czwartek 23 września 2021

Bogusława, Liwiusza, Tekli

16°C słabe opady deszczu Pogoda 7 dni »
reklama

Krew pilnie potrzebna - każdy z nas może podarować komuś życie!

Krew pilnie potrzebna - każdy z nas może podarować komuś życie!
 

Tak dramatycznie niskich stanów magazynowych krwi w RCKiK w Kaliszu nie odnotowano od wielu lat. Pandemia Covid-19 znacznie ogranicza przeprowadzanie wielu akcji w terenie, a i dawcy mniej ochoczo odwiedzają punkty poboru krwi.

Jednakże bez względu na zaistniałą sytuację epidemiologiczną krew i jej składniki są potrzebne każdego dnia. Wakacje są szczególnie trudne dla publicznej służby krwi, gdyż z jednej strony zmniejsza się ilość honorowych dawców krwi, którzy korzystają z urlopów wypoczynkowych, a z drugiej strony wzrasta zapotrzebowanie szpitali na krew i jej składniki.

reklama

Nie należy obawiać się honorowego oddawania krwi. To proces bezpieczny i nie stanowi zagrożenia dla zdrowia.

-Pragnę podkreślić, że oddawanie krwi i w czasie pandemii jest bezpieczne. Osoby przychodzące do punktów krwiodawstwa przechodzą preselekcję, czyli mają mierzoną temperaturę (oczywiście bezdotykowym termometrem), mają dezynfekowane ręce, przeprowadzona jest krótka ankieta. Dopiero po wstępnej kwalifikacji osoba jest zarejestrowana i przechodzi standardową drogę dawcy. Na każdym etapie używa się jednorazowego sprzętu i środków ochrony osobistej. Zachowujemy wszystkie procedury bezpieczeństwa dawcy – zapewnia Małgorzata Tarnawska, dyrektor RCKiK w Kaliszu.

Warto pamiętać, że dla każdego z nas, dla naszych najbliższych może być potrzebna krew i nie możemy pozwolić, aby brak krwi decydował o życiu i zdrowiu człowieka. Wszystkie osoby, które chcą pomóc poprzez honorowe oddanie krwi, zapraszamy do Centrum Wolontariatu w Turku, ul. Kaliska 47 w godz. 8.00-11.00, w co drugą środę. Najbliższa akcja krwiodawstwa odbędzie się 22 lipca br.

reklama

Materiał prasowy

Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu

Podobne artykuły

Oddali ponad 15 litrów krwi w ramach poboru w...

Oddali ponad 15 litrów krwi w ramach poboru w...

17 wrz.
Oddali ponad 13 litrów krwi w zbiórce z Klubem...

Oddali ponad 13 litrów krwi w zbiórce z Klubem SHDK...

10 wrz.
I Ty zostań Honorowym Dawcą Krwi. Kolejna akcja...

I Ty zostań Honorowym Dawcą Krwi. Kolejna akcja...

6 wrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama