

Radni Władysławowa za inicjatywą uczczenia...

Radni Władysławowa za inicjatywą uczczenia Powstania...

z dzisiaj
W gminie Dobra podniosą opłaty za śmieci....

W gminie Dobra podniosą opłaty za śmieci. Powodem...

z wczoraj
Podziękowania i gratulacje dla strażaków...

Podziękowania i gratulacje dla strażaków podczas...

z wczoraj

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama