piątek 07 sierpnia 2020

Donaty, Olechny, Kajetana

reklama

Turek. Cena za śmieci od 1 sierpnia - 25 zł za osobę. Radni zmienili zasady.

Turek. Cena za śmieci od 1 sierpnia - 25 zł za osobę. Radni zmienili zasady. - fot. UM Turek
fot. UM Turek 

Jak informuje Urzad MIejski w Turku od 1 sierpnia 2020 r. mieszkańcy będą płacić za odpady 25 zł od osoby. Taką decyzję podjęli radni podczas wtorkowej, 30 czerwca 2020 r. sesji Rady Miejskiej. Nowa cena to urealnienie kosztów odbioru, wywozu i utylizacji śmieci, które radni znali już w lutym tego roku.

Przypomnijmy, że od lipca odpady z Turku i wielu innych miejscowości nie trafiają już do oddalonego o 25 km Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów „Orli Staw”. Zakład bowiem do października będzie modernizowany. Udało się uniknąć najgorszego, czyli wożenia śmieci do instalacji w Poznaniu czy Szczecinie, gdyż zawarto porozumienie z instalacją konińską. Do końca października właśnie do zakładu w Koninie odwożone będą odpady z Turku.

reklama

Na cenę jaką za odpady płacą mieszkańcy, wpływa nie tylko koszt ich odwiezienia do Konina, ale także rosnący koszt utylizacji, a nawet problemy z niektórymi frakcjami (coraz trudniej jest znaleźć odbiorcę plastiku i papieru, który za opłatą weźmie te odpady). Rosnące koszty gospodarowania odpadami, jakie wynikają z decyzji rządowych, na które samorząd nie ma wpływu, skutkują podwyżką dla mieszkańców.

Zgodnie z uchwałą podjętą przez Radę Miejską, od sierpnia wszyscy będziemy płacili za odpady 25 zł za osobę. W przypadku braku segregacji opłata będzie podwójna, tj. 50 zł. To oznacza, że Rada Miejska Turku urealniła stawki gdyż te, które w lutym tego roku radni przyjęte zostały na zbyt niskim poziomie. Już wówczas realny koszt obliczony był na 24 zł od osoby przy odpadach segregowanych. Jednak w lutym radni PiS zakwestionowali poprzedni system naliczania opłat od zużycia wody, ustanawiając zaniżoną stawkę 20 zł i metodę obliczania opłat od mieszkańca. To przyniosło duże straty w systemie gospodarki odpadami.

Z danych na dzień 7 lipca 2020 r. wynika, że w systemie gospodarowania odpadami zgłoszonych zostało zaledwie 20.491 mieszkańców Turku. W związku z tym będą kontrole tych, którzy deklaracji nie złożyli. W okresie wakacyjnym Urząd Miejski w Turku zamierza przeprowadzić także wzmożone kontrole segregacji, bo w tym zakresie wciąż nie jest dobrze, co również wpływa na cenę odpadów. Kontrolowani będą także przedsiębiorcy w zakresie posiadania umów na odbiór odpadów.

reklama

źródło: UM Turek

Podobne artykuły

Absolutorium i wotum zaufania dla Zarządu...

Absolutorium i wotum zaufania dla Zarządu Powiatu...

30 lip.
XXIV Sesja Rady Miasta Turek w formie...

XXIV Sesja Rady Miasta Turek w formie...

29 lip.
Zmiana zasad opłat za śmieci w gm. Malanów

Zmiana zasad opłat za śmieci w gm. Malanów

24 lip.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama