piątek 04 grudnia 2020

Barbary, Hieronima, Krystiana

reklama

"Widzieć Inaczej" z Robertem Janowskim. Scena to magiczne miejsce

 

Nagrodę Grand Prix XXVII Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Muzycznej Osób Niewidomych i Słabowidzących wyśpiewała Anna Wereszczyńska z Brzegu. „Widzieć inaczej” odbyło się w ramach 18 Dni Kultury bez Barier.

Przegląd organizowany przez Miejski Dom Kultury w Turku, który odbył się w sobotę, 17 października, jak zawsze cieszył się dużym powodzeniem, nie tylko wśród wykonawców, ale też publiczności. Jak co roku udział w wydarzeniu wzięli wokaliści oraz zespoły z najdalszych zakątków Polski, między innymi Wrocławia, Tychów, Elbląga, Brzegu, Poznania, Ostrowa Wielkopolskiego i Łodzi. Nasze miast reprezentowały panie z zespołu Turkowianki, którego opiekunem jest Radosław Darul. Prezentacje artystyczne oceniała komisja konkursowa w składzie: Robert Janowski, Paweł Grabara ze Studia Piosenki działającego przy domu kultury i Aneta Janiak – nauczycielka muzyki w turkowskiej Szkole Podstawowej nr 5. Pierwszego z wymienionych nie trzeba przedstawiać. Wokalista przez wiele lat prowadził popularny program telewizyjnej Jedynki „Jaka to melodia”. Jak podkreślał nie tylko wykonawcy, ale atmosfera podczas przeglądu była wyjątkowa. Obiecał, że z przyjemnością weźmie udział w przyszłorocznej edycji wydarzenia.

reklama

Po wysłuchaniu wszystkich uczestników jurorzy musieli podjąć niełatwą decyzję wybierając zwycięzców przeglądu. Podczas wręczania nagród Robert Janowski przyznał, że podobnie, jak dla niego, także dla wokalistów scena magicznym miejscem, czymś, bez czego trudno się obyć. Grand Prix oraz nagrodę Burmistrza Miasta Turku tegorocznego Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Muzycznej Osób Niewidomych i Słabowidzących „Widzieć Inaczej” otrzymała Anna Wereszczyńska z Brzegu. Choć jej miejscowości rodzinna leży od Turku ponad 200 kilometrów, w wydarzeniu uczestniczyła już któryś raz z rzędu. Z każdym razem jurorzy doceniali jej talent przyznając wokalistce wyróżnienia. Jednak głównej nagrody nigdy nie otrzymała, tym. Pierwsze miejsce zdobył Armand Perykietko z Wrocławia, który zaśpiewał dwa utwory z repertuaru Andrea Bocellego. Drugą nagrodę przyznano Barbarze Walczak, z Poznania za utwór „Serce nie musi być duże”, trzecią - Aleksandrze Hofman z Tych, która zaśpiewała piosenki „Tabakiera” Gorana Bregovica i „Rozmowa przez ocean” Maryli Rodowicz.

Organizatorem imprezy był Miejski Dom Kultury w Turku wraz z Urzędem Miejskim. Partnerami oraz sponsorami: Starostwo Powiatowe w Turku, firma Unicorn, Zakład Pracy Chronionej „Sintur” oraz Zdzisław Jesiołowski.  Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.

Dni Kultury bez Barier już na stałe wpisały się do kalendarza imprez Miejskiego Domu Kultury w Turku. Pomysłodawczynią oraz koordynatorką wszystkich edycji wydarzenia jest Mirka Mielczarek. Jak podkreśla, celem imprezy jest nie tylko integracja osób upośledzonych, ale również prezentacja ich talentów, nie tylko plastycznych, ale także wokalnych. W ramach wydarzenia odbyły się: warsztaty plastyczne „Barwy Jesieni”, wystawa oraz spotkanie z Mariuszem Mączką artystą malującym ustami i nogami, warsztaty z szefem kuchni Pascalem Brodnickim. W środę, 21 października o godzinie 10.00, planowane są warsztaty taneczne, które poprowadzi Aleksandra Musiałowska, opiekunka działającego przy MDKu zespołu tanecznego MIKSO. Następnego dnia, także o 10.00, w kinie TUR odbędzie się projekcja filmu „Miszmasz czyli Kogelmogel 3”.

reklama

Wydarzeniem kończącym tegoroczne Dni Kultury bez Barier będzie prezentacja twórczości artystycznej osób sprawnych inaczej „Tacy Sami”. Impreza zaplanowana jest na środę, 28 października na godzinę 11.00.

Podobne artykuły

Osiemnaste Dni Kultury bez Barier. Z Robertem...

Osiemnaste Dni Kultury bez Barier. Z Robertem...

9 paźd.
Ministerialny projekt MDKu. Dofinansowano...

Ministerialny projekt MDKu. Dofinansowano Anielskie...

4 wrz.
Sukces wychowanków Specjalnego Ośrodka...

Sukces wychowanków Specjalnego Ośrodka...

12 mrz.

Komentarze ()

Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie - kliknij w link "Zgłoś Facebookowi" przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

reklama
reklama
reklama