poniedziałek 27 września 2021

Damiana, Mirabeli, Wincentego

14°C pochmurnie Pogoda 7 dni »
reklama

Co z mieszkaniami po wybuchu? Oświadczenie PGKiM

Co z mieszkaniami po wybuchu? Oświadczenie PGKiM - fot. nadesłane przez Czytelnika
fot. nadesłane przez Czytelnika 

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o. tuż po wybuchu w bloku przy ul. Wyszyńskiego skierowało swoich pracowników do pomocy mieszkańcom. Tę pomoc Przedsiębiorstwo deklaruje w większym stopniu, zwłaszcza, że szkody w niektórych mieszkaniach są olbrzymie.

Pracownicy Przedsiębiorstwa po wybuchu działali niemal do północy, choćby częściowo odgruzowując teren wokół bloku i pomagając mieszkańcom. Podobnie było następnego dnia, kiedy m.in. w bloku POW 7 spisywali protokoły strat, czy pomagali mieszkańcom klatki B wynosić najpotrzebniejsze rzeczy.

reklama

Policja po zakończeniu czynności przekazała Przedsiębiorstwu protokół, na podstawie którego wydała teren zdarzenia. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego ustnie zobowiązał PGKiM do całkowitego wyłączenia z użytkowania 2, 3 i 4 piętro. W tej sytuacji dostęp do mieszkań powyżej 1 piętra został zamknięty. Na wniosek PGKiM, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wyraził zgodę, aby mieszkańcy parteru i 1 piętra mogli wrócić do swoich mieszkań po przywróceniu dostaw mediów oraz zabezpieczeniu uszkodzonych elementów klatki schodowej. Pracownicy Przedsiębiorstwa zabezpieczyli wybite i uszkodzone okna, odgruzowali udostępnioną część klatki schodowej oraz przywrócili dostęp do wszystkich mediów w zamieszkałych lokalach.

Mieszkania na wyższych piętrach nie nadają się do użytku. Po dokładnych oględzinach okazało się, że zniszczenia są poważniejsze niż to wstępnie wyglądało. 1 października 2020 r. PGKiM Sp. z o.o. jako Zarządca Wspólnoty Mieszkaniowej Wyszyńskiego 14 (w klatce B wszystkie mieszkania są prywatne), odebrało decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Inspektor nakazuje zarządcy nieruchomości PGKiM przedstawienie ekspertyzy technicznej budynku mieszkalnego i nie wyraża zgody na użytkowanie lokali na 2,3 i 4 piętrze. Na wykonanie ekspertyzy PINB wyznaczył termin 21 dni i dopiero po jej dostarczeniu zostaną wydane kolejne decyzje. Jedno jest pewne, przywracanie stanu technicznego budynku będzie trwało.

Teraz najważniejsze jest zapewnienie mieszkańcom lokum, na czas remontu. Tę pomoc zaoferował Burmistrz Turku. Natomiast pracownicy PGKiM Sp. z o.o. pomogą w odgruzowaniu zniszczonych mieszkań oraz wyniesieniu z nich mebli i sprzętów.

reklama

Mieszkańcy lokali wyłączonych z użytkowania, którzy potrzebują wejść do swoich mieszkań, mogą to zrobić między godz. 9.00 a 14.00, lub w innych godzinach po telefonicznym uzgodnieniu z administratorem – nr tel. 512 352 605. Więcej informacji udzielać będzie Administrator pod wcześniej wskazanym numerem telefonu.

Warto dodać, że w ostatnich latach PGKiM Sp. z o.o. nie otrzymywało zgłoszeń o niebezpieczeństwie związanym z właścicielem mieszkania w bloku przy Wyszyńskiego 14. Natomiast były dwie interwencje w sprawie nowych ławek przed blokiem, zajmowanych przez mieszkańca będącego prawdopodobnie pod wpływem alkoholu.

Zarząd PGKiM Sp. z o.o.
materiał prasowy nadesłany

Co z mieszkaniami po wybuchu? Oświadczenie PGKiM

Podobne artykuły

Koniec z plastikowym rondem na Kolskiej Szosie....

Koniec z plastikowym rondem na Kolskiej Szosie....

20 sierp.
PGKiM informuje o przerwie w dostępie do...

PGKiM informuje o przerwie w dostępie do ciepłej wody

6 sierp.
Od dziś zmiana organizacji ruchu na ulicy...

Od dziś zmiana organizacji ruchu na ulicy Kaliskiej.

10 czerw.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama